Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Bluejet pierwszym w Polsce użytkownikiem nowej maszyny Revoria

Bluejet pierwszym w Polsce użytkownikiem nowej maszyny Revoria

Agnieszka Głowacka i Wojciech Bartczak (oboje Fujifilm)

Firma Bluejet, prowadzona przez braci Piotra i Pawła Kaczorowskich, stała się właścicielem pierwszego wdrożonego w Polsce urządzenia Fujifilm Revoria Press PC 1120. Jest to zarazem piąte (po maszynach Inca Onset X3 HS, Inca Onset S20, Uvistar 5024 i Acuity LED 32R) rozwiązanie tego producenta, zaimplementowane na przestrzeni ostatnich 12 lat w gdańskim zakładzie. Ponadto firma planuje już wkrótce zainstalować następne urządzenie marki – wielkoformatową maszynę Acuity Ultra R2 5044. Najnowszy model Revorii także jest kontraktowany przez kolejne krajowe drukarnie.

Bluejet to prężnie działająca, wysoce zautomatyzowana firma, zatrudniająca niemal 100 osób i posiadająca bogaty park maszynowy (w tym – jak podaje Piotr Kaczorowski – jako jedyna w Polsce firma poligraficzna mająca trzy roboty wspomagające jej pracę). Od lat stawia na nietuzinkowe rozwiązania, kompleksowość usług, innowacyjność i automatyzację oraz ekologię. Firma stale inwestuje, by móc sprawnie i w wysokiej jakości realizować ciekawe aplikacje. Bluejet obsługuje swoich klientów kompleksowo – od pomysłu, poprzez jego realizację, na dostawie finalnego produktu kończąc.

Kiedy pojawił się pomysł zakupu nowszej maszyny do druku cyfrowego, firma przyjrzała się ofercie kilku producentów. Mimo iż z Fujifilm Bluejet współpracuje od lat, ceni sobie tego dostawcę, jego produkty, serwis i wzajemne relacje, to jednak przed każdym zakupem testuje urządzenia różnych producentów. „We wszystkich testach Fujifilm Revoria Press PC 1120 wypadała najlepiej, a w zakresie drukowania równych apli nie ma na rynku żadnej konkurencji – podkreśla Piotr Kaczorowski. – Innowacyjna, 10-bitowa głębia barw zastosowana w tym rozwiązaniu jest przewagą Fujifilm nad innymi producentami, oferującymi urządzenia bazujące na głębi 8-bitowej”. Agnieszka Głowacka, Business Development Manager POD w firmie Fujifilm, dodaje: „10-bitowa głębia daje możliwość odwzorowania ponad miliarda barw, co gwarantuje jakość na poziomie technologii offsetowej. Revoria zapewnia możliwość drukowania z prędkością do 120 A4 na minutę, niezależnie od podłoża, w tym także stosowanego przy unikalnych produktach końcowych”.

Maszyna Fujifilm umożliwia drukowanie dwustronne, w sześciu kolorach w jednym przebiegu: CMYK plus dwa dodatkowe (do wyboru spośród sześciu dostępnych kolorów specjalnych). Bluejet nie wykorzystuje jeszcze wszystkich funkcji maszyny, ale już zauważa jej znacząco większą wydajność niż urządzenia, na których firma pracowała do tej pory – m.in. szybsze pasowanie czy automatyczną kontrolę stabilności kolorystycznej w trakcie druku. Jak podaje producent, nowy model jest skierowany zarówno do niewielkich firm, które chcą drukować np. wysokiej jakości zdjęcia, albumy czy katalogi artystyczne, jak i większych drukarń, które chcą zdywersyfikować swoją produkcję pomiędzy dwie technologie tak, aby była ona bardziej opłacalna. Sprawny druk w wysokiej jakości jest możliwy dzięki podciśnieniowemu podajnikowi do wydruków (również banerów), który zapewnia sprawne pobieranie długich i trudnych podłoży niezależnie od ich gramatury. Revoria umożliwia zastosowanie w ramach jednego zlecenia dwóch z sześciu dostępnych dodatkowych kolorów. Standardem w maszynie jest CMYK i na nim aktualnie bazuje Bluejet, ale można do niego w dowolnym momencie dodać wybrane dwa kolory specjalne – biały, złoty, srebrny, różowy (gwarantujący najszerszy gamut kolorystyczny – jak zapewnia firma – wśród maszyn pracujących w technologii elektrostatycznej na rynku) czy toner przezroczysty (dla podłoży gładkich bądź fakturowanych); przy czym kolor biały otwiera przed użytkownikami inne sektory, np. drukowanie etykiet czy zadrukowywanie folii. Drukowane na tej maszynie folie nie sklejają się w stosie dzięki specjalnemu modułowi Static Eliminator.

