Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Mazowieckie Centrum Poligrafii zwiększa potencjał produkcyjny

Mazowieckie Centrum Poligrafii zwiększa potencjał produkcyjny

Od lewej: Michał Okurowski (Docufield) i Wojciech Hunkiewicz (Mazowieckie Centrum Poligrafii)

Mazowieckie Centrum Poligrafii z Marek k. Warszawy – drukarnia cyfrowa specjalizująca się w szeroko rozumianej produkcji wydawniczej, stała się kolejnym w naszym kraju użytkownikiem linii Hunkeler typu roll to stack, przeznaczonej do cięcia zadrukowanych zwojów na arkusze. Jest to jedyne w Polsce wdrożenie tego typu rozwiązania w trybie inline z rolową maszyną inkjetową. Dzięki niemu potencjał produkcyjny firmy wzrósł – jak zapewnia Wojciech Hunkiewicz, jej właściciel – o ok. 150%. Po trzech miesiącach pracy linia, będąca pierwszym w tej drukarni rozwiązaniem bazującym na technologii rolowej, jest obłożona w 2/3, a realizowane są na niej przede wszystkim prace średnionakładowe.

Jeszcze do niedawna Mazowieckie Centrum Poligrafii, firma założona przez Wojciecha Hunkiewicza w 2012 r., bazowała wyłącznie na druku arkuszowym w technice tonerowej. Jednak minione miesiące przyniosły tu szereg nowych inwestycji, m.in. w inkjetowe maszyny cyfrowe. Jedną z nich jest pierwsza w historii drukarni maszyna rolowa, co jest przełomem i strategiczną zmianą w jej działalności. Wspomniany system drukujący został zintegrowany inline z linią Hunkeler do cięcia zadrukowanych zwojów na arkusze i tworzenia bloków książek gotowych do dalszej obróbki. Dostawcą tej ostatniej była firma Docufield – wyłączny przedstawiciel marki Hunkeler na rynku polskim.

„Inwestycja w linię do druku rolowego to konsekwencja naszego dynamicznego rozwoju, którego nie powstrzymała nawet niesprzyjająca sytuacja pandemiczna, z jaką mierzymy się w tym roku – mówi Wojciech Hunkiewicz. – Zamówienia, także na produkcję – jak na standardy druku cyfrowego średnio- a nawet wysokonakładowe – zaczęły rosnąć w takim tempie, że dotychczas stosowane przez nas maszyny arkuszowe przestawały sobie z nimi radzić. Zatem już wiele miesięcy temu zapadła decyzja o zakupie kompletnej, działającej w trybie inline linii do druku zwojowego, bazującej na technice inkjetowej, która zwiększyłaby wydajność i elastyczność produkcji”.

Poza maszyną rolową, będącą jedną z najszybszych na rynku w swojej klasie produktowej (oferującą prędkość do 150 m/min.), integralną część rozwiązania stanowią urządzenia Hunkeler, z jednej strony – odpowiedzialne za odwijanie wstęgi papieru i wprowadzanie go do maszyny, z drugiej – za jego cięcie na arkusze i przygotowywanie gotowych do dalszej obróbki bloków książkowych. „Skok pod względem wydajności i elastyczności realizowanej przez nas produkcji jest dzięki temu olbrzymi – podkreśla Wojciech Hunkiewicz. – Zupełnie świadomie postawiliśmy na najwyższą automatyzację tego rozwiązania, dzięki czemu linia może zastąpić kilka maszyn arkuszowych – w kontekście jej możliwości produkcyjnych. Wdrożona na początku lipca, już po trzech miesiącach jest obłożona w 2/3, realizując zarówno prace wcześniej wykonywane jednocześnie na kilku urządzeniach arkuszowych, jak też zupełnie nowe zlecenia, których nakłady sięgają kilku tysięcy egzemplarzy. O jej potencjale niech świadczy przeprowadzona przez nas kalkulacja, która pokazała, że przy nakładzie rzędu 6,5 tys. egzemplarzy i objętości sięgającej 700 stron produkcja we wdrożonej właśnie linii jest bardziej opłacalna niż skierowanie tego samego zlecenia do druku offsetowego”.

„Na przykładzie Mazowieckiego Centrum Poligrafii widać wyraźnie, jak bardzo przesuwa się granica opłacalności w przypadku przenoszenia produkcji z technologii konwencjonalnej na cyfrową. Jeszcze do niedawna druk cyfrowy kojarzony był z bardzo krótkimi seriami, personalizacją, wydrukami próbnymi czy sygnalnymi egzemplarzami. Obecnie – zarówno zwojowe maszyny inkjetowe, jak i towarzyszące im urządzenia do przetwarzania papieru – są na tyle dojrzałe i wydajne, że bez problemu radzą sobie nawet z większymi zleceniami – uzupełnia Michał Okurowski, dyrektor ds. rozwoju w firmie Docufield. – W przypadku Mazowieckiego Centrum Poligrafii na uwagę zasługuje wysoka ergonomia pracy i elastyczność produkcji, np. w kontekście kierowania danego bloku do konkretnego urządzenia do oprawy, przy bardzo wysokiej prędkości całego systemu, a więc de facto wydajności całej linii”.

Mazowieckie Centrum Poligrafii specjalizuje się w szeroko rozumianej produkcji wydawniczej, wykonując – w technologii cyfrowej – książki w różnych rodzajach opraw (oferowane m.in. za pośrednictwem należącego do firmy sklepu internetowego drukksiazek.pl), ale też inne publikacje: czasopisma, katalogi czy instrukcje obsługi. Jak zapowiada właściciel drukarni, chce ona także w coraz większym stopniu koncentrować się na obsłudze klientów zagranicznych, którzy obecnie stanowią ok. 30% jej odbiorców.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.