Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Essentra Packaging z hybrydową maszyną drukującą

Essentra Packaging z hybrydową maszyną drukującą

W firmie Essentra Packaging z Lublina, należącej do międzynarodowej grupy Essentra, pracuje od niedawna pierwsza historii tego zakładu hybrydowa maszyna drukująca. Spośród dostępnych ofert rynkowych zdecydowała się ona na rozwiązanie Mark Andy – Digital Series HD. Jak podkreśla kierownictwo zakładu, korzyści wynikające z inwestycji były widoczne niemal od pierwszych dni użytkowania maszyny.

Spółka Essentra Packaging specjalizuje się w kompleksowej obsłudze międzynarodowych marek (głównie z segmentu produktów kosmetycznych oraz farmaceutycznych) w zakresie opakowań kartonowych (drukowanych w technice offsetowej) oraz etykiet. W ramach dywizji opakowań, której częścią jest zakład w Lublinie, firma realizuje produkcję w zakresie trzech segmentów: opakowań kartonowych, ulotek oraz etykiet. Rocznie wytwarza się tu około 270 mln opakowań kartonowych i ponad 1,5 mld etykiet samoprzylepnych. Oferta firmy zakłada pomoc od fazy projektu danego zlecenia (oferując już na tym etapie optymalizację produkcji i jej proekologiczny charakter), poprzez etap produkcji i wykańczania opakowań czy etykiet, po dostawę zlecenia do klienta. W założenia te – jak mówi Piotr Skałecki, dyrektor zakładu w Essentra Packaging – doskonale wpisała się nowa hybrydowa maszyna Mark Andy, na której zakup w ostatnim czasie zdecydowała się firma.

Digital Series HD, oferująca druk o wysokiej rozdzielczości, zwiększyła możliwości drukarni zakresie produkcji etykiet: „Wielkość realizowanych przez nas nakładów stale się zmniejsza, a klienci poszukują przy tym coraz bardziej złożonych, często też trudnych w wykonaniu etykiet, w różnych wersjach – podkreśla Piotr Skałecki. – Dlatego poszukiwaliśmy rozwiązania, które umożliwi nam zaspokojenie ich oczekiwań. Połączenie najlepszych cech druku cyfrowego i fleksograficznego w jednej, uzupełniającej się i wysokowydajnej maszynie, jaką jest Digital Series HD, stanowi idealne rozwiązanie dla tych potrzeb. Przy wyborze skupiliśmy się na trzech głównych obszarach: technicznych możliwościach urządzenia i jego stabilności oraz zdolności do konfigurowania maszyny w zgodzie z przedstawionymi przez nas wymogami. Braliśmy także pod uwagę potencjał wsparcia wdrożeniowego oraz serwisowego dostawcy. Po szczegółowej analizie technicznej i testach, jakie wykonaliśmy także u innych producentów okazało się, że propozycja Mark Andy w największym zakresie spełniła nasze kryteria. Doszliśmy do wniosku, że to ona będzie w stanie w największym zakresie wesprzeć nas w realizacji zleceń, głównie z branż: kosmetycznej, farmaceutycznej i środków higieny osobistej. Sektory te (zwłaszcza pierwszy) mają specyficzne, nieustannie rosnące wymagania nie tylko w zakresie jakości, ale także łańcucha dostaw. Klienci oczekują bowiem obecnie znacznie krótszych czasów realizacji zamówień, nowych wzorów opakowań i etykiet dla ich produktów oraz renowacji lub dywersyfikacji starych. Rosnąca liczba różnego rodzaju wersji danego produktu – np. kremu czy szamponu – sprawia, że zdolności do szybkiego wdrażania nowych czy adaptacji wcześniej istniejących wzorów opakowań i etykiet, stają się kluczowe dla klientów z branży beauty. Rosną jednocześnie ich wymagania w zakresie technicznej złożoności i większej szczegółowości etykiet. Istnieje też silna presja na poprawę parametrów jakościowych – dotyczy to głównie powtarzalnej jakości dla różnych partii zleceń. To wszystko wpływa na wybór technologii, w której dane zlecenie można realizować. Wobec tych wyzwań rynkowych, wdrożenie zapewniającej wysoką jakość maszyny hybrydowej stało się dla nas koniecznością”.

„Digital Series HD oferuje bardzo dobre parametry druku cyfrowego w kontekście rozdzielczości oraz gamutu kolorystycznego. Głowice w podwójnej konfiguracji dają optymalny balans pomiędzy rozdzielczością wynoszącą 1200 dpi, a stabilnością pracy maszyny i żywotnością zastosowanych w niej komponentów. Również stabilność samego druku jest tu na wysokim poziomie” – mówi Piotr Skałecki.

