Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Mikrobiologiczny materiał do druku 3D

Mikrobiologiczny materiał do druku 3D

Technologia druku 3D ze względu na liczne zastosowania jest coraz bardziej obecna w naszej codzienności. W ostatnim czasie naukowcy z Uniwersytetu Harvarda zaprezentowali swoje odkrycie – tusz mikrobiologiczny o galaretowatej konsystencji, który może być z powodzeniem stosowany w druku addytywnym. Co sprawia, że ten odnawialny materiał jest wyjątkowy i zasługuje na uwagę?

Jak czytamy na portalu blog.drupa.com (artykuł jest oparty na publikacji naukowej w czasopiśmie „Nature Communications”), jest on wytwarzany z bakterii E. coli. Komórki mikroorganizmów zostały wyhodowane w taki sposób, aby mogły samodzielnie wytwarzać nanowłókna. Dzięki zaprogramowanym właściwościom, tusz ten nie potrzebuje żadnych dodatkowych substancji, takich jak kwas hialuronowy czy krzemionka, aby utrzymać swój kształt (a mimo to pozostaje elastyczny), co wyróżnia go spośród innych pionierskich materiałów tego typu. Pomimo tego, że ten lepki, hydrożelowy tusz powstaje wyłącznie z mikroorganizmów i nie opiera się na twardości syntetycznych polimerów jak jego poprzednicy, jest nie tylko trwały, ale również ma zdolność samoregeneracji, ponieważ posiada zdolność do samoreprodukcji. Co istotne, po wydrukowaniu obiektu 3D „żywy tusz” przestaje „rosnąć” i nie zmienia nadanego kształtu.

Kolejna istotna rzecz – ten elastyczny tusz przeszedł testy wytrzymałości: materiał nie popękał podczas próby przeciśnięcia go między dwoma słupkami o rozstawie 16 mm, udało się też pomyślnie wydrukować obiekty 3D o kształcie siatki, pudełka, pierścienia i stożka. Dalsze eksperymenty wykazały, że w połączeniu z innymi drobnoustrojami tusz ten może nie tylko wydzielać lek przeciwnowotworowy (azurynę), ale też może wychwytywać i „więzić” BPA – szkodliwą toksynę znajdującą się w plastikowych pojemnikach. Wiele wskazuje więc na to, że opisywany tusz mikrobiologiczny może być używany jako środek pomagający zwalczać raka lub usuwać toksyny. Naukowcy snują także dalsze plany – dzięki zdolności samoregeneracji materiał ten może się okazać przydatny w branży budowlanej jako bardziej ekologiczna alternatywa rozwiązań konstrukcyjnych, a może nawet jako budulec wykorzystywany do tworzenia siedlisk w kosmosie.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.