Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Stora Enso wprowadza na rynek karton New Natura

Stora Enso wprowadza na rynek karton New Natura

Stora Enso poinformowała o wzbogaceniu nowego kartonu – New Natura, przeznaczonego na rynek opakowań do napojów, o warstwę wykonaną z celulozy mikrofibrylowanej (MFC). Jak podkreśla producent, zwiększa ona jego wytrzymałość i redukuje wagę opakowania. Dotychczas była ona stosowana w kartonach na mleko; obecnie jest oferowana pozostałym klientom Stora Enso, poszukującym rozwiązań umożliwiających produkcję opakowań lżejszych, a zarazem proekologicznych.

„Karton New Natura, wzbogacony o warstwę MFC, oferuje najlepsze parametry rynkowe względem ochrony opakowanego produktu, jak też w kontekście jego zadrukowywania, przetwarzania i wypełniania. Tym samym pozwala producentom opakowań i właścicielom marek na zastosowanie mniejszej ilości surowca, obniżenie ilości generowanych odpadów i zredukowanie finalnej wagi opakowania. Z punktu widzenia konsumenta nowy karton zachowuje wcześniejsze cechy charakterystyczne dla rodziny Natura, będąc jednocześnie łatwiejszym w recyklingu. Ta ostatnia wartość jest bardzo ważna dla współczesnych, świadomych ekologicznie klientów” – mówi Vesa-Pekka Aaltonen, menedżer produktu w firmie Stora Enso.

Jak podaje producent, celuloza typu MFC ma taki sam bazowy skład chemiczny jak standardowa celuloza, przy czym składa się z mniejszych cząsteczek (tzw. mikrofibryli), które zwiększają wytrzymałość kartonu. Wzbogacony o warstwę MFC karton New Natura może być wykorzystany przy opakowaniach na różne produkty spożywcze: wyroby mleczarskie, soki i inne napoje, zupy czy sosy. Jest oferowany z warstwą PE bądź powłoką o wysokim stopniu ochrony, w zależności od znajdującego się w środku produktu oraz funkcji barierowych, wymaganych z myślą o jego zabezpieczeniu.

Podobnie jak wszystkie rozwiązania z rodziny Natura, nowy karton posiada zaawansowaną, wielowarstwową konstrukcję. Dwie warstwy zewnętrzne są wykonane z bielonej celulozy siarczanowej, podczas gdy warstwa środkowa zawiera masę celulozową chemotermomechaniczną (CTMP). W efekcie – jak podkreśla Stora Enso – uzyskiwana jest właściwa pulchność i sztywność kartonu, wpływająca na optymalne parametry opakowania i zwiększająca wydajność procesu jego produkcji. „MFC sprawia, że siatka włókien jest mocniejsza, redukuje wagę kartonu przy zachowaniu jego wysokiej sztywności i wytrzymałości. Tym samym generowane są oszczędności surowca, a New Natura staje się bardziej proekologicznym, odnawialnym i odzyskiwalnym materiałem przeznaczonym do produkcji katonów opakowaniowych dla sektora napojów” – dodaje Vesa-Pekka Aaltonen.

Fot. Stora Enso

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.