Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Niemcy stawiają na zrównoważony rozwój

Niemcy stawiają na zrównoważony rozwój

Zrównoważony rozwój, ochrona zasobów, materiały przyjazne dla środowiska i mniejsza emisja dwutlenku węgla to trendy w opakowaniach i ich procesach produkcyjnych, które również znacząco wpływają na przygotowanie do druku opakowań. Od kilku lat firma Nägele Digital Repro GmbH z Kempten w Niemczech koncentruje się na strategiach pozostawiania mniejszego śladu węglowego, zarówno we własnych zakładach, jak i w produktach dostarczanych klientom, wykorzystując m.in. technologię Kodak Flexcel NX firmy Miraclon.

Wdrażając zasady zrównoważonego rozwoju, ten dostawca usług przygotowania do druku i produkcji płyt korzysta z energii ze źródeł odnawialnych i zainwestował w dużą instalację solarną zainstalowaną na dachu swojego zakładu. Energia elektryczna wytwarzana przez panele słoneczne pokrywa w 100% całkowite zapotrzebowanie energetyczne firmy Nägele. Procesy produkcyjne w działach repro i produkcji płyt są również tak zaprojektowane, aby ograniczyć do minimum ilość odpadów, a także zużycie energii i materiałów. Klucz: zaawansowane zarządzanie kolorami oparte na niestandardowych profilach dla każdej kombinacji maszyny, systemu farb i podłoża, proofy kontraktowe i sprawny przepływ pracy.

Ważną rolę w strategii zrównoważonego rozwoju firmy Nägele odgrywa również technologia Flexcel NX – firma jest jej użytkownikiem od 2010 r., a wiosną 2021 r. rozszerzyła swoje możliwości o rozwiązanie Flexcel NX Ultra Solution, dzięki czemu klienci mają do dyspozycji bezrozpuszczalnikową, wolną od lotnych związków organicznych i opartą na wodzie alternatywę przetwarzania.

Płyty Flexcel NX stanowią obecnie 98% wszystkich płyt fotopolimerowych produkowanych przez firmę Nägele przy użyciu dwóch systemów Wide 4260; pozostała niewielka część to płyty do lakierowania do druku offsetowego. Firma obsługuje liczne drukarnie w Niemczech oraz w kilku sąsiednich krajach, głównie specjalizujące się w druku opakowań giętkich.

Co ważne, wystarczyły dwa lata, by płyty Flexcel NX Ultra stanowiły połowę całej realizowanej w Nägele produkcji. „Dzięki technologii od Miraclon dostarczenie pierwszej płyty gotowej do druku zajmuje mniej niż godzinę, co oznacza, że możemy szybko, nawet w ostatniej chwili reagować na zmiany potrzeb klientów, a oni mogą utrzymać swoje maszyny w ruchu. Technologia Flexcel NX zapewnia szereg korzyści dla zrównoważonego rozwoju, a rozwiązanie Flexcel NX Ultra Solution oferuje dodatkową korzyść w postaci braku rozpuszczalników i lotnych związków organicznych. Jednak nawet wodny roztwór do wymywania UltraClean używany w procesorze Flexcel NX Ultra musi być uzupełniany podczas przygotowywania płyt” – mówi Michael Nägele, dyrektor zarządzający przygotowalni.

Ze względu na przepisy dotyczące ochrony środowiska użytkownicy Flexcel NX Ultra zwykle wzywają specjalistyczną firmę w celu odbioru i recyklingu ścieków – co potencjalnie wiąże się z transportem i dodatkowymi wydatkami. Dlatego Michael Nägele szukał wewnętrznego rozwiązania w zakresie recyklingu oraz sposobu oczyszczania ścieków w zakładzie i odzyskiwania zawartej w nich wody.

Ponieważ „gotowy” system recyklingu nie był dostępny, postanowił połączyć siły z inną firmą zajmującą się projektowaniem instalacji i specjalizującą się w recyklingu mediów płynnych, aby opracować wewnętrzną instalację do recyklingu ścieków z procesora Flexcel NX Ultra. „Kwestią ochrony zasobów i zrównoważonego rozwoju, nie wspominając o efektywności ekonomicznej, było dla nas znalezienie rozwiązania technicznego, które pozwoliłoby nam odzyskać i ponownie wykorzystać wodę – cenny zasób – w naszym procesie produkcji płyt. Inwestycja środków finansowych, czasu i wysiłku – zwłaszcza ze strony Wernera Rosta, naszego kierownika produkcji – była tego warta” – komentuje Michael Nägele. Specjalnie zaprojektowana instalacja działa w Nägele od połowy kwietnia 2023 r. i jest w pełni zintegrowana z procesem produkcyjnym.

Zaprojektowana do obróbki 300 litrów zużytego środka uszlachetniającego na cykl pracy i zainstalowana w magazynie firmy, zajmuje powierzchnię 6 × 3 m i działa półautomatycznie. Ścieki przechodzą przez kilka etapów przetwarzania. Najpierw w mieszalniku następuje wytrącanie chemiczne. Następnie odbywa się filtracja przez cztery połączone szeregowo worki filtracyjne, a na koniec destylacja wody w parowniku. Ten ostatni zasilany jest energią elektryczną wytwarzaną przez zakładową instalację fotowoltaiczną. Odzyskana czysta woda wraca do procesu wymywania procesora Flexcel NX Ultra, pozostawiając jedynie niewielkie ilości stałych resztek. Z 1 tys. litrów roztworu do wymywania wodą około 30 litrów pozostałej cieczy nadal wymaga utylizacji, a gdy worki filtracyjne wymagają wymiany, można je wyrzucić jako odpady domowe po wysuszeniu razem z przefiltrowanymi substancjami.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.