Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Niemcy, Brytyjczycy i Czesi stawiają na nanografię

Niemcy, Brytyjczycy i Czesi stawiają na nanografię

Landa Digital Printing poinformowała o najnowszych instalacjach swoich rozwiązań oferujących druk nanograficzny. Arkuszową maszynę w formacie B1 – Landa S10 Nanographic Printing – zamówiła niemiecka firma WIRTZ Druck GmbH & Co. KG i jej marka MailingLiebe, specjalizująca się w korespondencji bezpośredniej. Z kolei model Landa S10P, czyli z perfektorem, zakontraktował: opakowaniowa Model Group (maszyna stanie w czeskim zakładzie) oraz największa internetowa firma poligraficzna w Wielkiej Brytanii – Bluetree Group (będzie to jej już drugie rozwiązanie izraelskiej marki).

Przypomnijmy – Landa Nanographic Printing to technologia nanograficzna, którą wykorzystuje rodzina cyfrowych urządzeń drukujących tej marki. Została ona opracowana przez firmę Landa, należącą do izraelskiego wynalazcy Benny’ego Landy. U podstaw tej technologii leży tusz Landa NanoInk, składający się z cząsteczek pigmentu o wielkości kilkudziesięciu nanometrów. Mają one właściwość bardzo silnego pochłaniania światła, dzięki czemu umożliwiają osiągnięcie nadzwyczajnej jakości obrazu: ostrych punktów rastrowych, pełnej jednolitości barw oraz szerokiego gamutu kolorystycznego CMYK. Aplikacje powstałe przy użyciu technologii Landa Nanographic Printing odznaczają się wysoką odpornością na ścieranie i zadrapania. Urządzenia (zwojowe i arkuszowe) wykorzystujące tę technologię mogą zadrukowywać szeroką paletę podłoży – od papieru powlekanego i niepowlekanego po karton pochodzący z odzysku i plastikowe folie opakowaniowe. Ponadto druk nie wymaga ani wstępnego powlekania, ani suszenia gotowych produktów, a koszt wydruku jednej strony w technologii nanograficznej jest znacznie niższy niż w przypadku innych technik druku cyfrowego czy analogowego (grubość wydruku wynosi zaledwie 500 nm, czyli o połowę mniej niż w offsecie).

Zatrudniająca ponad 100 osób firma WIRTZ Druck, kierowana przez piąte już pokolenie właścicieli, planuje zastąpić cyfrową maszyną Landa S10P cały istniejący sprzęt drukujący (jedną maszynę offsetową i cztery cyfrowe) w zakładzie produkcyjnym w Datteln. Firma chce w ten sposób zapewnić klientom krótszy czas wprowadzenia produktu na rynek, więcej możliwości druku zmiennych danych i personalizacji, bardziej zrównoważony druk i znaczne oszczędności. Maszyna bowiem oferuje wysokojakościowy, spójny druk z prędkością na poziomie 6,5 tys. ark./godz. W porównaniu z istniejącą technologią kolorowego druku atramentowego B2, zwiększona prędkość prasy Landa i format B1 umożliwią firmie WIRTZ zwielokrotnienie wydajności i łączenie zadań, co zapewni czasu i pieniędzy.

Grupa Bluetree, zamawiając drugą maszynę Landa, chce wzmocnić swoją pozycję na szybko rozwijającym się rynku druku książek luksusowych. W ramach szerszej inwestycji o wartości 5 mln funtów w tę gałąź działalności, nowa siedmiokolorowa Landa S10P znacznie zwiększy moce produkcyjne Bluetree; większość prac będzie realizowana dla internetowej marki Route 1 Print, ale będzie także obsługiwać luksusową drukarnię książek i broszur Bluetree „Kingsbury Press” – firmę przejętą w 2021 r. Maszyna zostanie zintegrowana z istniejącą S10P, umożliwiając płynny przepływ pracy. Jak podaje firma, o inwestycji w kolejne rozwiązanie izraelskiej marki zdecydowały „wyjątkowa jakość druku i zalety ekonomiczne, stawiające je znacznie przed konkurencją”.

Grupa Model, zatrudniająca ponad 4,5 tys. osób w całej Europie, w samych Czechach posiada pięć zakładów produkcyjnych. Inwestycja w pierwszą maszynę Landa S10 ma na celu oferowanie pożądanych przez rynek opakowań drukowanych cyfrowo i włączenia do portfolio oferty produktów „just in time” (JIT) na rynek czeski i rynki sąsiadujące. Oprócz takich korzyści jak produkcja wysokiej jakości opakowania w różnych seriach (oraz możliwość realizacji dużych nakładów), ze zmiennymi danymi, przy znacznym ograniczeniu nadwyżek zapasów oraz związanych z nimi kosztów i odpadów, Landa S10 będzie wspierać model biznesowy firmy „wszystko pod jednym dachem” – kompleksową ofertę obejmującą projektowanie produktów, testowanie, produkcję, drukowanie, montaż, przechowywanie, dostawę, a nawet wyszukiwanie produktów. Przed zakupem firma przyjrzała się kilku innym technologiom i stwierdziła, że Landa S10 była jedyną maszyną cyfrową, która przewyższała technologię tradycyjną – zapewniając szybkość, jakość i model kosztów posiadania niezbędny do przeniesienia technologii cyfrowej z niszowych zastosowań opakowaniowych do głównego nurtu produkcji. Grupa Model nie wyklucza kolejnych instalacji maszyn nanograficznych w innych zakładach.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.