Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Nowy standard wydajności w druku średnioformatowym

Nowy standard wydajności w druku średnioformatowym

Hitem transmisji live z nowego centrum demonstracyjnego Koenig & Bauer (16–25 czerwca br.) był najnowszy model wysokowydajnej arkuszowej dwustronnej maszyny offsetowej formatu 740 × 1060 mm – Rapida 106 X. Uwagę zwraca nowoczesny design – szaro-czarna kolorystyka, szklane panele boczne i ekrany dotykowe. Jednak to nie wygląd zewnętrzny przesądza o jej możliwościach.

Czas jest bardzo cenny, więc aby nie zmarnować ani sekundy podczas narządu, Rapidę 106 X wyposażono w wiele pionierskich i precyzyjnie skoordynowanych funkcji, jak jednoczesna wymiana płyt w czasie krótszym niż minuta i wiele równoległych procesów przygotowania do druku, a także autonomiczne drukowanie całej sekwencji zadań z automatyczną aktywacją licznika poprawnych arkuszy (AutoRun). Gdy tylko licznik arkuszy odnotuje określoną długość nakładu dla aktualnego zadania, maszyna automatycznie rozpoczyna zmianę zadania. Po przezbrojeniu druk jest wznawiany dla następnego zadania bez żadnej interwencji operatora. Systemy pomiarowe i kontrolne wykrywają, kiedy określona jakość druku została osiągnięta i ponownie aktywują licznik arkuszy. Po wydrukowaniu wymaganej liczby arkuszy dla drugiego zadania maszyna ponownie przechodzi się w tryb przełączania zadań. Proces ten jest powtarzany do zakończenia całej sekwencji zaplanowanych zadań.

Z magazynu prosto do jednostki drukującej

Wysoki poziom automatyzacji charakteryzuje nowy system logistyki płyt PlateTronic. Może on zostać włączony do nowej Rapidy 106 X na życzenie. Został zaprojektowany jako system modułowy i jest na tyle wszechstronny, można dostosować go do wymagań każdej firmy poligraficznej. Cały proces, począwszy od przygotowania pracy w systemie PPS LogoTronic Professional, poprzez naświetlanie i dostarczanie płyt do wyznaczonych jednostek drukujących w maszynie, jak również usuwanie płyt, odbywa się bez jakiejkolwiek ręcznej interwencji. Przyporządkowaniem płyt do poszczególnych jednostek drukujących zarządza system logistyczny, co oznacza, że kolejność, w jakiej płyty faktycznie docierają do maszyny, może być dowolnie zmieniana. Praca operatora polega wyłącznie na monitorowaniu procesów.

W drukarniach komercyjnych, w których produkowane są krótkie nakłady i następuje częsta zmiana prac na maszynie, system logistyki płyt z pewnością wpłynie na poprawę wydajności. Wyobraźmy sobie drukowanie zlecenia długości ok. 350 arkuszy, wymagającego usunięcia starych płyt z ośmiu lub więcej zmieniarek i załadowania tej samej liczby nowych płyt gotowych do montażu, a wszystko to w trakcie pracy maszyny – dla człowieka byłoby to zadanie niemal niewykonalne. Dzięki nowej technologii Rapida 106 X będzie zawsze gotowa do produkcji tak szybko, jak to możliwe.

Większa prędkość – jeszcze szybsza produkcja

Rapida 106 X osiąga prędkość produkcyjną do 20 tys. ark./h. Dzięki optymalizacji sekwencji zleceń można znacząco zwiększyć dzienną wydajność maszyny. W tym celu Rapida 106 X została wyposażona w Job Optimizer – nowe narzędzie określone jako „pomost” między systemem MIS klienta a systemem zarządzania maszyną LogoTronic, które optymalizuje kolejność zleceń z uwzględnieniem takich parametrów jak: format arkusza, ciężar podłoża, rodzaj powłoki, poziom jakości bardziej złożonych zadań, możliwość wdrożenia równoległych procesów automatycznego czyszczenia zespołów drukujących. Zoptymalizowana kolejność zadań może skrócić czas przygotowania do pracy o kolejne 30 do 50% w zależności od parametrów konkretnego zadania.

