Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Papier z opadłych liści od ukraińskiego start-upu

Papier z opadłych liści od ukraińskiego start-upu

Valentin Frechke i Oleksandr Sobolenko

Komisja Europejska ogłosiła oficjalne wyniki swojego programu EIC Accelerator 2022, który wspiera start-upy oraz innowacyjne małe i średnie przedsiębiorstwa, mogące przyczynić się do szybkiego wzrostu gospodarczego. Zwycięzcą tegorocznego programu jest Releaf Paper, start-up założony w 2021 r. przez biotechnologa Valentina Frechkę i biznesmena Oleksandra Sobolenko. Projekt innowatorów dotyczył pilotażowej linii produkcyjnej celulozy z włókien opadłych liści.

Jak czytamy na portalu rynekpapierniczy.pl, całkowity koszt zgłoszonego projektu wynosi 3,5 mln euro, z czego KE dofinansuje 2,5 mln w formie grantu. Ponadto całkowita kwota dofinansowania może przekroczyć 10 mln euro, ponieważ fundusz Komisji zgodził się dodatkowo zainwestować w dalsze skalowanie projektu. Zgodnie z zatwierdzonym planem rozwoju, Releaf Paper wykorzysta środki inwestycyjne do uruchomienia w ciągu najbliższych pięciu lat dwóch kolejnych linii produkcyjnych w różnych krajach.

Opracowana przez Frechkę i opatentowana przez firmę technologia pozwala przetwarzać liście i inne odpady zielone na celulozę, która jest podstawowym surowcem do produkcji papieru i niektórych rodzajów opakowań. Materiał ten jest bezpośrednim zamiennikiem pierwotnej celulozy, którą pozyskuje się z drewna, ma też liczne zalety: w pełni nadaje się do recyklingu (a jego okres biodegradacji wynosi zaledwie 60 dni), pozwala obniżyć emisję CO2 o 78% i przyczynia się do ochrony lasów (każda tona papieru z liści to 17 zachowanych drzew). Start-up uruchomił produkcję testową na Ukrainie w 2021 r., korzystając z usług innych fabryk. We wrześniu tego samego roku rozpoczęła się pilotażowa sprzedaż kilku produktów Releaf: papieru pakowego i toreb papierowych. W 2. poł. 2022 r. firma zaczęła eksportować swoje produkty do krajów UE, pomimo trudności logistycznych i finansowych spowodowanych rosyjską inwazją na pełną skalę. Wśród pierwszych klientów startupu są L'Oreal, Samsung, Weleda, Schneider Electric. Główny zakład produkcyjny znajduje się w Łucku (Ukraina). Obecna zdolność produkcyjna wynosi 5 tys. t papieru rocznie i 3 mln toreb miesięcznie (magazyn gotowych toreb dla klientów z UE znajduje się w Bratysławie).

Akcelerator EIC działa od marca 2021 r. i już ponad 6,5 tys. start-upów i MŚP przesłało swoje pomysły, a ponad 3,3 tys. złożyło pełne wnioski o dofinansowanie. Proces selekcji trwał ponad 7 miesięcy i obejmował 2 rundy walidacji oraz ostateczną rozmowę z pięcioma ekspertami reprezentującymi zachodnioeuropejskie VC. Pierwsza część grantowa projektu rozpocznie się w kwietniu 2023 r. i jest przewidziana na 2 lata. Obecnie założyciele Releaf Paper wybierają lokalizację dla przyszłej produkcji i rozpoczynają rozbudowę zespołu. Kolejne dwie linie produkcyjne, w które inwestycje z Komisji Europejskiej wyniosą co najmniej 8 mln euro, będą prawdopodobnie zlokalizowane w Niemczech i Polsce. Jednak Sobolenko i Frechka podejmą ostateczną decyzję po stworzeniu pierwszej produkcji.

Akcelerator EIC oferuje przedsiębiorstwom rozpoczynającym działalność oraz MŚP dotacje w wysokości do 2,5 mln euro w połączeniu z inwestycjami kapitałowymi za pośrednictwem funduszu EIC w wysokości od 0,5 do 15 mln euro. Oprócz wsparcia finansowego wszystkie projekty korzystają z szeregu usług w zakresie przyspieszenia działalności gospodarczej, które zapewniają dostęp do wiodącej wiedzy specjalistycznej, korporacji, inwestorów i uczestników ekosystemu. Firmy mogą zgłaszać swoje pomysły do akceleratora EIC w dowolnym momencie. W przypadku pomysłów spełniających kryteria EIC dotyczące doskonałości, wpływu i poziomu ryzyka, firmy są zapraszane do przygotowania pełnych wniosków w celu złożenia w jednym z regularnych terminów granicznych. Kolejne terminy dla pełnych wniosków to: 22 marca 2023, 7 czerwca 2023, 4 października 2023.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.