Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Najnowsze rozwiązania BOBST dla sektora opakowań

Najnowsze rozwiązania BOBST dla sektora opakowań

Firma BOBST, dążąca do głębokiej transformacji przemysłu opakowaniowego, w 2020 r. przedstawiła wizję tego sektora opartą na czterech kluczowych filarach – zdalnej komunikacji, cyfryzacji, automatyzacji i zrównoważonym rozwoju. Obecnie stały się one kamieniami węgielnymi nie tylko strategii szwajcarskiego producenta, ale całej branży, dlatego BOBST stale rozwija swoje portfolio produktów i usług, aby pomóc przetwórcom i właścicielom marek w prowadzeniu działalności w nowych warunkach.

„Wprawdzie możliwość przewidzenia wydarzeń na świecie w ostatnich latach, takich jak pandemia, globalne konflikty i ich konsekwencji dla naszej branży – takich jak niedobory materiałów i siły roboczej – była niemożliwa, jednak udało nam się prawidłowo zidentyfikować ogólne trendy w branży opakowań. Choć trendy te niewątpliwie uległy przyspieszeniu, BOBST wdrożył strategię i zbudował portfolio rozwiązań i usług, które pozwalają przetwórcom i właścicielom marek rozwijać się nawet w tym nowym świecie opakowań” – powiedział podczas konferencji zorganizowanej w siedzibie głównej firmy w dn. 7–8 czerwca br. Jean-Pascal Bobst, dyrektor generalny Grupy BOBST.

Jean-Pascal Bobst podczas czerwcowej konferencji

BOBST Connect – siła zdalnej komunikacji

Zgodnie z założeniem, że cały łańcuch wartości opakowań może zostać połączony, umożliwiając dobrą widoczność procesu produkcyjnego przetwórcom i właścicielom marek, BOBST zaktualizował system BOBST Connect, który zapewnia cyfrowe rozwiązania w zakresie przygotowania, produkcji, reagowania, utrzymania i optymalizacji przebiegu procesu produkcyjnego. Jego nowa wersja oferuje szereg cech i funkcjonalności, aby pomóc klientom w optymalizacji ich opakowań na każdym etapie. Łącząc każdy etap procesu, system zwiększa wydajność, poziom kontroli i znajomości danych, poprawiając jakość i wydajność w całym łańcuchu wartości.

Wysoką jakość wsparcia serwisowego zapewnia nowa infolinia BOBST – Helpline Essential, oferująca zdalną pomoc w przypadku maszyn, których nie można podłączyć do systemu. Dzięki niej klienci mają dostęp do strumieniowej transmisji wideo i priorytetowego połączenia ze specjalistami wsparcia technicznego producenta w celu szybszego rozwiązywania problemów i usuwania usterek. Szacuje się, że około 50% przypadków będzie można rozwiązać za pomocą transmisji strumieniowej wideo.

Aby jeszcze bardziej usprawnić logistykę w zakresie dostaw części zamiennych, BOBST otwiera nowe centrum logistyczne dla regionu Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA). Jest ono zlokalizowane w Genk w Belgii i dołącza do istniejących już centrów w USA oraz w regionie Azji i Pacyfiku. Znajduje się w nim 100 tys. części przeznaczonych do wszystkich linii produktowych, dostępnych do natychmiastowej wysyłki (24/7).

Cyfryzacja i elastyczność, czyli ograniczenie liczby etapów produkcyjnych i odpadów

Dla sektora tektury BOBST opracował nowy program AccuCheck Recipe Editor dla składarko-sklejarek. Wprowadzony w 2020 r., zawierający nowe funkcje „system inspekcji liniowej” AccuCheck dokładnie sprawdza wykroje kartonów pod kątem wad. Z kolei nowy „Edytor Receptur” pozwala użytkownikom zdalnie tworzyć i modyfikować formuły AccuCheck w ramach platformy BOBST Connect oraz wysyłać je do kilku urządzeń w hali produkcyjnej. Dzięki wykorzystaniu danych PDF projektu graficznego opakowania, rozwiązanie to upraszcza i znacznie skraca czas przygotowania.

W marcu wprowadzono również na rynek etykieciarki BOBST All-in-One Digital Master 340 i Digital Master 510, które zasadniczo zmieniają sposób produkcji etykiet – pełna cyfryzacja od pliku PDF, ze 100% kontrolą na linii produkcyjnej w zamkniętej pętli, aż po końcowe ozdabianie i wykańczanie etykiet w ramach jednego, ujednoliconego procesu produkcyjnego.

