Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Drukarnia Natalii inwestuje w 14. maszynę Nilpeter

Drukarnia Natalii inwestuje w 14. maszynę Nilpeter

Przedstawiciele firm Natalii, Nilpeter i Koenig & Bauer (CEE) świętują podpisany podczas targów Labelexpo Europe 2023 kontrakt na dostawę maszyny FA-26

Podczas zakończonych niedawno targów Labelexpo Europe 2023 drukarnia etykiet i opakowań giętkich Natalii Sp. z o.o. zakontraktowała nową, 26-calową maszynę fleksograficzną Nilpeter FA-26, wyposażoną w jedenaście zespołów. Będzie to już 14. rozwiązanie tego duńskiego producenta, jakie trafi do zakładu Natalii w podpoznańskiej Rokietnicy. Dostawcą rozwiązania będzie firma Koenig & Bauer (CEE), która od kilku lat jest wyłącznym dystrybutorem marki Nilpeter na polskim rynku. Dostawa i montaż maszyny przewidziane są na 3. kwartał 2024 r. Pojawi się tu ona w szczególnym dla drukarni Natalii roku – 40-lecia jej obecności na polskim rynku poligraficznym.

„Drukarnia etykiet i opakowań giętkich Natalii Sp. z o.o. to firma rodzinna, założona przez moich rodziców w grudniu 1984 roku – mówi Artur Nowaczyk, prezes zarządu. – Od początku specjalizujemy się w produkcji etykiet, których spektrum jest obecnie bardzo szerokie. Obsługujemy wielu klientów z branż takich jak FMCG, spożywcza czy kosmetyczna. Zwłaszcza udział tych pierwszych w naszym wolumenie produkcji i obrotach dynamicznie rośnie. Odnotowujemy też systematyczny wzrost eksportu – obecnie wynosi on ok. 25%, a główne rynki w naszym przypadku to – poza polskim – niemiecki i francuski. Gros naszej produkcji stanowią opakowania giętkie oraz etykiety, w tym samoprzylepne (od których zaczynaliśmy),IML, peel-off jak też shrink sleeves, typu pouch czy laminaty wielowarstwowe. Z myślą o tego typu wymagającym asortymencie, często uwzględniającym bogate uszlachetnienia, została zakupiona nowa maszyna”.
Blisko 30 lat współpracy firm Natalii i Nilpeter
Maszyny fleksograficzne marki Nilpeter stanowią od niemal trzech dekad bazę parku sprzętowego wykorzystywanego przez Natalii. „Zakontraktowana właśnie w Brukseli FA-26 będzie już 14. rozwiązaniem Nilpeter, jakie trafi do naszego zakładu – mówi Artur Nowaczyk – a zarazem 11. jaka będzie w nim obecnie pracowała. Na przestrzeni trzech dekad trafiały tu rozwiązania o różnej szerokości wstęgi (z zakresu 250-570 mm) i wyposażeniu (uwzględniające nawet 11 kolorów nadruku i dodatkowe elementy uszlachetniania). Cenimy je za niezawodność, solidność, wydajność i najwyższą jakość druku. Równie wysoko oceniamy poziom współpracy z ich dostawcami, w tym z firmą Koenig & Bauer (CEE), która od 2017 roku reprezentuje markę Nilpeter na polskim rynku. W tym okresie trafiły do nas dwie maszyny tego producenta, więc mamy tu sporo doświadczeń w zakresie opieki przed- jak i posprzedażowej, w tym serwisowej ze strony Koenig & Bauer (CEE). Nasza współpraca przebiega bez zarzutu, co miało duży wpływ na podjęcie decyzji o zakupie kolejnej maszyny Nilpeter”.
W kierunku produkcji średniowstęgowej
Zakontraktowana maszyna to model FA-26, wyposażony w 11 zespołów drukujących i obsługujący wstęgę o szerokości 670 mm. „Będzie to najszersza z zakupionych przez nas dotychczas maszyn fleksograficznych Nilpeter – podkreśla Artur Nowaczyk. – Mamy zamiar drukować na niej przede wszystkim opakowania giętkie, np. worki typu pouch czy laminaty. Szerokość wstęgi była tu determinowana formatem docelowego produktu – pozwoli ona bowiem drukować dwa użytki jednocześnie, znacząco zwiększając wydajność realizowanej produkcji. Przy oferowanej przez FA-26 prędkości maksymalnej wynoszącej 250 m/min. maszyna znacząco zwiększy nasz potencjał produkcyjny”.
FA-26 to model zaprojektowany przez Nilpeter z myślą o średnio- i wysokonakładowej produkcji etykiet i opakowań giętkich. Maszyna wyposażona jest w liczne opcje automatyzujące i usprawniające jej pracę, obsługuje różne podłoża o grubości od 12 do 250 mikronów. Mówi Paweł Krasowski, Product Manager w firmie Koenig & Bauer (CEE): „Jej koncepcja zakłada możliwość wyposażenia bądź rozbudowy o liczne, oferowane przez Nilpeter moduły, zapewniające realizowanym na niej produktom wartość dodaną oraz o dodatkowe zespoły, w tym systemy suszenia i utrwalania w różnych technologiach”.
Artur Nowaczyk dodaje: „Znajdująca tu zastosowanie energooszczędna i proekologiczna technologia UV-LED była jednym z kluczowych parametrów, jakie braliśmy pod uwagę przy konfigurowaniu docelowego rozwiązania. Umożliwi nam bowiem stosowanie farb i lakierów niskomigracyjnych, np. przy produkcji opakowań na żywność. Wymagania w tym zakresie są coraz bardziej rygorystyczne, więc chcąc pozostać firmą konkurencyjną, musimy się do nich dostosować. Stąd nieustające inwestycje w najnowsze technologie, ale też dbałość o bezpieczeństwo naszych produktów, potwierdzona przez certyfikowane polskie laboratorium, specjalizujące się w branży opakowaniowej”.
Nowa maszyna, nowe przestrzenie produkcyjno-magazynowe
Maszyna FA-26 zostanie zainstalowana w istniejącej hali produkcyjnej, która od tego roku jest dedykowana wyłącznie procesom drukowania. W drugim, nowo wybudowanym i oddanym do użytku w czerwcu br. budynku będzie odbywać się konfekcjonowanie produktów; mieści on również magazyn wysokiego składowania. Rozbudowa przestrzeni produkcyjno-magazynowej o nową halę była długo wyczekiwana przez kierownictwo drukarni a także całą załogę Natalii. Jak podkreśla Artur Nowaczyk, proces przenoszenia części produkcji zajmie nieco czasu, ale znacząco zwiększy się dzięki niemu zarówno komfort pracy, jak i jej bezpieczeństwo.