Informacji na temat zgodności z kryteriami OEE, stosowanymi do oceny ogólnej wydajności maszyn, dostarcza oprogramowanie LogoTronic Cockpit. Analizy Just-in-Time przeprowadzane są z wykorzystaniem wszystkich danych dotyczących produkcji, a wyniki przedstawiane są na przejrzystych schematach. Od razu można porównać aktualną wydajność produkcyjną i czasy gotowości z ustawieniami referencyjnymi. Jednocześnie dane dotyczące produkcji mogą być wykorzystane w analizach kosztorysowych, aby umożliwić porównanie z wartościami planowanymi. Zyski i straty są szacowane w czasie rzeczywistym.

Stabilna produkcja

Wysoką jakość i stabilność produkcji w maszynie Rapida 106 X zapewnia zaawansowany system inspekcyjny. Kamery oraz odpowiednie oprogramowanie kontrolują barwę, poprawność arkuszy oraz zgodność z wzorcowym plikiem PDF. Narzędzie QualiTronic ColorControl mierzy gęstości farby na paskach kontrolnych każdego arkusza. System wykorzystuje zmierzone wartości do obliczania korekt ustawień farby co 10 arkuszy. W połączeniu z szybką reakcją jednostki farbowej korekty koloru następują bardzo szybko, dzięki czemu przy uruchomieniu maszyny i przezbrojeniach odpadem staje się zaledwie od 25 do 50 arkuszy (w zależności od zadania i parametrów jakościowych). Moduł QualiTronic PrintCheck aktualizuje dane kontrolne kolorów dzięki funkcji monitorowania produkcji. Po rozpoczęciu drukowania system skanuje określoną liczbę prawidłowych arkuszy w celu wygenerowania wzorca. Wszystkie wydrukowane arkusze są następnie z tym wzorcem porównywane. Informacje o wszelkich wykrytych odchyleniach od arkusza referencyjnego są wyświetlane na monitorze, mogą być również zaznaczone na stosie za pomocą opcjonalnego insertera znaczników. Wszystkie te procesy nie wymagają żadnego przygotowania i przebiegają w pełni autonomicznie. Porównanie zadrukowanego arkusza z plikiem PDF klienta jest wykonywane za pomocą QualiTronic PDFCheck. System ten pozwala na wykrycie błędów jeszcze przed rozpoczęciem właściwego przebiegu produkcji – jest to ważne szczególnie dla drukarń internetowych lub opakowaniowych. Porównanie PDF jest wykonywane dla każdego pojedynczego arkusza podczas produkcji, z rozdzielczością skanowania 100 dpi. Jeśli system zauważy jakiekolwiek różnice pomiędzy wydrukiem a plikiem PDF, operator zostanie poproszony o interwencję. W celu udokumentowania jakości wydruku tworzony jest raport. Narzędzie QualiTronic PDF HighRes, za pomocą dwóch dodatkowych kamer, przeprowadza kontrolę arkuszy z jeszcze większą precyzją – skanując każdy wydrukowany arkusz w rozdzielczości 290 dpi. Dzięki temu możliwe do wykrycia są najdrobniejsze błędy i odchylenia, nawet na poziomie 90 µm, które również są wizualizowane i rejestrowane.

Inteligentne narzędzia dla intuicyjnych procesów

Jeśli kolor mieści się w określonych tolerancjach, sygnały świetlne informują o ogólnej jakości produkcji. Można zdefiniować trzy różne poziomy jakości. Jeśli zapala się jest zielona lampka, jakość spełnia wymagania specyfikacji, a licznik poprawnych arkuszy jest aktywowany automatycznie. Funkcja Traffic Light pozwala na zmniejszenie ilości odpadów podczas drukowania w zdefiniowanej, porównywalnej jakości i utrzymanie skutecznej kontroli nad całą długością nakładu.

