Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Materiały na kompostowalne opakowania

Materiały na kompostowalne opakowania

W 2014 ma wejść w życie nowa dyrektywa UE, która zapewni, że „opakowanie nie jest przesadnie wykonane w stosunku do zamierzonego celu i nadaje się do recyklingu, odzysku energii czy kompostowania” (wg Incpen), co będzie ściśle potwierdzone przez producenta opakowania. Minimalizacja odpadów i stopień odzysku mają być określane już w fazie jego projektowania. Innovia Films i Sappi Fine Paper Europe uważają, że najlepszymi metodami utylizacji elastycznych laminatów są przemysłowe/przydomowe kompostownie lub, ostatecznie, fermentacja beztlenowa, która zamienia odpady w użyteczne źródła energii. Poprzez połączenie swoich kompostowalnych produktów, NatureFlex firmy Innovia Films i asortymentu Algro Nature firmy Sappi, oferują alternatywne rozwiązanie.

Opakowanie jest poddawane recyklingowi, jeśli może być odebrane, przewiezione i wyczyszczone przy użyciu mniejszej ilości energii i środków niezbędnych do tego procesu, niż ilości tych czynników potrzebnej do wyprodukowania nowego surowca. Opakowanie wyprodukowane z cienkich warstw różnych materiałów lub folii z tworzyw sztucznych jest bardzo trudne do odzyskania. Możliwości dotąd opracowanych procesów technologicznych są ograniczone – nadal najpopularniejszą metodą utylizacji opakowań z laminatów jest spalanie. Chodzi o możliwość uzyskania pewnej ilości energii z tego typu opakowań, mimo że są to w zasadzie materiały łatwopalne.
Zarówno NatureFlex, jak i AlgroNature, produkowane są z surowców pochodzących ze źródeł odnawialnych, a drewno pozyskiwane jest ze specjalnie prowadzonych plantacji. Te oparte na celulozie produkty mają certyfikaty kompostowalności „OK Compost Home” (Vincotte) i DIN E13432 (DIN Certco). Dodatkowo nadają się do kontaktu z żywnością.
Folie Innovia NatureFlex zapewniają barierę wobec wilgoci, regulowaną w zależności od wymagań pakowanego produktu, i barierę wobec gazów. Łatwo poddają się zadrukowi i obróbce, mają też mocne zgrzewy. Ich naturalne właściwości antystatyczne i stabilność termiczna wspomagają proces laminowania z elastycznymi papierami Sappi oraz innymi biopolimerami w bardziej złożonych strukturach laminatów.
Sappi Fine Paper Europe to jedyny producent oferujący papiery opakowaniowe nadające się do kompostowania przydomowego. AlgroNature to jednostronnie powlekany papier z połyskiem, a LeineNature to jego odpowiednik niepowlekany. Do powlekania stosuje się materiały wykonane na bazie warzyw, zamiast jak w tradycyjnych papierach, na bazie oleju. To ogranicza negatywny wpływ papieru na środowisko i pozostawianie tzw. śladu węglowego. Papiery te mogą być stosowane do owijania słodyczy czy przekąsek, do torebek z zupami, saszetek z cukrem, saszetek dla przemysłu farmaceutycznego itd. Opakowanie powstałe z tych papierów spełni wymagania Europejskiej Dyrektywy Opakowań, która wejdzie w życie w przyszłym roku.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.