Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Proekologiczne projekty opakowaniowe z nagrodami

Proekologiczne projekty opakowaniowe z nagrodami

Cztery stworzone przez Stora Enso rozwiązania opakowaniowe, umożliwiające zastąpienie tworzyw sztucznych materiałami przyjaznymi dla środowiska naturalnego, zostały nagrodzone w tegorocznej edycji konkursu ScanStar, skierowanego do firm z regionu Skandynawii (zgłoszony produkt musi być przez nie zaprojektowany, wytworzony bądź stosowany). Jeden z nich – opakowanie na magazyn Vogue Scandinavia, został doceniony również przez jurorów innej prestiżowej nagrody – Red Dot Design Award (główna nagroda w kategorii „Marka i komunikacja”).

W sierpniu br. na rynku pojawił się pierwszy numer magazynu Vogue Scandinavia. Zgodnie z filozofią wyznawaną przez wydawcę, podejmuje on stale inicjatywy mające zmieniać obraz całej branży wydawniczej. W przypadku skandynawskiej edycji magazynu jest nią nowy projekt proekologicznego opakowania, które zastąpiło tu tradycyjne opakowania foliowe. Wykonane na bazie kartonu Ensocoat firmy Stora Enso, jest dostępne w dwóch wersjach: standardowej i limitowanej, kolekcjonerskiej. Ta druga uwzględnia sztywne opakowanie ze specjalnymi motywami graficznymi i tłoczeniami.

Proekologiczna koncepcja opakowania Vogue Scandinavia zwróciła uwagę jurorów przyznających prestiżową nagrodę Red Dot Design Award. Zwyciężyło ono w kategorii „Marka i komunikacja”, głównie z uwagi na – co podkreślają jurorzy – wyjątkową jakość i kreatywność projektu. Peter Zec – twórca nagrody i CEO konkursu Red Dot powiedział m.in.: „Cieszę się, że nagroda w kategorii „Marka i komunikacja” przypadła w udziale projektowi będącemu odpowiedzią na obecne, globalne wyzwania. To ważne, że Stora Enso i Vogue Scandinavia wspólnie przyjęły bardzo klarowne stanowisko w kwestii ekologii, podnosząc jej świadomość w skali globalnej. Dzięki wyjątkowej jakości wyróżniony projekt opakowania niesie ze sobą jasne przesłanie, które może zmienić stosunek wielu osób do spraw środowiskowych”.

Martina Bonnier, redaktor naczelna Vogue Scandinavia, dodała: „Skandynawska edycja magazynu powstała by zmienić krajobraz medialny w tym regionie świata, a jednocześnie zwiększyć świadomość czytelnika w obszarze zrównoważonego rozwoju. Chcemy tym samym uczynić kolejny krok w przyszłość i zmodernizować całą koncepcję obcowania czytelnika z magazynem – zarówno poprzez treść, jak też jej otoczkę. Dzięki wprowadzanym przez Stora Enso na rynek innowacyjnym rozwiązaniom opakowaniowym o niskim śladzie węglowym, firma jest doskonałym partnerem dla takich działań”.

Opakowanie dla magazynu Vogue Scandinavia to również jedno z czterech rozwiązań Stora Enso wyróżnionych w tegorocznej edycji konkursu ScanStar. Jak podkreśliło jego jury, zarówno sam magazyn, jak i opakowanie są neutralne względem śladu węglowego, a przy tym wyprodukowane z udziałem odnawialnych surowców w energooszczędnym procesie produkcji. Powstała w nim emisja dwutlenku węgla jest niwelowana w ramach usługi CarbonZero, oferowanej przez Stora Enso wspólnie z jej partnerem – South Pole.

Drugie wyróżnione przez jury konkursu ScanStar rozwiązanie Stora Enso to EcoFreshBox – innowacyjne opakowanie zaprojektowane pierwotnie z myślą o jagodach, ale znajdujące zastosowanie także w przypadku innych produktów. Stosowany dotychczas w tego typu opakowaniach plastik został tu całkowicie zastąpiony przez materiały proekologiczne. Jak podaje Stora Enso, także zintegrowane z nim wieczko jest wykonane z tektury falistej. Firma podkreśla, że pół miliona tego typu odnawialnych pojemników na owoce oznacza wyeliminowanie z obiegu 4500 kg tworzyw sztucznych, a samo opakowanie jest efektywne kosztowo, łatwe w użytkowaniu, trwałe i odzyskiwalne. Aby zwiększyć atrakcyjność i rozpoznawalność, na powierzchnię opakowania może zostać naniesiony nadruk.

Kolejne nagrodzone ScanStar rozwiązanie Stora Enso to wykonane z tektury falistej opakowanie zbiorcze, przeznaczone do transportu kruchych wyrobów. Zastosowano tu innowacyjne złamywanie uwzględniające specjalną ochronę krawędzi. Producent podkreśla, że usprawnia ono proces pakowania, pozwala na redukcję ilości tworzyw sztucznych (plastikowe owijki stają się bowiem zbędne), a jednocześnie spełnia funkcję ochronną i zmniejsza ryzyko uszkodzeń towaru podczas jego przewożenia. Inne wymieniane przez Stora Enso jego zalety to łatwe pakowanie i odpakowywanie produktów oraz możliwość odzysku.

Czwartym wyróżnionym w tegorocznej edycji ScanStar rozwiązaniem Stora Enso jest odnawialne opakowanie do mrożonych produktów, stworzone z myślą o projekcie Selfly Store realizowanym przez firmę. Zakłada on możliwość prowadzenia samoobsługowych (i jednocześnie bezobsługowych) mikrosklepów, a stosowane z myślą o nim opakowania zastępują rozwiązania, które – jak podkreśla Stora Enso – najczęściej stanowią mieszankę różnych materiałów: EPS, folii termokurczliwej i drewna. Wykonane w całości z odnawialnej tektury falistej, może być poddane recyklingowi, zaś sam proces pakowania nie wymaga żadnych narzędzi zewnętrznych i wspiera ergonomię pracy w całym łańcuchu dostaw.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.