Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Agfa na targach Fespa 2021

Agfa na targach Fespa 2021

Adriana Piotrowska-Ineksiak

Podczas odbywających się w połowie października br. w Amsterdamie targów Fespa 2021 firma Agfa zademonstrowała trzy nowe rozwiązania w zakresie wielkoformatowego druku cyfrowego, jakie wzbogaciły jej portfolio w ostatnich kilkunastu miesiącach.

Sterowane najnowszą wersją systemu produkcyjnego Asanti, maszyny Jeti Tauro H3300 UHS LED, Oberon RTR3300 i Avinci CX 3200 można było oglądać podczas pokazów „na żywo” przez wszystkie cztery dni wystawowe. Odwiedzający stoisko firmy Agfa, wśród których nie zabrakło klientów z Polski, mieli też okazję zapoznać się z licznymi próbkami różnorodnego asortymentu, realizowanego w ploterach i z udziałem atramentów belgijskiego producenta. Służyła temu specjalna przestrzeń stoiska – „Strefa aplikacji i rozwiązań przemysłowych”. Z myślą o zwiedzających z Polski na targach była obecna Adriana Piotrowska-Ineksiak, kierująca działem druku cyfrowego Agfa w naszym kraju.

„Fespa odbyła się po rocznej przerwie, spowodowanej pandemią, i w naszej ocenie były to udane targi. Przybywający na miejsce klienci, także z Polski, bardzo doceniali możliwość spotkania się w „realnym świecie” – takie zresztą było hasło przyświecające naszej obecności na tej imprezie. Dla nas była to okazja, by pokazać światu trzy ważne maszyny, jakie sukcesywnie wprowadzaliśmy do oferty na przestrzeni ostatnich miesięcy. Każda z nich jest przeznaczona dla nieco innego grona odbiorców i realizowanej na nich produkcji”.

Targi Fespa trwały w tym roku cztery dni i każdy z nich – w przypadku firmy Agfa – miał swój motyw przewodni. „Gwiazdami” trzech pierwszych były nowe maszyny.

Jeti Tauro H3300 UHS LED – premierowa prezentacja „Bestii”

Pierwszy dzień targów należał do plotera hybrydowego Jeti Tauro H3300 UHS LED. Przeznaczone do zadruku mediów sztywnych oraz giętkich przemysłowe rozwiązanie zostało zaprezentowane w wersji z ręcznym podawaniem mediów i automatycznym odbieraniem wydrukowanych zleceń. „Podczas prezentacji targowych skoncentrowaliśmy się na pracach realizowanych z zastosowaniem tektury, choć rzecz jasna jest to maszyna obsługująca dużo szersze spektrum podłoży – mówi Adriana Piotrowska-Ineksiak. – Cechuje ją wszechstronność, elastyczność, wysoką wydajność i jakość. Seria ta ma już ugruntowaną pozycję na globalnym rynku Sign & Display, a potwierdzeniem tego jest chociażby kolejna nagroda dla plotera z tej rodziny, przyznana przez stowarzyszenie Printing Alliance. W przededniu targów Fespa ploter Jeti Tauro H3300 LED otrzymał nagrodę Pinnacle dla najlepszego rozwiązania 2021 roku w kategorii maszyn UV/lateksowych o wartości ponad 500 tys. USD, z czego jesteśmy bardzo dumni”.

Jeti Tauro H3300 UHS LED to następca wyróżnionej przez Printing Alliance maszyny. Producent szczególną uwagę zwrócił tu na wysoką wydajność i solidną konstrukcję, które predestynują ten ploter do realizacji wysokonakładowych prac w trybie 24/7. „Co istotne, najwyższa jakość druku jest tu zapewniona nawet przy najszybszym trybie produkcji, który w przypadku naszej nowej maszyny wynosi 600 m2/h – podkreśla Adriana Piotrowska-Ineksiak. – Dzięki temu jest ona w równym stopniu skierowana do drukarń wielkoformatowych, realizujących duże zlecenia z uwzględnieniem sztywnych i giętkich mediów, jak też do firm przemysłowych, które mogą w niej zadrukowywać różnorodne podłoża we własnym zakresie. Parametry techniczne pozwalają zastosować Jeti Tauro H3300 UHS LED m.in. do zadrukowywania tektury falistej, która w coraz większym stopniu znajduje zastosowanie właśnie w druku cyfrowym, nie tylko niskonakładowym, ale też przy realizacji prac średnio- i wysokonakładowych np. z uwzględnieniem personalizacji”.

