Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Brytyjczycy inwestują w cyfrową maszynę hybrydową

Brytyjczycy inwestują w cyfrową maszynę hybrydową

Od lewej: Karl Jackson i Andy Watts (obaj Kingfisher) oraz Phil Baldwin (Mark Andy) przy nowej maszynie
Fot. Mark Andy

Brytyjska drukarnia Kingfisher Labels nabyła – z myślą o swoim zakładzie produkcyjnym w Bristolu – nową cyfrową maszynę hybrydową Mark Andy Digital Pro 3. Firma, założona w 1996 r. przez Martina Jacksona i Stana Galdwina, którzy zaczynali wówczas od dwóch maszyn Mark Andy 830, jest obecnie zarządzana przez Karla Jacksona i Andy’ego Wattsa. Na powierzchni liczącej ponad 2 tys. m2 pracują tu w sumie trzy maszyny fleksograficzne oraz nowo zakupiona, hybrydowa Digital Pro 3.

Kingfisher na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat odnotował spektakularny wzrost realizowanych przez firmę obrotów z 300 tys. do 3 mln funtów rocznie, któremu towarzyszyło zwiększenie zatrudnienia z 4 do 25 pracowników. Przedsiębiorstwo dysponuje dużym potencjałem produkcyjnym i rozbudowanym własnym parkiem sprzętowym, w którego skład wchodzi pełna przygotowalnia, zapewniająca sprawny przepływ prac – od fazy tworzenia projektu, na finalnym wydruku skończywszy. Wśród stałej grupy klientów są producenci wyrobów z różnych branż: medycznej, żywności i napojów, handlowej, promocyjnej i bezpieczeństwa.

W zakładzie pracują maszyny bazujące na technologiach wodnej i UV, oferujące druk w 19 kolorach i liczne opcje uszlachetniania i wykańczania (wśród nich m.in.: drukowanie po stronie spodniej, lakierowanie w różnych wariantach, lakierowanie wybiórcze, tłoczenie folią na zimno). Do niedawna jedną z nielicznych opcji, jakie firma mogła zaoferować, był druk cyfrowy. To zmieniło się za sprawą inwestycji w maszynę Digital Pro 3.

Zapotrzebowanie na prace realizowane w tej technologii ze strony klientów Kingfisher Labels rosło stabilnie od wielu lat, aż osiągnęło punkt, gdy zlecanie ich na zewnątrz stało się nieopłacalne. „Obsługujemy wiele lokalnych mikrobrowarów, których wymagania są typowe dla produktów rzemieślniczych i w przypadku których druk cyfrowy jest wręcz nieodzowny. Nie jest tu niczym niezwykłym zamówienie na 10 tys. etykiet w 12 czy 13 różnych projektach. Trudno wyobrazić sobie ich realizację na maszynie fleksograficznej” – mówi Karl Jackson.

Gdy zapadła decyzja o zakupie maszyny cyfrowej, pojawiła się kwestia wyboru pomiędzy techniką tonerową i inkjetową. Ponieważ kluczową kwestią było możliwie największe usprawnienie produkcji, kierownictwo Kingfisher uznało, że optymalnym rozwiązaniem będzie maszyna hybrydowa z wykańczaniem w trybie inline. W efekcie pojawiła się tu niebawem maszyna Digital Pro 3 – drugiej generacji maszyna tonerowa Mark Andy, łącząca w sobie druk tonerowy w trybie CMYK z uszlachetnianiem w zespołach fleksograficznych, zainstalowanych przed lub za modułem cyfrowym. Inne, uwzględnione tu opcje dodatkowe to: sztancowanie, usuwanie ażuru i cięcie wzdłużne, realizowane w trybie jednoprzebiegowym.

Zaprojektowana jako uzasadnione ekonomicznie rozwiązanie, oferujące niski koszt jednostkowy wydruku, seria Digital Pro czyni – jak zapewnia Mark Andy – nisko- i średnionakładowy druk etykiet atrakcyjną opcją biznesową dla jej użytkowników. Maszyny z tej rodziny pracują z rozdzielczością 1200 dpi i prędkością 23,4 m/min, obsługując liczne podłoża drukowe: od papieru aż po folie BOPP, PET i PP, bez konieczności aplikowania primera czy wstępnego powlekania. Dodatkowe zespoły fleksograficzne znajdują tu zastosowanie w nanoszeniu kolorów specjalnych lub lakierowania, jak też tłoczenia folią na zimno. Maszyna jest wyposażona w chłodzony powietrzem system suszenia LED/UV, a całość zajmuje mało miejsca i nie wymaga „czystego” środowiska produkcyjnego. Producent podkreśla jeszcze jedną jej zaletę – brak naliczania opłat za każdy klik.

„Oczekujemy, że za sprawą inwestycji w Digital Pro 3 nasz biznes jeszcze bardziej przyspieszy. Ważnym aspektem tej inwestycji jest też możliwość uwolnienia naszych maszyn fleksograficznych, które będą mogły teraz obsłużyć więcej zleceń o wyższych nakładach. Szczególnie podoba nam się w tej maszynie wysoka jakość kolorystyczna, dorównująca tej uzyskiwanej na maszynach fleksograficznych, co pozwala na bezproblemowe przełączanie się – w razie potrzeby – między poszczególnymi urządzeniami. Np. dla jednego z naszych ważnych klientów stanowi ona idealne rozwiązanie, gdy drukujemy dla niego 80 różnych rodzajów etykiet, gdzie każda seria to 100 m surowca” – podsumowuje Andy Watts.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.