Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Brytyjczycy stawiają na pełną automatyzację

Brytyjczycy stawiają na pełną automatyzację

Fot. Agfa

Agfa poinformowała o zainstalowaniu w firmie N Smith & Co, specjalizującej się w produkcji z zastosowaniem podłoży kartonowych, pierwszej na rynku brytyjskim, w pełni zautomatyzowanej wersji maszyny drukującej Onset X3 HS.

Jak zapewnia Nigel Reynolds – dyrektor zarządzający N Smith & Co – była to znacząca inwestycja dla firmy, której ambicją są ciągłe wzrosty. Dodaje przy tym, że cały proces zakupu i wdrożenia przebiegł bardzo sprawnie, stanowiąc duże wsparcie w kontekście dłuższej awarii dotychczas wykorzystywanej tu maszyny, przy jednoczesnym spływie nowych zamówień. Od roku 2013 w zakładzie firmy pojawiło się w sumie pięć maszyn cyfrowych, w tym dwa plotery marki Inca (obecnie należącej do Agfy). „Zależało nam na jak najwyższych parametrach nowej maszyny, aby zredukować obciążenie na dotychczas stosowanych urządzeniach i by wyjść naprzeciw rosnącym zamówieniom od obecnych klientów – mówi. – Chcieliśmy też wznieść nasz biznes na jeszcze wyższy poziom, a także otworzyć się na nowe rynki dzięki większym możliwościom technologicznym”.

Jak dodaje Nigel Reynolds, maszyna Onset X3 HS – pierwsza w Wielkiej Brytanii w tak rozbudowanej, w pełni zautomatyzowanej wersji – umożliwiła realizację prac o bardzo wysokiej jakości: „Była ona wyższa, niż się spodziewaliśmy. Początkowo szacowaliśmy, że przepływ zleceń będzie dzięki niej większy, a proces ich realizacji skróci się o jedną, pełną zmianę. Tak się jednak nie stało, gdyż nieoczekiwanie musieliśmy sprostać gwałtownemu napływowi nowych prac”.

Firma N Smith & Co została założona w 1901 r. i od początku specjalizuje się w produkcji z wykorzystaniem kartonów. Zaczynała od wykonanych na ich bazie opakowań pudełkowych do komponentów stosowanych w branży motoryzacyjnej. Był to wówczas niezwykle pracochłonnych proces, więc jeszcze do lat 50. ubiegłego wieku zatrudnionych było przy nim około 100 osób. Wtedy też firma przeniosła się do obecnej siedziby w Tividale (Oldbury). Karton wciąż pozostawał tu głównym surowcem wykorzystywanym aż do lat 80., kiedy to dołączyła do niego tektura falista. Ta rodzinna firma, prowadzona z sukcesami przez kolejne pokolenia, została sprzedana – na zasadach wykupu zarządczego – pod koniec lat 90. Konwencjonalne opakowania pudełkowe stanowiły bazę jej asortymentu do przełomu wieków – we wczesnych latach 2000-ych N Smith & Co przejęła drukarnię sitodrukową i zaczęła zadrukowywanie wytwarzanych wciąż we własnym zakresie opakowań. W roku 2013 pojawiła się tu pierwsza maszyna bazująca na technologii cyfrowej. Obecnie firma zatrudnia 70 osób pracujących w trzech lokalizacjach.

Pierwszy kontakt z firmą Agfa ze strony przedstawicieli N Smith & Co miał miejsce w maju 2023 r. Następnie udali się oni do Antwerpii, gdzie znajduje się siedziba belgijskiego producenta – rozważane były w wówczas dwie opcje zakupu. Wzięli tu udział w prezentacjach maszyny Onset X3 HS, które były pierwszymi realizowanymi w firmowym showroomie od czasu przejęcia marki Inca. Jak podkreśla Kerry Tyers, dyrektor i menedżer generalna N Smith & Co, ów egzamin Agfa zdała celująco, a przedstawiciele brytyjskiej firmy byli pod dużym wrażaniem przeprowadzonych prezentacji: „Przed wizytą w Mortsel wysłaliśmy bardzo złe pliki i najgorsze z możliwych podłoży, które były odzwierciedleniem ewentualnych, również złych scenariuszy w kontekście zleceń, jakie mogłyby nas spotkać. Jak się okazało, technicy Agfy doskonale sobie z nimi poradzili, rozwiązując każdy problem. Przekonali nas tym samym, że mamy do czynienia z właściwą maszyną”.

Gary Hogg, dyrektor operacyjny N Smith & Co, dodaje: „Zamówienie złożyliśmy w maju ubiegłego roku, odbiór miał miejsce pod koniec lipca, zaś już we wrześniu byliśmy gotowi, by zacząć na niej pracę – po niezbędnych szkoleniach, jakie przeszli nasi operatorzy. Ploter niemal natychmiast zaczął realizować prace, gdyż w owym czasie spotkał nas ich nieoczekiwany przypływ. Co więcej, zbiegł się on w czasie z awarią wcześniej używanej maszyny, więc nasi pracownicy musieli bardzo szybko wdrożyć się i przyzwyczaić do nowego urządzenia. Obecnie niezwykle sobie chwalą jego automatyzację. Trudno wręcz ocenić, jak wiele czasu traci się przez ręczne podawanie brytów do maszyny – zastosowana tu automatyzacja eliminuje ten etap. Praca manualna może być też bardzo wyczerpująca, gdyż niektóre bryty mają format nawet 1,5 × 2,8 m, a operator jednocześnie musi ich podnieść 4–5. Zatem automatyzacja także jemu jest bardzo na rękę”.

Maszyna Onset X3 HS umożliwia drukowanie – w trybie pojedynczym – z prędkością do 1450 m2/h. Wyposażona jest w głowice Dimatix Spectra, które – jak podkreśla Agfa – zapewniają wyjątkowo precyzyjne nanoszenie kropel atramentu i niezawodność działania. W urządzeniu znajdują zastosowanie stworzone we własnym zakresie przez firmę Agfa wysokiej jakości atramenty, przeznaczone do różnych aplikacji i podłoży. Pracą maszyny steruje system workflow Asanti, a w sprawnej pracy wspiera ją robotyka – dzięki niej wiele prac wykonywanych wcześniej ręcznie zostało zautomatyzowanych. Konfiguracja wybrana przez kierownictwo N Smith & Co – poza maszyną – uwzględnia bowiem dwa roboty i zautomatyzowany w 3/4 stół podawczy, co znacząco zwiększyło wydajność pracy. Dzięki takiemu rozwiązaniu już w trakcie procesu drukowania kolejne arkusze są wstępnie pozycjonowane. Po sfinalizowaniu bieżącego zlecenia, zadrukowane bryty są zabierane, a w ich miejsce pojawiają się nowe podłoża. System może ładować do trzech arkuszy jednocześnie i jest dostosowany – pod względem precyzji pasowania – do druku dwustronnego.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.