Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Konkursy, promocje, okazje / „Spragnieni opakowań” – finał konkursu Model Young Package

„Spragnieni opakowań” – finał konkursu Model Young Package

Finaliści konkursu Model Young Package 2023
Fot. Kuba Zeman

Podczas gali finałowej 4 października 2023 roku w Pradze poznaliśmy zwycięzców najnowszej, 27. edycji międzynarodowego konkursu na kreatywny i innowacyjny projekt opakowania, organizowanego przez Grupę Model. W tegorocznej odsłonie dwuetapowej rywalizacji dla młodych talentów, której tematem były opakowania na napoje, wzięło udział ponad 240 prac z 29 krajów. Młodzi projektanci walczyli o nagrody pieniężne o łącznej wartości 31 tys. euro oraz płatny staż w Model Group. Po raz pierwszy w historii wydarzenia odbył się także konkurs projektowy, w ramach którego młodzi twórcy stworzyli szyte na miarę rozwiązanie opakowaniowe na podstawie briefu czeskiego browaru Clock Craft.

Coroczny konkurs Model Young Package jest przeznaczony dla uczniów od 15. roku życia i studentów oraz młodych, już zawodowych projektantów. W rywalizacji oceniane są oryginalne i innowacyjne prototypy zrównoważonych opakowań wykonanych z papieru, tektury falistej i litej oraz innych materiałów papierowych, które są powszechnie stosowane w projektowaniu opakowań.

Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach (do kategorii Liceum mogą zgłaszać się uczniowie szkół średnich, zaś kategoria Unlimited jest przeznaczona dla studentów i projektantów w każdym wieku) oraz w dwóch etapach. W pierwszej turze młode talenty prezentują swoje prototypowe projekty. W drugiej, zamkniętej rundzie zwycięzcy poprzedniego etapu rywalizacji rywalizują z doświadczonymi projektantami – zadanie polega na stworzeniu opakowania gotowego do masowej produkcji, spełniającego rzeczywiste wymagania klienta z branży napojów. Dzięki tej formule konkurs realnie łączy młode talenty z profesjonalistami z branży i pozwala tym pierwszym zdobywać wiedzę produkcyjną.

W tym roku nagrody zdobyli:

Runda 1 – konkurs otwarty z rejestracją online

Kategoria Unlimited:

I miejsce (nagroda 5 tys. euro): Se Hyeon Won z Burg Giebichenstein Kunsthochschule Halle w Korei: projekt o nazwie Fold up Pick up:

II miejsce (nagroda 3 tys. euro): Mariia Sokolova z FA ČVUT w Czechach: płaskie opakowanie na sok:

III miejsce (nagroda 2 tys. euro): Olaf Stachurski z Akademii Sztuki w Szczecinie: projekt o nazwie Geovine:

Kategoria Liceum:

I miejsce (nagroda 3 tys. euro): Sebastian Sikora z SUŠ Ostrawa, Czechy: Jägermeister #SAVETHENIGHT:

II miejsce (nagroda 2 tys. euro): Eduard Špička z VOŠ a SPŠ Šumperk, Czechy: BOX Wine:

III miejsce (nagroda 1 tys. euro): Sára Hejčíková z SUŠ Ostrawa, Czechy: Herbata Tatrzańska:

Przyznano także nagrody specjalne:

Nagrodę Przewodniczącego Jury otrzymała Katarina Davidová ze Střední škola Strážnice na Słowacji:

Publiczność miała także możliwość wyboru swojego faworyta z krótkiej listy jury składającej się z 29 prototypów biorących udział w konkursie Online Award. Wyborcy zdecydowali się na propozycję Samuela Bratko ze ŠUP Josefa Vydru na Słowacji, który później zdobył także Nagrodę Centrum Innowacji, zapewniając mu płatny staż w Model Group i nagrodę w wysokości 1 tys. euro:

Runda 2 – etap zamknięty

I miejsce (nagroda 8 tys. euro): Rolf Weilenmann ze Szwajcarii: Fab Four:

II miejsce (nagroda 4 tys. euro): Philipp Hainke z Niemiec: Clock Pack 6 x 0,5 l:

III miejsce (nagroda 2 tys. euro): Norman Drescher z Niemiec: Jewels inside:

W Jury konkursu zasiedli: Christian Zanzotti – przewodniczący (Zanzotti Industrial Design), Jörg Peissker (Berentzen-Gruppe), Yücel Metin (Grupa Model), Christian Schiffers (Fachverband Faltschachtel-Industrie) i Petr Kundrata (Plzensky Prazdroj).

Organizator konkursu – Grupa Model – opracowuje, produkuje i dostarcza inteligentne, innowacyjne i wysokiej jakości rozwiązania ekspozycyjne i opakowaniowe z tektury litej i falistej. Ta rodzinna firma, prowadzona już w czwartym pokoleniu, zatrudnia około 4,6 tys. osób w 15 europejskich lokalizacjach.

Więcej informacji o konkursie znajdą Państwo TUTAJ.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 21 i 22 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się IV edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.