Możliwy jest również zdalny nadzór nad procesem drukowania za pomocą aplikacji Rapida LiveApps. ErgoTronicApp pozwala na wizualizację całej maszyny na urządzeniu przenośnym, zamieniając je w mobilną konsolę sterowniczą. Operatorzy mogą przeglądać wszystkie dane dotyczące bieżącego i kolejnego zlecenia, czasów produkcji, otrzymywać powiadomienia i instrukcje w zakresie konserwacji maszyny. Z kolei ProductionApp może być wykorzystywana np. do zarządzania zapasami magazynowymi i śledzenia partii materiałów eksploatacyjnych. Aplikacja zapewnia dokładny przegląd wykorzystania podłoży, farb i materiałów eksploatacyjnych do wydrukowania danego zlecenia nawet po zakończeniu zadania.

Mniej konserwacji – więcej produkcji

Dzięki możliwościom przesyłania i analizy danych w czasie rzeczywistym można optymalizować także usługi serwisowe. Narzędzie PressCall usprawnia komunikację werbalną ze zdalnym serwisem, natomiast Visual PressSupport umożliwia bezpośredni wgląd w maszynę za pomocą smartfona operatora. Zdjęcia, filmy, dźwięk i funkcja komentarza pomagają znacznie lepiej opisać problem wstrzymujący produkcję i zdiagnozować usterkę maszyny, a także udzielić odpowiedniej pomocy przy naprawie.

Miesięczny raport wydajności pokazuje dane dotyczące wydajności i kluczowe wskaźniki wydajności maszyny w zrozumiałej formie graficznej. Ponadto dane dotyczące wydajności mogą być porównywane wewnętrznie i zewnętrznie z danymi pochodzącymi z maszyn używanych w podobny sposób – oczywiście anonimowo.

Cyfrowa społeczność

Dzięki sztucznej inteligencji i analizie danych przesyłanych bezpośrednio z maszyn możliwe staje się opracowanie nowych funkcji podnoszących wydajność maszyn. Za pomocą kanałów cyfrowych odbywa także nieustanna komunikacja między użytkownikami a producentem. Dzięki temu można na bieżąco przeglądać, analizować i porównywać raporty wydajności oraz korzystać z innych usług cyfrowych. Użytkownicy i producent mają dostęp do identycznej bazy danych.

Bezpośredni przesył danych z czujników umieszczonych w maszynie pozwala na lokalizację usterek, zanim spowodują one rzeczywiste przestoje w pracy. Dzięki metodom opartym na sztucznej inteligencji możliwe jest analizowanie reakcji czujników w celu rozróżnienia między prawidłowym a nieprawidłowym działaniem maszyny. Gdy tylko zostaną wykryte nieprawidłowości, boty automatycznie generują zlecenie serwisowe. Inżynier serwisowy podejmuje następnie określoną serię działań i w razie potrzeby niezwłocznie kontaktuje się z użytkownikiem, aby omówić planowaną konserwację i zapobiec nieplanowanemu przestojowi.

LogoTronic ma teraz nowe i wszechstronne narzędzie raportowania oparte na danych operacyjnych i maszynowych oraz opcję Performance Analytics Plus, która w przyszłości będzie dostępna za pośrednictwem platformy klienckiej. Performance Analytics Plus umożliwia firmom poligraficznym analizę procesów z różnych perspektyw w celu maksymalizacji wydajności produkcji. Historia pracy, ewidencja czasu produkcji i wiele innych elementów może być wizualizowanych na konfigurowalnych pulpitach, które dostosowują się do indywidualnych wymagań użytkowników. Nawet złożone analizy trendów, które pozwalają na monitorowanie własnych długoterminowych strategii użytkownika, mogą być generowane za pomocą kilku kliknięć.

Podczas pokazów internetowych zaprezentowano model Rapida 106 X w dwóch konfiguracjach: dla drukarń opakowaniowych wersję siedmiokolorową z dwiema stacjami lakierującymi i jedną stacją dodatkową po pierwszej stacji lakierującej oraz modułem foliowania na zimno FoilTronic; dla drukarń komercyjnych (akcydensowych) wersję ośmiokolorową z modułem odwracania i dodatkowym lakierem.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.