Maszyna Digital Series HD uzupełni też możliwości całej grupy Essentra w zakresie druku cyfrowego z myślą o jednostkach z Wlk. Brytanii, USA, Hiszpanii i Irlandii. „Przede wszystkim jednak będziemy mogli oferować naszym klientom z branży beauty realizację trudnych, zaawansowanych technologicznie i wysublimowanych pod względem kolorystyki etykiet czy wykończenia prac o niższych nakładach. Dzięki maszynie Mark Andy znacząco skrócimy również czas realizacji innych zleceń. Po pierwsze za sprawą znacznie szybszej akceptacji wydruków próbnych, po drugie – wiele prac będziemy mogli realizować obecnie na tej właśnie maszynie nie angażując przy tym maszyn fleksograficznych” – dodaje Piotr Skałecki.

Digital Series HD to pierwsza maszyna Mark Andy w lubelskim zakładzie Essentra Packaging. „Możliwości hybrydowej technologii znacznie zwiększają różnorodność, precyzję i szybkość realizowanej produkcji. Przede wszystkim usprawnia ona nasz przepływ pracy i zarządzanie materiałami, a dokładniej rzecz ujmując ich redukcję. Jednocześnie sprawia, że możemy być jeszcze bardziej elastyczni wobec klientów” – podkreśla Piotr Skałecki.

Digital Series HD – jak podkreśla producent – łączy w sobie hybrydową konstrukcję, procesy uszlachetniania realizowane inline, druk cyfrowy z wysoką rozdzielczością oraz elastyczność i wysoką wydajność. „Wszystko to sprawia, że obecnie możemy zlecenia nieopłacalne przy tradycyjnej produkcji fleksograficznej, realizować zarówno dla naszych stałych, ale także nowych klientów. Co więcej – maszyna zapewnia ponad 50% redukcję odpadów dla krótkich i średnich serii, a także wymierne oszczędności przy akceptacji wzorów. Na jednym fragmencie wstęgi możemy bowiem wykonać kilka opcji danej etykiety, co zmniejsza cztero-, a nawet pięciokrotnie zużycie zastosowanych w tym celu materiałów. Ponadto zużywa około 50% energii wymaganej przez typową maszynę fleksograficzną i generuje minimalną ilość odpadów farbowych. To zaś w kontekście polityki zrównoważonego rozwoju jest istotne zarówno dla nas, jak i dla naszych klientów”.

Kierownictwo Essentra Packaging podkreśla także wzorcową współpracę z dostawcą maszyny – jej implementacja przebiegła zgodnie z planem, pracownicy obsługujący urządzenie zostali odpowiednio przeszkoleni, a firma Mark Andy na każdym etapie służyła swoją wiedzą i doświadczeniem.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Na koniec września br. zapowiedziano publikację ósmej edycji raportu drupa Global Trends. Pierwsze wyniki z badania przeprowadzonego wiosną tego roku są już dostępne. Można z nich wysnuć optymistyczny wniosek: zaufanie rośnie, a wszystkie regiony i rynki przewidują większe inwestycje w 2023 roku. Wyniki badania (uśrednione) pokazują, że branża na całym świecie jest nieco bardziej pewna przyszłości niż podczas ostatniego badania w 2019 r., przed pandemią. Najsilniejszy jest oczywiście rynek opakowań, ale rynki druku komercyjnego, wydawniczego i przemysłowego również mają się w 2023 r. ożywić. Jednak w poszczególnych regionach jest już mniej optymistycznie. O ile np. Azja i Ameryka Południowa spodziewają się lepszych wyników handlowych w 2023 r., w Europie nastroje są znacznie gorsze ze względu na wojnę w Ukrainie i jej konsekwencje.

Zakład Technologii Poligraficznych Politechniki Warszawskiej zaprasza na studia podyplomowe „Inżynieria produkcji w poligrafii”. Celem studiów podyplomowych jest uzupełnienie wiedzy oraz podniesienie kwalifikacji pracowników wydawnictw i zakładów poligraficznych. Słuchacze poznają zagadnienia związane z większością etapów technologicznych towarzyszących produkcji poligraficznej – poczynając od komputerowego przygotowania materiału wydawniczego, a kończąc na etapach introligatorskich i procesach logistycznych.

Gallus wprowadza na rynek swoją pierwszą w pełni cyfrową maszynę do druku etykiet – Gallus One. Jak przekonuje producent, usuwa ona barierę całkowitego kosztu posiadania (TCO) w cyfrowej produkcji etykiet z roli na rolę, oferując najwyższy poziom automatyzacji i wykorzystując technologie oparte o rozwiązania chmurowe. Dzięki temu umożliwia drukarniom i właścicielom marek dostęp do opłacalnej i zrównoważej produkcji cyfrowej wysokiej jakości etykiet. Gallus One może dzięki temu zrewolucjonizować branżę.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.