„W zależności od projektu, jaki chcemy wydrukować, tonery specjalne można wykorzystać tu jako podkładowe lub wierzchnie – nanoszone po CMYK-u – dodaje Tomasz Wróblewski, Graphics BD Director w polskim oddziale firmy Fujifilm. – Jako podkładowe kolory wykorzystywane są: złoty, srebrny, biały i różowy, jako wierzchnie – wszystkie wyżej wymienione plus toner przezroczysty, który zapewnia efekt lakieru wybiórczego. Można go również wykorzystać do pokrycia całego wydruku, jak dzieje się to w przypadku wykorzystywania tradycyjnego lakieru”. Piotr Kaczorowski dodaje, że tego rodzaju procesy musiałyby być realizowane na innych maszynach, a nawet – w przypadku niektórych prac –zlecane na zewnątrz, natomiast w maszynie Revoria PC1120 może to dziać się w jednym przebiegu”.

Piotr Kaczorowski dodaje: „Maszyna ta zapewnia stabilność produkcji i jej jednakową jakość niezależnie od tego, kiedy na niej drukujemy. Nasz klient wie, że zlecając nam pracę w danym miesiącu, otrzyma kolejną tej samej jakości nawet jeśli będzie drukowana po dłuższym czasie. Istotnym elementem znacząco przyspieszającym pracę na tej maszynie jest opatentowany system utrwalania, umożliwiający szybką regulację temperatury odpowiednią do danego podłoża, dzięki czemu drukowanie na podłożach o zmiennych gramaturach, czy w trybie simplex-duplex jest zdecydowanie wydajniejsze”.

Piotr Kaczorowski podkreśla, że 12-letnia współpraca z Fujifilm przyczyniła się do realizacji ambitnej strategii rozwoju firmy – dotyczy to nie tylko nowoczesnych i niezawodnych urządzeń, ale też profesjonalnej obsługi sprzedażowej i posprzedażowej oraz profesjonalnego doradztwa. Dodatkowo nowa maszyna spełnia wymagania firmy dotyczące ekologii – codzienna produkcja jest zautomatyzowana, generuje znacznie mniejsze zużycie energii elektrycznej (w porównaniu z poprzednim urządzeniem), mniejsze są też straty materiałowe.

Bluejet pracuje obecnie w systemie trzyzmianowym. Za przygotowanie materiałów odpowiada tu dział DTP oraz zespół freelancerów wspomagających część kreatywną. Za końcowy etap produkcji odpowiada przygotowalnia, hala montażowa i magazynowa oraz prototypownia. Dzięki odpowiedniej powierzchni magazynowej przygotowane materiały mogą tu być przechowywane, a następnie w odpowiednim terminie wysłane we wskazane miejsce. Szeroka specjalizacja firmy, a także kompleksowość usług, na którą stawia to przedsiębiorstwo sprawia, że jej odbiorcy to bardzo szeroki wachlarz firm z różnych branż i sektorów: począwszy od agencji reklamowych i domów mediowych, poprzez producentów wszelkiego typu dóbr, na instytucjach finansowych i sieciach handlowych oraz klientach indywidualnych skończywszy zarówno w kraju, ale także w całej Europie.

W numerze 10/2021 „Świata DRUKU” zamieściliśmy obszerny wywiad z Piotrem Kaczorowskim, który opowiedział o atutach dywersyfikacji, innowacyjnych (i nieco kontrowersyjnych) produktach poligraficznych oraz o ekologii w praktyce.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.