Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Konkursy, promocje, okazje / Ranking Polskich Drukarń Dziełowych 2021/2022

Ranking Polskich Drukarń Dziełowych 2021/2022

Od lewej stoją: Lucjan Rzepka (Drukarnia Abedik), Piotr Janicki (Drukarnia Wydawnicza im. W.L. Anczyca), Marcin Samojłowicz (Białostockie Zakłady Graficzne), Jarosław Baryła (Drukarnia Akapit). Siedzą: Janusz Kopacz (członek Zarządu Warszawskiej Sekcji Poligrafów), Andrzej Palacz (red. naczelny magazynu „Wydawca” i portalu wydawca.com.pl)
Fot. Piotr Janicki

W czwartek 16 września 2022 r. poznaliśmy wyniki Rankingu Polskich Drukarń Dziełowych 2021/2022. W tym roku po raz pierwszy uroczystość wręczenia wyników odbyła się podczas pierwszej edycji Jesiennych Targów Książki w Warszawie. Podobnie jak w latach poprzednich rywalizacja przebiegała w dwóch etapach: Wydawcy wybierają drukarnie i Drukarnia dziełowa roku. Kto znalazł się na podium?

Podobnie jak w latach poprzednich rywalizacja przebiegała w dwóch etapach: Wydawcy wybierają drukarnie i Drukarnia dziełowa roku. W pierwszej części to wydawcy oceniają współpracujące z nimi zakłady poligraficzne. Brane są pod uwagę trzy kategorie: jakość produkcji, terminowość wykonywania zleceń oraz komunikatywność, czyli przepływ informacji między wydawcą a drukarnią. Skala ocen: 1–6.

W drugiej części Rankingu brane są pod uwagę parametry rozwoju drukarń: wielkość produkcji, wydajność pracy, wielkość inwestycji, eksport. Przeliczone na punkty oceny dodawane są do tych uzyskanych w pierwszej część Rankingu. Wygrywa drukarnia, która uzyska największą ocenę średnią.

Do drugiego etapu przeszło 16 firm. Informacje o wynikach produkcyjnych nadesłało sześć z nich.

Na najwyższym miejscu utrzymał się poznański Abedik. Wysoka ocena wydawców ‒ 5,86, do tego świetne wyniki produkcyjne (wzrost obrotów prawie o 40% oraz wielkość inwestycji przyniosły tej drukarni po raz kolejne to zaszczytne miejsce. W sumie 5,93 pkt.

Na miejscu drugim znalazła się lubelska Drukarnia Akapit. To miejsce dała drukarni bardzo wysoka, najwyższa w tej edycji Rankingu, ocena wydawców (5,96) oraz solidna ocena za wyniki produkcyjne (3,18). W sumie 4,57 pkt.

Na miejscu trzecim ex aequo (po 4,37 pkt.) Białostockie Zakłady Graficzne S.A. oraz Drukarnia Wydawnicza im. W.L. Anczyca (tak samo jak w roku ubiegłym). Oceny BZGraf: 5,25 (ocena wydawców, 3,48 (wyniki rozwoju drukarni) – w sumie 4,37; Drukarnia Wydawnicza: analogicznie 5,88 oraz 2,85.

Sumując wyniki produkcyjne zakładów biorących udział w rywalizacji odnotowano finansowy skok obrotów o 22% w stosunku do roku 2020. Jest to w części wynikiem wzrostu cen na papier i inflacji, dlatego zdaniem organizatora Rankingu bardziej adekwatna do rzeczywistości będzie ocena produkcji egzemplarzy książek. I tak, w kategorii książki w oprawie złożonej odnotowano wzrost o 14,6%, a w kategorii książek klejonych – o 8,9%.

Drukarnie świadczące usługi druku cyfrowego (oprócz zakładów, w których druk cyfrowy jest elementem dodatkowym usług) nie biorą jeszcze udziału w drugiej części Rankingu. Dlatego to wydawcy wybierają najlepsze ich zdaniem drukarnie. W 2022 roku są to:
- miejsce I – Totem.com.pl (Inowrocław),
- miejsce II – Drukarnia SOWA (Warszawa),
- miejsce III – Mazowieckie Centrum Poligrafii (Marki).

Organizatorami Rankingu są Sekcja Poligrafów SIMP, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, magazyn „Wydawca”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.