Avinci CX3200 – nowe rozwiązanie firmy Agfa dla rynku soft signage

Fespa 2021 była pierwszą (poza premierowym, czerwcowym webinarium) okazją do zademonstrowania szerokiej publiczności nowego plotera Agfa do zadrukowywania materiałów tekstylnych. Avinci CX3200, bo o nim mowa, był „gwiazdą” stoiska podczas drugiego dnia targów. „Ploter ten wykorzystuje technikę druku sublimacyjnego i zadrukowuje podłoża poliestrowe o szerokości maksymalnej 3,2 m – mówi Adriana Piotrowska-Ineksiak. – Realizowane w nim prace mogą być przeznaczone zarówno do zastosowań zewnętrznych, jak i wewnętrznych, a cechuje je żywa kolorystyka i bardzo wysoka jakość reprodukcji. Dodatkową zaletą tego urządzenia jest możliwość zadrukowywania papierów transferowych, co zwiększa jego wszechstronność i rozszerza portfolio wykonywanych prac. Avinci CX3200 jest jednocześnie dwa razy szybszy od swojego poprzednika – oferuje prędkość do 270 m2/h w trybie ekspresowym. Wychodzi też naprzeciw obecnym trendom proekologicznym – zadrukowane w nim podłoża można bez problemu poddać recyklingowi”.

Z licznymi próbkami prac realizowanych w ploterze Avinci CX3200 można było zapoznać się zwiedzając wspomnianą wcześniej „Strefę innowacji”, z czego skorzystali także goście z Polski. „Rynek druku na tekstyliach to jeden z najszybciej rozwijających się i najbardziej perspektywicznych segmentów druku cyfrowego – mówi Adriana Piotrowska-Ineksiak. – Zalety tego nośnika są niepodważalne i doceniane przez coraz liczniejszą grupę naszych klientów: łatwość w obsłudze i w transporcie oraz – co obecnie szczególnie istotne – niższe jego koszty przy przewożeniu gotowych prac (które można zwijać czy zginać), przyjazność dla środowiska, wysoka jakość – to najważniejsze z nich”.

Oberon RTR3300 – wydajne zadrukowywanie różnorodnych podłoży giętkich

Trzeciego dnia targów Fespa uwaga zwiedzających stoisko firmy Agfa była kierowana w szczególny sposób na ploter, który ma w jej ofercie najdłuższy „staż” spośród prezentowanych urządzeń. Model Oberon RTR3300 pojawił się na rynku w 2020 r. (miał swój debiut na targach C!Print w Lyonie) i jest on przeznaczony do wysokowydajnej produkcji w trybie „z roli na rolę” z wykorzystaniem różnorodnych podłoży giętkich o szerokości do 3,3 m. Dzięki zastosowanej tu technologii UV LED w maszynie mogą być zadrukowywane podłoża giętkie wrażliwe na wysokie temperatury, co znacząco zwiększa spektrum obsługiwanych materiałów. „Biorąc pod uwagę ten aspekt, jak też wysoką jakość reprodukcji, wydajność i łatwość obsługi, jest to bardzo atrakcyjne rozwiązanie dla producentów różnego rodzaju banerów, flag, siatek mesh czy systemów oznaczeń – mówi Adriana Piotrowska-Ineksiak. – Dotychczasowi użytkownicy tego rozwiązania podkreślają takie jego cechy jak: wygoda w użytkowaniu, sprawna obsługa i bezawaryjność. W kontekście elastyczności urządzenia warto wymienić funkcję dual roll, umożliwiającą jednoczesne zadrukowywanie dwóch zwojów o szerokości 1,6 m każdy. Oznacza to bowiem dwukrotnie zwiększenie wydajności maszyny przy realizacji zamówień na węższych mediach”.

Strefa aplikacji i zastosowania przemysłowe

Tradycyjnie już podczas wystaw, na których Agfa promuje swoje rozwiązania do druku wielkoformatowego, część jej stoiska zajmuje specjalna przestrzeń obrazująca różnorodne zastosowania jej maszyn i atramentów. „Co istotne, próbki te pochodziły również z maszyn, które nie znalazły się w tym roku na ekspozycji targowej – mówi Adriana Piotrowska-Ineksiak – w tym z popularnej wciąż w naszym kraju serii Anapurna. Spektrum wydruków również było bardzo szerokie i obejmowało z jednej strony elementy związane z reklamą czy dekorowaniem wnętrz, z drugiej – różnorodne zastosowania przemysłowe. Promowaliśmy m.in. nasz specjalny projekt Alusa do zadruku podłoży skórzanych”.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.