Coraz ważniejsze – automatyzacja i wydajność

Przeznaczona dla sektora tektury falistej nowa linia ExpertLine, składająca się z maszyn ExpertCut 1.7 i 2.1 oraz ExpertFlex, to wielkoformatowa linia do przetwarzania, łącząca sztancowanie płaskie z procesem nadruku fleksograficznego postpress, która znajdzie zastosowanie w produkcji rozwiązań dla e-commerce. Zapewnia ona dużą elastyczność i jest dostępna w wersji zarówno standardowej, jak i lustrzanej. Dzięki wysokiej precyzji pasowania i rozwiązanie to – zdaniem producenta – zapewnia wyjątkową jakość opakowań. Krótkie czasy ustawiania w połączeniu z technologią TooLink zapewniają maksymalny czas pracy bez przestojów i wydajność do 20 mln m2 rocznie. Dodatkowo oferuje niski całkowity koszt posiadania (TCO), dlatego sprawdzi się w produkcji różnorodnych opakowań dla branży e-commerce i dóbr szybkozbywalnych (FMCG).

Przetwórcy tektury litej mają do dyspozycji także nowy SpeedSet – ulepszony pakiet skracający czas ustawiania, dostępny we wszystkich sztancach płaskich. Pakiet ten znacznie skraca czas przezbrojenia i zwiększa wydajność, odznacza się ulepszoną ergonomią i oferuje zwiększony poziom automatyzacji. Funkcja TooLink umożliwia cyfrowe połączenie narzędzia z maszyną w celu wymiany danych roboczych w ciągu kilku sekund.

Inne najważniejsze produkty z tego roku to: MasterLine DRO – nowe rozwiązanie z zakresu wykrawania rotacyjnego, które oferuje większą wydajność, i które wyposaża przetwórców z branży tektury falistej w najbardziej wszechstronne, najbardziej zautomatyzowane, połączone i wysoce ergonomiczne rozwiązanie na rynku; MasterCut 1.65 PER – jedyna płaska maszyna sztancująca, która może przetwarzać tekturę litą, tekturę falistą i kaszerowaną o gramaturze od 0,5 mm do 2000 g/m2, jedno- lub dwufalową; ExpertFold 165 e-commerce – nowa składarko-sklejarka zaprojektowana specjalnie z myślą o potrzebach cyfrowego handlu detalicznego; oraz NovaFold 50 | 80 | 110 – nowa składarko-sklejarka oferująca niezawodność i wydajność.

Wyzwanie jutra – zrównoważony rozwój i odpowiedzialność

Także w tej dziedzinie BOBST – wraz ze swoimi partnerami – nieustannie czyni znaczące postępy. W ramach inicjatywy CEFLEX (Circular Economy for Flexible Packaging) producent wprowadził niedawno rozwiązanie w zakresie wysokobarierowych opakowań elastycznych nadających się do recyklingu – metalizowane, wysokobarierowe, jednomateriałowe opakowanie z nadrukiem fleksograficznym z nowego polipropylenu pochodzącego z recyklingu (rPP – ang. recycled polypropylene). Jest to pierwsza na rynku torebka z barierą z nadrukiem powierzchniowym, wyprodukowana z wykorzystaniem materiału rPP pochodzącego z recyklingu w gospodarstwach domowych.

We współpracy z firmą Tipa – specjalistą w dziedzinie opakowań ekologicznych – BOBST pracuje również nad rozwiązaniem w zakresie opakowań kompostowalnych do użytku domowego oraz nad rozwiązaniem w pełni papierowym, o wysokiej barierze ochronnej, gotowym do recyklingu, o nazwie FibreCycle. To ostatnie stanowi część oneBARRIER – rodziny nowych alternatywnych i zrównoważonych rozwiązań, które BOBST rozwija wraz ze swoimi partnerami.

Wreszcie, jako część zaangażowania marki w międzybranżowe konsorcjum R-Cycle i jego misję zapewnienia identyfikowalności tworzyw sztucznych jednorazowego użytku poprzez Cyfrowe Paszporty Produktów (DPP – ang. Digital Product Passports), firma BOBST zakończyła pilotaż w swoim Centrum Kompetencyjnym w Manchesterze, gdzie maszyna demonstracyjna jest gotowa do R-Cycle. Projekt ten zostanie teraz rozszerzony na inne linie produktów (powlekanie, laminowanie, druk fleksograficzny CI, druk wklęsły).

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.