Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Pierwszy monitor referencyjny HDR od EIZO

Pierwszy monitor referencyjny HDR od EIZO

Rodzina monitorów graficznych EIZO ColorEdge już wkrótce powiększy się o model referencyjny PROMINENCE CG3145. Urządzenie wyposażono w ekran o przekątnej 31,1” i rozdzielczości DCI-4K (4096 x 2160). Stworzono je z myślą o profesjonalnej edycji materiałów HDR.

Obrazy HDR (ang. High Dynamic Range) odwzorowują zakres jasności i kolorów zbliżony do zakresu widzianego przez człowieka. ColorEdge PROMINENCE CG3145 potrafi jednocześnie wyświetlać zarówno bardzo jasne, jak i bardzo ciemne obszary, nie pogarszając przy tym ich jakości. Takiego efektu nie da się uzyskać na monitorach SDR (ang. Standard Dynamic Range). PROMINENCE CG3145 osiąga jasność 1000 cd/m2, konieczną do odwzorowania obrazów HDR. Zdaniem producenta jest też pierwszym na świecie monitorem LCD oferującym naturalny kontrast na poziomie 1.000.000:1, umożliwiającym oddanie tzw. prawdziwej czerni.
Nazwa „PROMINENCE” odnosi się do zjawisk zwanych protuberancjami1 (potocznie „wybuchami na Słońcu”), będących erupcjami gazów unoszących się nad powierzchnią Słońca. Obraz jasno świecącego Słońca na tle głębokiej czerni przestrzeni kosmicznej nawiązuje do właściwości monitora – precyzyjnego wyświetlania zarówno jasnych, jak i ciemnych elementów obrazu.
Ten profesjonalny monitor przeznaczony do color-gradingu jest pierwszym modelem, w którym zastosowano rozwiązania inne niż ABL (Auto Brightness Limiter) czy local dimming (funkcja strefowego ściemniania), które w znaczącym stopniu negatywnie wpływają na wyświetlany obraz w technologii HDR. ABL stosowana jest w innych monitorach HDR OLED w celu przedłużenia ich żywotności. Ogranicza możliwości monitora w zakresie wyświetlania jaśniejszych scen w odcieniach wychodzących poza określony zakres. W efekcie te jaśniejsze obszary są przyciemniane, a kolory spłaszczane. Funkcja strefowego ściemniania wykorzystuje system kontroli podświetlania, który reguluje jasność w poszczególnych sekcjach ekranu w zależności od wyświetlanego obrazu. Jednakże, gdy oglądany obiekt wykroczy poza obszar danej strefy, na ekranie pojawia się tzw. efekt „aureoli”, sprawiający, że niemożliwe jest osiągnięcie pełnej zgodności kolorów w detalach. Jak zapewnia producent, w modelu ColorEdge PROMINENCE CG3145 te zjawiska nie występują, dając użytkownikom możliwość korzystania w pełni z możliwości technologii HDR i gwarantując, że zawsze zobaczą odpowiednie kolory i jasność na każdym pikselu.
W tworzeniu materiałów wideo HDR wykorzystywane są dwie krzywe gamma – HLG (ang. hybrid log-gamma)2 i PQ (ang. perceptual quantization). HLG wyokrzystywana jest podczas emisji programów telewizyjnych nadawanych na żywo, natomiast krzywa PQ bliższa jest ludzkiej interpretacji koloru i światła, nadaje się do oglądania filmów, streamingu i innych treści wideo. ColorEdge PROMINENCE CG3145 obsługuje obydwie krzywe, dzięki czemu profesjonalni koloryści mogą w pełni polegać na monitorze zgodnym ze standardami określonymi dla wideo HDR.
ColorEdge PROMINENCE CG3145 obsługuje różne formaty wideo, włączając HDMI 10-bit 4:2:2 przy 50/60 klatkach. Wejście DisplayPort wspiera sygnał 10-bitowy 4:4:4 przy 50/60 klatkach.
Dodatkowe funkcje
• Odwzorowanie 98% przestrzeni barwnej DCI-P33
• Płynne przejścia tonalne dzięki wyświetlaniu 10-bitowych kolorów z 24-bitowej tabeli LUT4
• Opcjonalny kaptur zapobiegający odbijaniu światła
Wyświetlanie krzywej gamma właściwej dla HDR przez inne monitory z serii ColorEdge
EIZO umożliwiło wyświetlanie obrazów z grzywą gamma HLG i PQ przez wybrane moniory z serii ColorEdge CG. Zoptymalizowane krzywe gamma renderują obrazy w taki sposób, żeby były wyświetlane w sposób bardziej naturalny dla ludzkiego oka niż obrazy SDR. Obsługa gammy HDR dostępna jest jako opcja dla modeli ColorEdge CG318-4K, CG248-4K, CG277 i CG247X. Obydwie krzywe gamma zostały ustandaryzowane przez International Telecommunication Union (ITU) z sygnaturą ITU-R BT.2100. Dodatkowo krzywa PQ została ustandaryzowana przez Society of Motion Picture and Television Engineers (SMPTE) z sygnaturą ST-2084.
Posiadając w ofercie model ColorEdge PROMINENCE CG3145 oraz szereg monitorów wspierających gammę HDR, EIZO może zaproponować środowisku filmowemu wiele rozwiązań dla specjalistów zajmujących się tworzeniem materiałów wideo HDR, compositingiem, koloryzacją czy dla twórców efektów specjalnych.
EIZO zaprezentował po raz pierwszy model ColorEdge PROMINENCE CG3145 i linię modeli wspierających krzywą gamma HDR podczas wystawy NAB Show 2017 w Las Vegas. Sprzedaż monitora ColorEdge PROMINENCE CG3145 rozpocznie się pod koniec 2017 roku. Niektóre z modeli obsługujących wyświetlanie obrazu z gamą HLG i PQ są już dostępne w sprzedaży.

1 Protuberancje – jasna struktura widoczna ponad brzegiem tarczy słonecznej, składająca się ze stosunkowo gęstej plazmy koronalnej, o niskiej temperaturze (od kilku do kilkudziesięciu tysięcy kelwinów), wmrożonej w pole magnetyczne. Wznoszą się one na tysiące kilometrów nad powierzchnię Słońca. Tory protuberancji wskazują na niewątpliwy wpływ pola magnetycznego na ich ruchy. Protuberancje są najlepiej widoczne na brzegu tarczy słonecznej; obserwuje się je podczas całkowitych zaćmień Słońca (za Wikipedią).
2 Gamma na poziomie 1.0
3 Ostateczna wartość zostanie doprecyzowana w późniejszym terminie.
4) Aby wyświetlać obraz 10-bitowy, konieczna jest karta graficzna obsługująca ten standard.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.