Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Artlab.pl rozbudowuje park maszynowy o dwa nowe plotery

Artlab.pl rozbudowuje park maszynowy o dwa nowe plotery

W ostatnim czasie w warszawskiej drukarni wielkoformatowej Artlab.pl rozpoczęły pracę – w zaledwie miesięcznym odstępie – dwa nowe wielkoformatowe plotery marki Agfa. Z myślą o usprawnieniu obsługi podłoży giętkich w trybie „z roli na rolę” pojawił się tu model Anapurna RTR3200i LED, do którego wkrótce dołączyło urządzenie z płaskim stołem – Anapurna FB2540i LED. Obie maszyny, podobnie jak dostarczony przed nieco ponad dwoma laty hybrydowy ploter Anapurna H3200i LED, bazują na energooszczędnej technologii UV LED, umożliwiającej zastosowanie szerszego spektrum podłoży, m.in. materiałów odpornych na wysoką temperaturę.

Artlab.pl to drukarnia zajmująca się przede wszystkim realizacją wydruków z zastosowaniem podłoży giętkich, dlatego Andrzej Lemiesz – właściciel firmy – podejmując decyzję o modernizacji parku sprzętowego, w pierwszej kolejności skierował swoją uwagę na rozwiązania Agfa pracujące w trybie roll-to-roll. „Ploter Anapurna H3200i LED był już piątą z kolei maszyną tego producenta w naszej firmie. Dlatego, myśląc o kolejnej inwestycji, tak naprawdę rozważaliśmy tylko plotery marki Agfa, które poznaliśmy jako bezawaryjne, z wysokiej jakości atramentami i stojącą za nimi profesjonalną obsługą serwisową. Uznaliśmy, że optymalnym pod kątem naszej produkcji będzie model Anapurna RTR3200i LED”.
Jak podaje producent, model ten to maszyna klasy „heavy-duty”, przeznaczona do pracy w cyklu całodobowym zarówno do produkcji aplikacji zewnętrznych, jak i wewnętrznych o wysokiej jakości. Urządzenie drukuje w sześciu kolorach i obsługuje liczne media giętkie (m.in. siatki banerowe, tekstylia, papier) o szerokości maksymalnej 3,2 m. Jego konstrukcja umożliwia też jednoczesny zadruk dwóch węższych zwojów z materiałem – każdy o szerokości 152,4 cm. Andrzej Lemiesz podkreśla, że choć docenia zalety rozwiązań hybrydowych, z czasem w jego zakładzie niezbędne stały się zakupy ploterów przeznaczonych do pracy z konkretnymi mediami: „Np. model Anapurna RTR3200i LED oferuje funkcję chwytania i naciągania folii, istotną w przypadku chociażby wykorzystywanych przez nas często materiałów polimerowych. Dużą zaletą jest też szerokość maszyny, gdyż pozwala na zastosowanie ponad 3-metrowych mediów, a jedynym ograniczeniem jest tu ciężar zwoju z materiałem. Sama konstrukcja zapewnia też właściwe prowadzenie materiału, bez względu na jego szerokość. Inwestycja ta znacząco, ponad dwukrotnie zwiększyła nasz potencjał wytwórczy w zakresie materiałów z roli, głównie folii samoprzylepnych, zarówno do zastosowań wielkoformatowych (np. przy oklejaniu aut), jak i do produkcji mniejszych elementów, takich jak naklejki. Te ostatnie stanowią spory odsetek realizowanych przez nas prac”.
