Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Drukarnia Karton-Pak z dziewiątą Rapidą
Anna Dudkiewicz
04.06.2024 14:14
Drukarnia Karton-Pak z Nowej Soli, specjalizująca się w opakowaniach jednostkowych z tektury litej, w zakresie produktów wysoko przetworzonych, uszlachetnionych, również klasy premium, niedawno zakontraktowała dziewiątą z rzędu arkuszową maszynę offsetową Koenig & Bauer z serii Rapida. Maszyna została dostarczona w listopadzie 2023 r. i od chwili wdrożenia pracuje na trzy zmiany, podobnie jak cała drukarnia. Współpraca firm trwa nieprzerwanie blisko 30 lat.
Firma Karton-Pak SA powstała ponad 30 lat temu w wyniku sprywatyzowania zakładu w Nowej Soli produkującego opakowania z nadrukiem (utworzonego w latach 60. ub. w. na bazie istniejącej od 1923 r. manufaktury kartonów), obecnie zatrudniając ok. 300 osób. Przez ten czas w wyniku konsekwentnego, planowanego rozwoju i przekształceń firma wypracowała pozycję jednej z czołowych polskich drukarń specjalizujących się w opakowaniach z tektury litej. W roku 2017 otworzono drugi, zbudowany od podstaw zakład produkcyjny, bazujący na druku w formacie B0. Wówczas wyposażony był on w jedną pełną linię wytwórczą, uwzględniającą m.in. maszynę Rapida 145. Kilka lat później dołączyła do niej druga, równie bogato wyposażona. Najnowszą inwestycją sprzętową jest kolejna, już dziewiąta maszyna Koenig & Bauer, tym razem w formacie B1.
„Konfiguracja nowej maszyny była poprzedzona drobiazgowymi analizami rynkowymi, głównie pod względem potrzeb klientów. Jej zakup to wypadkowa kilku czynników, a także trendów rynkowych, jakie obserwujemy w obszarze opakowań. W naszym przypadku gros klientów, zarówno z Polski jak i zagranicy (ci drudzy stanowią obecnie ok. 50% naszych zleceniodawców), to firmy z branży spożywczej, która jest bardzo konkurencyjnym segmentem. Na tę atrakcyjność pracuje przede wszystkim opakowanie i jego wygląd, dlatego już wiele lat temu postawiliśmy na druk z rozszerzonym gamutem barwnym, inwestując – w zasadzie za każdym razem – w maszyny wyposażone w siedem zespołów drukujących i opcjonalne zespoły lakierujące. Tak też było w przypadku najnowszej maszyny w formacie B1, która ma siedem agregatów drukujących i dwie wieże lakierujące. To pozwala realizować z wysoką wydajnością prace bogato uszlachetnione, także w krótszych seriach, z uwzględnieniem różnych wersji danego opakowania. Ale rozszerzony gamut przekłada się też na wysoką wydajność związaną z optymalnym zużyciem farb. Podam konkretny przykład: jedno z realizowanych zamówień uwzględniało zastosowanie aż 34 kolorów specjalnych, których liczbę w kontekście procesu drukowania – dzięki posiadaniu maszyn siedmiozespołowych – udało się zredukować do 4/5, optymalizując rozmieszczenie użytków na arkuszu. To generuje wymierne oszczędności materiałowe i czasowe, pozwalające zbudować przewagę konkurencyjną” – mówi Jerzy Sarama, prezes zarządu drukarni Karton-Pak, i dodaje: „Najnowszy model Rapidy oferuje wiele rozwiązań automatyzujących pracę i zaawansowane systemy kontrolno-pomiarowe. To niezbędne elementy w kontekście wysokiego reżimu technologicznego, jaki towarzyszy produkcji opakowań, zwłaszcza spożywczych. Stabilność produkcji, wysoka jakość i wydajność, niezawodność całego rozwiązania – to w naszym przypadku podstawa”.
Dziękujemy za ocenę!
Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!
Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!
W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.
6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.
Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.
Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.
W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu
*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:
Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.
Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.
W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.
Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.