Nowa hala produkcyjna ma powierzchnię ponad 3 tys. m2, dzięki czemu – jak dodaje prezes firmy – przestrzeń produkcyjno-magazynowa Natalii powiększy się niemal dwukrotnie: „Projektując ją zadbaliśmy o wiele elementów, związanych zarówno z procesami wytwórczymi, jak też magazynowaniem i logistyką. Nowy budynek uwzględnia 12-metrowy magazyn wysokiego składowania i odpowiednie rozwiązania logistyczne, w tym rampy dla TIR-ów. Nasza drukarnia znajduje się przy obwodnicy Poznania, co pozytywnie wpływa na aspekty związane z transportem gotowych produktów we wszystkich kierunkach, niemniej usprawnienia w ramach samego zakładu były konieczne. Mamy nadzieję, że nasi klienci bardzo szybko się o tym przekonają”.
Montaż nowej maszyny, jak już wspomniano, zaplanowany jest na 3. kwartał 2024 roku. „Będzie to dla nas rok szczególny, gdyż będziemy w nim świętować 40-lecie działalności, ale też zakończenie realizowanej obecnie rozbudowy zakładu, która da nam nową przestrzeń i możliwość dalszego rozwoju. Maszyna FA-26 będzie zatem symbolem nowego „otwarcia” w historii Natalii, a zarazem swego rodzaju „prezentem” na obchodzone w tym samym roku przeze mnie 50. urodziny” – podsumowuje z uśmiechem Artur Nowaczyk.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.