Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Uszlachetnianie cyfrowe w Caffeprint.eu

Uszlachetnianie cyfrowe w Caffeprint.eu

Uszlachetnianie cyfrowe to jedno z najmłodszych pojęć we współczesnej poligrafii. Pierwsze cyfrowe rozwiązania do lakierowania wybiórczego wydruków pojawiły się na rynku nie dalej niż w 2008, kiedy to firma MGI pokazała na ówczesnych targach drupa urządzenie JETvarnish, które spotkało się z żywym zainteresowaniem ze strony klientów, owocując ponad setką instalacji w kolejnych latach (w tym jedną także w Polsce).

Od tego czasu technologię uszlachetniania cyfrowego, opartą głównie na głowicach lakierujących UV, rozwinęło kilka kolejnych firm. MGI podczas tegorocznych targów drupa zaprezentowało szeroki wybór urządzeń do lakierowania wybiórczego UV i złocenia w linii, dostępny zarówno w wersjach arkuszowych od formatu SRA3 do B1+, jak i w wersji rolowej o szerokości do 400 mm.
Sztandarowym modelem francuskiego producenta i zarazem jednym z najpopularniejszych na rynku rozwiązań do uszlachetniania cyfrowego w formacie B2+, pracującym w ponad 200 firmach na całym świecie, jest JETvarnish 3D. Na targach drupa 2016 zadebiutowała kolejna generacja tego urządzenia, wyposażona w wiele nowości, w tym opatentowany system pasowania ARS. Jak podaje producent, jest on oparty na skanerze, a nie jak u konkurencji – na kamerach pozycjonujących. Dzięki skanowaniu dużej powierzchni arkusza ARS pozwala na bardzo precyzyjne nanoszenie lakieru bez konieczności wcześniejszego dodawania na wydrukach paserów. Eliminuje także problemy wynikające z przekaszania długich prac oraz zmian wymiarowych podłoży, np. po ich wstępnym zafoliowaniu.
JETvarnish 3D jest w standardzie wyposażony w dwa rzędy głowic lakierujących, pozwalających na nanoszenie wybiórcze lakieru płaskiego i wypukłego w zakresie od 3 do 200 μm. Dodatkowo urządzenie może być wyposażone w moduł iFoil do zdobienia w linii folią na gorąco, przy czym w jednym przebiegu może być zastosowanych kilka różnych kolorów folii. Cały proces tłoczenia i lakierowania jest w pełni cyfrowy i może być wykonany przy użyciu tylko jednego lakieru. Nie wymaga stosowania matryc, sit, ani drogiego oprzyrządowania, dzięki czemu czas wykonania zlecenia jest znacznie krótszy, a aplikowane zdobienia mogą być w pełni zindywidualizowane.
Taka pełna konfiguracja, znana pod nazwą JETvarnish 3D + iFoil, jeszcze w 2016 roku rozpocznie pracę w jednej z polskich drukarni. Nabywcą tego pierwszego w kraju rozwiązania jest ZUH Poligrafia D&N Daniel Nowaczyk, prowadzący serwis poligraficzny Caffeprint.eu. Właśnie rosnące wymagania klientów serwisu i potrzeba szybkiej realizacji zleceń, także tych z uszlachetnieniami, były jednymi z głównych czynników mających wpływ na decyzję o ww. inwestycji. Caffeprint.eu jako internetowy dział drukarni działa na rynku od 2009, realizując corocznie tysiące zleceń, od wizytówek, poprzez karty firmowe, ulotki, kalendarze, koperty, teczki, opakowania na książkach kończąc. Cały ten zakres prac może być teraz uszlachetniony przy użyciu rozwiązania JETvarnish 3D + iFoil, które pozwala na wykonanie w linii takich procesów, jak: wybiórcze lakierowanie płaskie i wypukłe oraz złocenie jedną bądź kilkoma foliami do hot-stampingu, w tym także z efektem wypukłym.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Podczas Kongresu European Carton Makers Association w Krakowie (15–16 września 2022 r.) tradycyjnie miało miejsce uroczyste rozstrzygnięcie konkursu European Carton Excellence Awards, organizowanego przez ECMA i Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Tektury i Pudełek Składanych Pro Carton. Jakie projekty zyskały największe uznanie jurorów?

Szwajcarski producent wielkoformatowych ploterów z płaskim stołem – swissQprint – obchodzi piętnastą rocznicę istnienia. Firmę utworzyli we wrześniu 2007 r. Reto Eicher, Hansjörg Untersander i Roland Fetting. Obecnie przedsiębiorstwo zatrudnia ok. 200 osób i działa w skali globalnej, współpracując z ponad 30 niezależnymi firmami partnerskimi, wspólnie z którymi zainstalowało ponad 1,6 tys. maszyn.

Firma Fujifilm poinformowała, że jej maszyna Revoria Press PC1120 otrzymała przyznawaną przez Keypoint Intelligence nagrodę Buyers Lab 2022 Pro Award w kategorii Wyjątkowe wysokonakładowe urządzenie produkcyjne CMYK+. Model ten jest dostępny w Austrii, Czechach, Hiszpanii, Niemczech, Polsce, Portugalii i Włoszech.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.