Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Konkursy, promocje, okazje / Nagrody Magellana 2023 przyznane

Nagrody Magellana 2023 przyznane

Laureaci konkursu Nagrody Magellana 2023

Redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” po raz piętnasty przyznała doroczne Nagrody Magellana. Ideą konkursu jest wyróżnianie wydawców wartościowych – pod względem merytorycznym i graficznym – książek turystycznych i podróżniczych. Komisja konkursowa przyznała 10 nagród głównych. Co warte podkreślenia, wśród nagrodzonych i wyróżnionych tytułów królują zdecydowanie publikacje polskich autorów. Uroczysta gala odbyła się 26 maja br. podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie.

Tytuły rozpatrywano w 12 kategoriach: przewodnik tekstowy; przewodnik kieszonkowy, ilustrowany; przewodnik dla aktywnych; mapa, plan i atlas turystyczny; album; przewodnik dla dzieci, przewodnik kulinarny, książka podróżnicza; książka reportażowa oraz Wydarzenie Roku.

W kategorii „Wydarzenie Roku” uhonorowano publikację Pawła Kwiatkowskiego „Street art Polska” (wydawnictwo Arkady).

Nagrodę główną w kategorii „Przewodnik kieszonkowy” otrzymał Piotr Jabłoński za „Korfu i Zakynthos. Kefalonia, Itaka, Lefkada, Paksos. Przewodnik light” (wydawnictwo ExpressMap).

W kategorii „Przewodnik ilustrowany” nagroda powędrowała do Izabeli Nowek „Albania, Kosowo, Macedonia Północna. Przewodnik 3 w 1” (ExpressMap).

W tej kategorii przyznano cztery wyróżnienia za publikacje:

• „Polska. Ucieczki z miasta. Ilustrowany przewodnik weekendowy” (Bezdroża)
• Beaty i Paweła Pomykalskich „Polska z pomysłem. Miasta i miasteczka” (Bezdroża)
• Katarzyny Węgrzyn za publikację „Gdzie w Polsce do miasta. Przewodnik po niezwykłych i nieoczywistych miejscach w największych miastach Polski” (Znak)
• Katarzyny Zaparaniuk za „Slow przewodnik. Beskid Niski” (wydawnictwo SBM)

W kategorii „Przewodnik dla aktywnych” nagrodę przyznano serii „ActiveBook” (sześć tytułów): „Bieszczady pełne wrażeń”, „Tatry i Podtatrze pełne wrażeń”, „Mazury i Warmia pełne wrażeń”, „Polskie morze pełne marzeń”, „Sudety pełne wrażeń”, „Jura Krakowsko-Częstochowska pełna wrażeń” (Bezdroża).

W tej kategorii przyznano trzy wyróżnienia:

• Monika Witkowska, „Moje Karpaty. 10 gór z charakterem” (Bezdroża)
• Marcin Palacz, „Polskie wybrzeże Bałtyku i niemiecka część Zalewu Szczecińskiego” (Nautica)
• Monika i Seweryn Masalscy, „Mikrowyprawy z Warszawy. 57 nieoczywistych wycieczek, które uratują weekend” (Znak)

W kategorii „Mapa, plan i atlas turystyczny” uhonorowano wydawnictwo ExpressMap za „Beskid Śląski i Mały. Mapa panoramiczna 1:52 500”.

W kategorii „Album” nagrodę główną otrzymał Grzegorz Bobrowicz za „Uroczyska Polski” (Arkady).

W tej kategorii przyznano dwa wyróżnienia:

  • za „Lwów i ziemia lwowska” Mirka Osip-Pokrywki (Jedność)
  • i „Druskieniki. Kurort przedwojennej Polski” Jana Skłodowskiego (Dom Wydawniczy Księży Młyn)

W kategorii „Przewodnik kulinarny” najlepsza okazała się publikacja wydawnictwa Znak: „Italia na talerzu. Wszystko o kuchni włoskiej”.

Wyróżniono publikacje: Wojciecha Bońkowskiego i Tomasza Prange-Barczyńskiego „Włochy. Przewodnik po winach, regionach, odmianach” (Ferment) i Magdaleny Tomaszewskiej-Bolałek „Tradycje kulinarne Norwegii” (Hanami).

W kategorii „Przewodnik dla dzieci” wyróżniono dwie publikacje:
• Ilony Wiśniewskiej „Przyjaciel Północy”, il. Mariusz Andryszczyk (Agora)
• Małgorzaty Ruszkowskiej „Dobra nasza! Polska – przewodnik dla dzieci”, ilustracje Klaudia Kozińska (Dwie Siostry)

Wyróżnienia w kategorii „Przewodnik literacki” nagrodą główną uhonorowano Lechosława Herza za publikację „Puszcza. Opowieści kampinoskie (wydawnictwo Iskry).

Wyróżnienia otrzymali:
• Aleksander Kaczorowski, „Czechy. To nevymyslíš” (Muza)
• Barry Hatton, „Lizbona. Królowa mórz”, tłum. Barbara Gutowska-Nowak (Bo.wiem /Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego)

W kategorii w kategorii „Książka podróżnicza” nagrodę główną otrzymali Ola Synowiec i Arkadiusz Winiatorski za „Na poboczu Ameryk. Pieszo z Panamy do Kanady” (wydawnictwo Czarne).

Jury wyróżniło dwie publikacje: Katarzyny Łozy „Ukraina. Soroczka i Kiszone arbuzy” (Wydawnictwo Poznańskie) i Ewy Chwałko „Łuk Karpat. 84 dni samotnej wędrówki” (Wydawnictwo Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu).

W kategorii „Książka reportażowa” wybór był bardzo trudny. Nagroda główna trafia do Ewy Pluty za „Rubież. Reportaż wędrowny” (wydawnictwo Dowody).

Wyróżniono dwie publikacje:
• „Dzieci Nilu. Reporterska podróż przez Afrykę” Xaviera Aldekoi, tłum. Barbara Bardadyn (Bo.wiem/ Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego)
• „Zamalowane okna” Anny Liminowicz (wydawnictwo Dowody)

Organizatorem konkursu „Najlepsze publikacje turystyczne” jest „Magazyn Literacki KSIĄŻKI”, miesięcznik poświęcony współczesnej literaturze polskiej i zagranicznej. Istnieje na rynku od 1992 roku. Wydawany jest z myślą o czytelnikach poszukujących aktualnych informacji o wydarzeniach ważnych dla uczestników branży książkowej. Stanowi nie tylko źródło rzetelnej wiedzy o rynku wydawniczo-księgarskim, ale jest również cennym przewodnikiem po nowościach wydawniczych.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.