Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Tektura może zastąpić plastik

Tektura może zastąpić plastik

Wiele firm działających na skalę globalną stara się ograniczać negatywny wpływ na środowisko naturalne poprzez wdrażanie proekologicznych rozwiązań. Przykładem jest największa szwedzka sieć kin SF Bio, która odeszła od tradycyjnych plastikowych kart podarunkowych na rzecz tekturowych. Podobny kierunek obrały korporacje takie jak Apple czy IKEA oraz wiele innych firm.

„Gdy tylko nasz dostawca kart - firma Megacard - zasugerował nam możliwość wykonywania ich z tektury w celu znacznego ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko, nie wahaliśmy się ani chwili. W naszym przypadku oznacza to zastąpienie zużywanych dotychczas 10 ton materiału PVC tekturą Invercote firmy Iggesund Paperboard”, wyjaśnia Anna Marcusson, menedżer produktu sieci SF Bio.

Zastępowanie plastiku materiałami pochodzenia naturalnego to ostatnio bardzo widoczny trend, nie tylko w przemyśle opakowaniowym. Pozwala to firmom zredukować negatywny wpływ na środowisko naturalne, jednak wiąże się z inwestycjami czasu i pieniędzy w przebudowę infrastruktury. Jest to szczególnie zauważalne w branży opakowaniowej, gdzie taka konwersja często wiąże się z koniecznością przeprojektowania opakowania i zmodyfikowania lub wymiany maszyn pakujących, a także zmian w zakresie logistyki i dystrybucji nowych opakowań. Wyzwanie takie podjęła brytyjska firma Iceland działająca w branży spożywczej, która zobowiązała się w ciągu pięciu najbliższych lat całkowicie wyeliminować plastikowe opakowania ze swojego łańcucha dostaw. Wielu specjalistów z dziedziny opakowań uważa pięć lat za dość krótki czas na zrealizowanie takiego przedsięwzięcia, dlatego inicjatywa Iceland wzbudziła spore zainteresowanie.

Podobne działania dotyczące kart podarunkowych podjęła firma IKEA: „Ponieważ format kart jest identyczny przejście z materiału plastikowego na tekturę nie jest skomplikowane. Poza samym procesem produkcyjnym zmian wymagało tylko kilka elementów, więc było to znacznie prostsze w porównaniu do zastąpienia tekturowymi opakowań z tworzyw sztucznych co wymaga modyfikacji zautomatyzowanych linii pakujących”, wyjaśnia Johan Granås, szef działu Sustainability w Iggesund PaperBoard, zaangażowany w opracowywanie rozwiązania wybranego przez IKEĘ.

Kolejnym przykładem na popularność tego trendu jest firma Apple, która w październiku ubiegłego roku opublikowała raport z realizacji swojej strategii związanej z wykorzystaniem papieru i projektowaniem opakowań. Firma z Cupertino opisuje w nim m.in. jak zredukowała zawartość tworzyw sztucznych w opakowaniu iPhone’a siódmej generacji o 84% w porównaniu do pudełka wersji 6S. Ekologiczne jest także opakowanie przenośnego głośnika Apple HomePod ze skomplikowaną tekturową konstrukcją przytrzymującą kabel i zabezpieczającą wtyczkę.

„Jeszcze dziesięć lat temu każdy producent zastosowałby w tym przypadku tworzywo sztuczne, a teraz jesteśmy świadkami jak duży koncern wykorzystuje alternatywne rozwiązania tekturowe”, zauważa Johan Granås. Przedstawiciel Iggesund Paperboard przyznaje jednocześnie, że tworzywa sztuczne pozostają niezbędne do produkcji opakowań i nieprędko ulegnie to zmianie. Bez nich nie obyły by się chociażby opakowania produktów spożywczych, które muszą mieć plastikową warstwę barierową zabezpieczającą przed przenikaniem tłuszczu, wilgoci i aromatów. Jako optymalne rozwiązanie wskazuje on skonstruowanie takiego opakowania z tektury i najcieńszej możliwej warstwy powłoki plastikowej, która w przyszłości będzie mogła być wytwarzana z bioplastików o niskiej zawartości surowców kopalnych, aby dodatkowo ograniczyć oddziaływanie na środowisko naturalne.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.