Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Stora Enso inwestuje w komercjalizację celulozy mikrofibrylowanej

Stora Enso inwestuje w komercjalizację celulozy mikrofibrylowanej

Koncern Stora Enso przeznaczy 9,1 mln euro na modernizację zakładów produkcyjnych Imatra i Ingerois (w Finlandii) oraz Fors (w Szwecji) z myślą o dalszej komercjalizacji działań związanych z wytwarzaną przez niego celulozą mikrofibrylowaną (MFC). Firma zamierza również przyspieszyć prace nad rozwojem tego innowacyjnego, odnawialnego materiału, by jak najszybciej wprowadzić go do sprzedaży rynkowej.

Zaplanowane inwestycje zwiększą dynamikę prac badawczo-rozwojowych nad nowymi zastosowaniami celulozy typu MFC, takimi jak barierowe materiały opakowaniowe (zabezpieczające przed działaniem powietrza czy brudu) oraz folie biodegradowalne, które w przyszłości mogą zastąpić aluminium przy produkcji opakowań kartonowych. Dzięki wyjątkowym właściwościom fizycznym (m.in. wysokiej wytrzymałości) oraz zastosowaniu w 100% surowców odnawialnych, celuloza typu MFC będzie – zdaniem skandynawskiego koncernu – oferować lepsze parametry od obecnie stosowanych materiałów, bazujących na surowcach kopalnych np. takich jak plastik.

Realizując prace badawczo-rozwojowe nad celulozą MFC (zainicjowane w połowie 2011 roku w zakładach Imatra), Stora Enso początkowo skoncentrowała się na segmencie opakowań na napoje. Stała się tym samym pierwszym na świecie producentem, który z powodzeniem wprowadził na rynek komercyjną wersję opakowania kartonowego z udziałem MFC. Począwszy od roku 2015 materiał ten znajduje zastosowanie także w segmencie opakowań na produkty mleczarskie, pozwalając na obniżenie ilości wykorzystywanych surowców oraz poprawiając jakość samego kartonu. Nowe inwestycje umożliwią dalszą redukcję ilości surowca znajdującego zastosowanie w produkcji (m.in. poprzez obniżenie wagi materiałów opakowaniowych). Kierownictwo firmy oczekuje, że moce produkcyjne fabryk Imatra, Ingerois i Fors w obszarze MFC zostaną dzięki temu zwiększone do 500 tys. ton.
„Podejmujemy kolejne, ważne kroki w rozwoju i komercjalizacji produktów bazujących na celulozie MFC. Odpowiadamy tym samym na oczekiwania i zapotrzebowanie klientów na innowacyjne opakowania z materiałów odnawialnych. W przyszłości celuloza MFC ma szansę znaleźć zastosowanie w licznych, nowych produktach, także spoza obecnego portfolio Stora Enso” – mówi Karl-Henrik Sundström, CEO skandynawskiego koncernu.

Plany firmy zakładają, że produkcja celulozy MFC we wszystkich trzech fabrykach rozpocznie się przed końcem 2017 roku. Pełny potencjał osiągną one w ciągu 3-5 lat, rozszerzając znacząco obecną ofertę Stora Enso, jak też poprawiając zyskowność realizowanej przez koncern działalności.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.