Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Stora Enso uruchamia produkcję kartonów opakowaniowych

Stora Enso uruchamia produkcję kartonów opakowaniowych

Zakład Stora Enso w Oulu
Fot. Stora Enso

Stora Enso poinformowała o zakończeniu procesu przekształcania papierni w Oulu w zakład specjalizujący się w produkcji kartonów opakowaniowych z tektury typu kraft. Działająca w ramach fabryki celulozownia rozpoczęła działalność w połowie stycznia br. Dotychczasowa maszyna papiernicza, przystosowana do produkcji tektury, jest obecnie na etapie rozruchu. Projekt konwersji zakładu w Oulu rozpoczął się w maju 2019 r. i został zrealizowany kosztem 350 mln euro. Stora Enso zakłada, że zmodyfikowana maszyna osiągnie pełne moce produkcyjne przed końcem br.

Nowa linia, wytwarzająca tekturę opakowaniową typu kraft, ma obsłużyć klientów z całego świata, którzy – w kontekście wymagających zastosowań finalnych – oczekują rozwiązań opakowaniowych cechujących się wysoką wytrzymałością, czystością i atrakcyjnością wizualną. Wytwarzana tu tektura – AvantForte – składa się z trzech warstw włókien, co – jak podkreśla Stora Enso – czyni ją najmocniejszą tekturą z jej portfolio. Może ona posłużyć do produkcji opakowań na różnego rodzaju wyroby spożywcze (m.in. żywność świeżą, o wysokiej zawartości tłuszczu, jak też wilgoci), znajdzie też zastosowanie w segmencie e-commerce.

„Zakończenie prac związanych z modyfikacją zakładów w Oulu to ważny krok w procesie naszej transformacji, będący odpowiedzią na rosnący w skali globalnej popyt na proekologiczne materiały opakowaniowe, zgodne z założeniami gospodarki o obiegu zamkniętym” – mówi Annica Bresky, prezes i CEO koncernu Stora Enso.

„W zakładach w Oulu znajdzie zastosowanie najwyższej klasy technologia, co pozwoli na produkcję wytrzymałej, wydajnej pod względem materiałowym, wysokiej jakości tektury typu kraft. Dzięki temu będziemy mogli zaoferować ją klientom z segmentu produktów premium, które cechuje wysoki potencjał wzrostu. Wśród finalnych zastosowań można wymienić m.in. opakowania wykorzystywane w e-handlu oraz mające kontakt z żywnością” – uzupełnia Hannu Kasurinen, wiceprezes w dziale Packaging Materials.

Projekt konwersji zakładał, że jedna z dwóch pracujących w Oulu maszyn papierniczych zostanie przystosowana do produkcji kartonów opakowaniowych. Modyfikacji uległy także celulozownia i linia do suszenia, które obecnie umożliwiają wyprodukowanie 530 tys. ton niebielonej celulozy brązowej, z czego 150 tys. jest sprzedawane klientom zewnętrznym. Potencjał wytwórczy nowej, wysokiej klasy maszyny do tektury kraft, wynosi 450 tys. ton rocznie. Stora Enso zakłada, że po zakończeniu fazy rozruchu i osiągnięciu pełnych mocy przerobowych zakłady w Oulu, zatrudniające obecnie ok. 400 osób, będą generować roczne przychody ze sprzedaży rzędu 300 mln euro, zwiększając o tę kwotę wynik finansowy działu Packaging Materials.

Przekształcenie fabryki pozwala też na zwiększenie możliwości tej jednostki biznesowej Stora Enso w zakresie cięcia materiałów na arkusze. Pracujące bowiem wcześniej w fińskich zakładach krajarki trafiły do Lumipaper – należącego do Stora Enso zakładu zlokalizowanego w Antwerpii (Belgia), który przechodzi proces analogicznej konwersji w obszarze cięcia materiałów na arkusze; wcześniej obsługiwał głównie produkowane przez Stora Enso papiery, obecnie będzie specjalizował się w konfekcjonowaniu podłoży kartonowych, obsługując głównie klientów z Europy kontynentalnej.

Po zakończeniu rozruchu pierwszej ze zmodyfikowanych maszyn opakowaniowych, fabryka w Oulu będzie miała możliwość dokonania podobnej konwersji także drugiej z maszyn, do niedawna wykorzystywanej do produkcji papieru. Ruch taki, zdaniem kierownictwa Stora Enso, dodatkowo poprawiłby konkurencyjność fińskich zakładów za sprawą większej dostępności celulozy oraz dalszej redukcji kosztów stałych i zmiennych (m.in. dzięki większemu wykorzystaniu przyzakładowego portu morskiego).

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Podczas Kongresu European Carton Makers Association w Krakowie (15–16 września 2022 r.) tradycyjnie miało miejsce uroczyste rozstrzygnięcie konkursu European Carton Excellence Awards, organizowanego przez ECMA i Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Tektury i Pudełek Składanych Pro Carton. Jakie projekty zyskały największe uznanie jurorów?

Szwajcarski producent wielkoformatowych ploterów z płaskim stołem – swissQprint – obchodzi piętnastą rocznicę istnienia. Firmę utworzyli we wrześniu 2007 r. Reto Eicher, Hansjörg Untersander i Roland Fetting. Obecnie przedsiębiorstwo zatrudnia ok. 200 osób i działa w skali globalnej, współpracując z ponad 30 niezależnymi firmami partnerskimi, wspólnie z którymi zainstalowało ponad 1,6 tys. maszyn.

Firma Fujifilm poinformowała, że jej maszyna Revoria Press PC1120 otrzymała przyznawaną przez Keypoint Intelligence nagrodę Buyers Lab 2022 Pro Award w kategorii Wyjątkowe wysokonakładowe urządzenie produkcyjne CMYK+. Model ten jest dostępny w Austrii, Czechach, Hiszpanii, Niemczech, Polsce, Portugalii i Włoszech.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.