Inwestycja w hybrydowy ploter Agfa w 2017 roku oznaczała dla firmy Artlab.pl zwiększenie produkcji z udziałem mediów sztywnych. Andrzej Lemiesz przyznaje, że systematyczny wzrost tego rodzaju zamówień, głównie ze strony kluczowych dla drukarni zleceniodawców, jakimi są agencje reklamowe, miał duży wpływ na podjęcie decyzji o zakupie – w ślad za ploterem zwojowym – maszyny z płaskim stołem: „Parametry technologiczne urządzeń firmy Agfa pozwalają na realizację typowych prac wielkoformatowych, ale też drukowanie mniejszych elementów, gdzie wysoka jakość zapewniania przez te maszyny odgrywa kluczową rolę. Mam tu na myśli wydruki oglądane z bliska, które z jednej strony cechuje wysokie nasycenie barwne, z drugiej – zastosowanie drobnego, nawet 4-punktowego tekstu. Tego typu zleceń odnotowywaliśmy coraz więcej, i co ciekawe – zaczęły one spływać także ze strony agencji reklamowych, do niedawna realizujących je na własnych maszynach. Uznały one, że lepiej i bardziej ekonomicznie jest tego rodzaju usługę zlecić na zewnątrz, niż ponosić koszty związane z posiadaniem i eksploatacją własnego urządzenia. Trend ten był jednym z czynników, jaki braliśmy pod uwagę. Okazało się też, że maszyna z płaskim stołem znakomicie sprawdza się także przy zastosowaniu w niej mediów giętkich takich jak folie PE czy HIPS”.
W zakresie mediów sztywnych Artlab.pl realizuje liczne prace związane z reklamą zewnętrzną i wewnętrzną: szyldy, tablice, systemy wystawiennicze i inne. Potencjał firmy z nimi związany – analogicznie jak w przypadku materiałów giętkich – wzrósł znacząco dzięki inwestycji w ploter Anapurna FB2540i LED. Anapurna FB2540i LED drukuje w trybie jednoprzebiegowym, w sześciu kolorach z dodatkową bielą (także w tzw. wariancie „kanapkowym”) z prędkością maksymalną 96 m2/h. Obsługuje zarówno media sztywne jak i giętkie (w arkuszach bądź brytach) o grubości do 4,5 cm i formacie do 2,54 x 1,54 m. Są one zadrukowywane na płaskim stole próżniowym, wyposażonym w osobno kontrolowane strefy, z których każda składa się z czterech niezależnych komór. Urządzenie – podobnie jak pozostałe dwie maszyny Agfa użytkowane przez Artlab.pl – sterowane jest najnowszą wersją systemu workflow – Asanti 4.0, dedykowanego produkcji wielkoformatowej.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W ostatnim czasie kilkuosobowa delegacja firmy Polkos – autoryzowanego dealera urządzeń marek Roland oraz Xenons – spędziła prawie dwa tygodnie w Chinach. W ramach współpracy z firmą Xenons przedstawiciele dystrybutora zwiedzili nowoczesne fabryki producenta, przyglądając się z bliska zaawansowanym procesom produkcyjnym i nowym technologiom; z zapoznali się również z najnowszymi produktami i prototypami maszyn, które dopiero będą wprowadzane na rynek.

6 czerwca 2024 r. w Hotelu Grzegorzewski w Tuszynie koło Łodzi odbyło się doroczne Walne Zebranie Sprawozdawcze Członków Polskiej Izby Artykułów Promocyjnych (PIAP). Wydarzenie dla zrzeszonych w Izbie przedstawicieli branży artykułów promocyjnych z całej Polski zwieńczył uroczysty bankiet, podczas którego wręczono Jubileuszowe Statuetki PIAP 2024.

Kilkadziesiąt osób, reprezentujących kadrę zarządzającą drukarń wąskowstęgowych, wzięło udział w sympozjum zorganizowanym przez firmę Mark Andy z myślą o jej klientach z Polski. Wydarzenie odbyło się 9 maja br. w Zamku Topacz w Ślęzie. Złożyło się na nie kilka wystąpień, które – w odróżnieniu od wcześniejszych tego typu spotkań dla użytkowników maszyn amerykańskiego producenta – koncentrowały się nie tylko na aspektach rynkowych i technologicznych. Uczestnicy mieli bowiem okazję wysłuchać prezentacji na temat cyberbezpieczeństwa czy wykładu motywacyjnego.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.