Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Azymut inwestuje i poprawia wydajność drukarni cyfrowej

Azymut inwestuje i poprawia wydajność drukarni cyfrowej

Przy nowej linii firmy Hunkeler stoją od lewej: Michał Okurowski (Docufield) i Maciej Szymański (Azymut)

Fot. OSDW Azymut

OSDW Azymut, jeden z liderów na polskim rynku hurtowej sprzedaży książek, coraz intensywniej inwestuje w drukarnię cyfrową. Jej rozwój to m.in. efekt usprawnienia i zwiększenia automatyzacji realizowanej tu produkcji dziełowej. W drugiej połowie br. park sprzętowy drukarni wzbogacił się bowiem o nową zwojową maszynę inkjetową, urządzenia do oprawy miękkiej i zeszytowej oraz kolejne rozwiązania marki Hunkeler, w tym zaawansowaną linię do produkcji sklejonych bloków książkowych.

W tym roku OSDW Azymut Sp. z o.o. obchodzi 20-lecie działalności. Firma, powołana do życia z inicjatywy Grupy Wydawniczej PWN (której część stanowi do dziś), świadczy kompleksowe usługi dystrybucyjno-logistyczne, oferując swoim klientom m.in. bogate zaplecze w postaci nowoczesnego centrum logistycznego w Strykowie, realizującego w ciągu doby do 70 tys. zamówień. Portfolio firmy obejmuje ponad 90 tys. tytułów z wielu dziedzin, oferuje ona ponadto multimedia, puzzle oraz gry planszowe i logiczne, a także usługę niskonakładowego druku książek w technologii cyfrowej. Wraz z wdrożeniem w 2012 r. pierwszej linii produkcyjnej typu POD (print-on-demand) – Azymut rozpoczął współpracę z firmą Docufield, która dostarczyła tam pierwsze rozwiązanie Hunkeler z myślą o rynku dziełowym: zwojową maszynę drukującą, bazującą na technologii tonerowej.
„Decyzja o wejściu na ten rynek była konsekwencją zmian zachodzących w segmencie produkcji dziełowej: spadające nakłady (z 2–3 tysięcy do kilkuset), rosnąca liczba tytułów i ich różnorodność, relatywnie wysokie koszty magazynowania, oczekiwania klientów względem większej kompleksowości usług. Kiedy po jakimś czasie konieczne stało się zwiększenie wydajności zakładu i zakup nowego sprzętu, niezawodność i trwałość wdrożonych przed laty maszyn oraz dobra obsługa posprzedażowa Docufield zdecydowały o kolejnych inwestycjach w rozwiązania tego dostawcy” – mówi Maciej Szymański, dyrektor drukarni cyfrowej Azymut.
Docufield zaproponował drukarni Azymut zautomatyzowaną linię Hunkeler, umożliwiającą zmianę „w locie” objętości oraz wysokości danego egzemplarza. Oferuje ona wysoką prędkość pracy (do 200 m/min.), a wbudowany system Data Matrix odczytujący dane każdego egzemplarza do produkcji wstępnie sklejonych bloków książkowych zapewnia znaczącą elastyczność produkcji, co sprawdza się w realizacji małych nakładów. Poza wspomnianym rozwiązaniem firma Docufield dostarczyła także urządzenia do wstępnego przygotowania wstęgi papieru oraz jej przetwarzania po zadruku (w trybie rola-rola), realizowanym w nowo zakupionej, zwojowej maszynie inkjetowej. „Pracują one w linii – mówi Michał Okurowski – podczas gdy dotychczas użytkowane przez Azymut, analogiczne maszyny przypisane starszej maszynie, zostały przestawione na tryb near-line. Dzięki temu operator może zdecydować – w zależności od rodzaju realizowanej produkcji, jej nakładu, kolorystyki, typu oprawy – w której maszynie drukującej i w której linii wykańczającej będzie realizowane dane zlecenie”.

  • Obecnie 5 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 5/5 (1 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.