Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Nadruk bezpośredni a etykieta – czyli: jak zredukować koszty

Nadruk bezpośredni a etykieta – czyli: jak zredukować koszty

Szybko rozwijający się rynek farmaceutyczny i kosmetyczny przekłada się na wzrost liczby oferowanych produktów i rozwiązań. Producenci zastanawiają się, jak przy jednoczesnym zachowaniu jakości zredukować koszty procesu produkcji, tak aby produkt, po który sięga ostateczny odbiorca, spełniał jego oczekiwania. Jednym z rozwiązań, które mogą się do tego przyczynić, jest z pewnością redukcja kosztów w procesie etykietowania, znakowania opakowań zbiorczych.

Cały proces możemy podzielić na trzy rodzaje produktów przeznaczonych do oznakowania. Pierwszy to produkty detaliczne, które widzimy w sklepach na półkach, drugi to opakowania pośrednie jak kartony, do których pakowane są pojedyncze produkty, i wreszcie trzeci – palety, które składają się z opakowań pośrednich. Skupmy się na tych drugich i przyjrzyjmy się, jak wygląda to najczęściej. Producenci na opakowaniach kartonowych stosują etykiety samoprzylepne z nadrukiem wykonywanym przez drukarki termotransferowe. Przez bardzo długi czas było to jedyne rozwiązanie gwarantujące niezawodne, trwałe i czytelne znakowanie produktów. Jednak technologia ta generuje koszty w postaci etykiet, taśm termotransferowych, a często również różnego rodzaju aplikatorów etykiet odpowiedzialnych za umiejscowienie etykiety na opakowaniu. Koszty takiego oznakowania można jednak w znaczącym stopniu zredukować poprzez zastosowanie wysokiej jakości nadruku bezpośredniego.
Rozwiązaniem idealnym może być w tym przypadku drukarka atramentowa wysokiej rozdzielczości Aplink MRII, która umożliwia wydruk tekstów, grafik, logo, kodów kreskowych 1D oraz 2D w czasie rzeczywistym na opakowaniach kartonowych w pozycjach od boku, od góry lub pod kątem. Drukarkę wyróżnia wysoka jakość wydruku (nawet do 720 dpi) oraz prędkość, z jaką mogą być nanoszone nadruki (do 110 m/min) Umożliwia łatwy dostęp do zewnętrznych baz danych, komunikację poprzez PC, Ethernet, WiFi (opcja) oraz USB. Dostępne regulacje położenia pozwalają na dostawienie jej do większości linii produkcyjnych, natomiast 5,7-calowy wyświetlacz i menu w języku polskim ułatwia jej użytkowanie. Całość zabudowana jest w solidnej obudowie wykonanej z materiałów łatwych do utrzymania w czystości (stal nierdzewna, aluminium).
Plusem takiego rozwiązania są z pewnością korzyści wynikające z kosztów jego eksploatacji. Jedyny koszt, jaki ponosimy podczas wydruku, to koszt atramentu opartego na bazie olejowej, co oznacza, iż nie potrzeba żadnych rozpuszczalników ani innych detergentów do pracy. Rozwiązanie to minimalizuje koszty konserwacji i czyszczenia. Kolejną ważną kwestią, która może być decydująca przy wyborze tego typu znakowania, jest powierzchnia, na jaką możemy nanosić informacje. W przypadku zastosowania etykiety ograniczają nas jej wymiary. Stosując nadruk bezpośredni mamy do dyspozycji całą powierzchnię opakowania.
Krzysztof Prusak, AGJ s.c.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.