Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Zbliżają się Targi Książki w Warszawie

Zbliżają się Targi Książki w Warszawie

Już w dn. 26–29 maja br. na placu Defilad i w Pałacu Kultury i Nauki odbędą się Targi Książki w Warszawie. W tegorocznej edycji tego literackiego wydarzenia, nad którym patronat medialny objął „Świat DRUKU”, weźmie udział ponad 500 wystawców z 13 krajów: Polski, Norwegii, Ukrainy, a także Armenii, Belgii, Czech, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Rumunii, Szwajcarii, Węgier i Wlk. Brytanii. Z publicznością, na wielu scenach, spotka się blisko 800 twórców, w tym aż 30 autorów z Norwegii, która jest gościem honorowym wydarzenia. Wstęp na targi jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających, a część wydarzeń dostępna będzie za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Literacka Norwegia

Motto literackiego wystąpienia Norwegii brzmi: „Marzenie jest w nas” i pochodzi z wiersza norweskiego poety Olafa H. Hauge’a. W gronie autorów z Norwegii, którzy spotkają się z czytelnikami, będą m.in.: Jørn Lier Horst, Thomas Enger, Klara Hveberg, Victoria Kielland, Bjørn F. Rørvik, Per Dybvig, Erika Fatland, Torbjørn Færøvik, Nina F. Grünfeld, Kaja Nordengen, Anne Sverdrup-Thygeson. Program obejmuje aż 50 wydarzeń odsłaniających literackie oblicze współczesnej Norwegii. Spotkania z serii „Czas dla dzieci” i „Czas dla młodego czytelnika” będą świetną okazją by poznać najlepszych autorów i ilustratorów z Norwegii. W wydarzeniach pt. „Czas dla planety” udział wezmą autorzy piszący o naturze, środowisku i podróżach. W bloku „Między nami”, przez pryzmat literatury, można będzie lepiej poznać norweskie społeczeństwo i jego aktualne problemy, a serie „Człowiek i jego tajemnice” i „Czas na kryminał” pozwolą zajrzeć w głąb ludzkiego umysłu.

Program literacki Norwegii oferuje też spojrzenie w przeszłość: spotkania przybliżające sylwetki norweskich laureatów Nagrody Nobla i poświęcone II wojnie światowej w Norwegii. Z myślą o współczesności w literackim programie Norwegii znalazły się pozycje „Czas na poezję”, obejmujące też poezję ukraińską, „Europejskie feministki Anno Domini 2022” oraz „Literatura europejska dzisiaj”.

W programie jest też wiele wydarzeń dla profesjonalistów z branży wydawniczej, m. in. spotkania poświęcone przekładom, polityce literackiej w Norwegii i Polsce, czy projektom bibliotecznym. Co godzinę na stoisku norweskim można będzie wziąć udział w błyskawicznym kursie językowym „Nauka norweskiego w 15 minut!”. Literacki program Norwegii na targach organizowany jest przez biuro NORLA (Norwegian Literature Abroad) w ścisłej współpracy z Ambasadą Królestwa Norwegii w Warszawie.

Poznajmy bliżej autorów i wydawców z Ukrainy

Ważnym akcentem będą spotkania wokół literatury Ukrainy, która ma w programie targów szczególne miejsce. Fundacja Historia i Kultura – organizator targów, zaprosiła wydawców i autorów z Ukrainyt oferując im zarówno bezpłatne, narodowe stoisko, jak również znaczące miejsce w programie, w wyrazie solidarności z Ukrainą. Jednocześnie zgodnie z sygnowanym porozumieniem Rady Dyrektorów Międzynarodowych Targów Książki na świecie, odmówiono udziału w targach wydawcom rosyjskim, którzy od wielu lat mieli własne, narodowe stoisko w Warszawie. Na zbiorczym stoisku Ukraińskiego Instytutu Książki można będzie zapoznać się z ofertą wydawniczą blisko 35 oficyn i instytucji, a z czytelnikami spotkają się na targach znane i cenione autorki: Oksana Zabużko – która wygłosi wykład inauguracyjny podczas oficjalnego otwarcia targów, a także Wiktoria Amelina, Tamara Duda, Lubow Jakymczuk i Kateryna Kałytko. We współpracy z Ukraińskim Instytutem Książki oraz Ambasadą Ukrainy w Polsce został zorganizowany przewóz książek z Ukrainy i planowana jest ich sprzedaż w czasie targów. Symbolicznego wsparcia finansowego obecności ukraińskich wydawców na targach w Warszawie obiecał udzielić Instytut Książki.

Premiery, nowości literackie i najciekawsze spotkania

Targi to idealne miejsce, by spotkać ulubionych autorów, kupić ich książki i zdobyć autografy. Takich okazji będzie mnóstwo, a wśród nich warte wyróżnienia literackie premiery, takich autorów jak m.in.: Łukasz Orbitowski, Radek Rak, Wit Szostak, Mariusz Szczygieł, Victoria Kielland, Wojciech Chmielarz, Katarzyna Bonda, Vincent V. Severski, Maciej Siembieda, Magdalena Grzebałkowska i Ewa Winnicka, Katarzyna Tubylewicz, Magdalena Majcher, Lene Ask, Anja Dahle Øverbye i Adam Bodnar w rozmowie z Bartoszem Bartosikiem, Urszula, Ullenka i Katarzyna Bareja. Na Targach zagoszczą również: Jakub Małecki, Anna Gacek, Marta Grzywacz, Konstanty Gebert, Krystyna Kurczab-Redlich, która o Rosji będzie rozmawiać z Witoldem Szabłowskim, a także Jagoda Ratajczak, Bożena Keff i Antoni Zając, Krystyna Mirek, Katarzyna Barlińska, Monika Rutka oraz Lucjusz T. Olszewski, Łukasz Mikołajewski, Sylwia Chutnik i Magdalena Winnicka. Ważnym wydarzeniem targowym będzie czwartkowe spotkanie z Douglasem Stuartem, autorem powieści „Shuggie Bain”, najgłośniejszego światowego debiutu literackiego ostatnich lat, uhonorowanego Nagrodą Bookera w 2020 roku.

Festiwale: Kryminalna Warszawa, Komiksowa Warszawa i Literatury Dziecięcej „Ojce i dziatki”

Równolegle z targami odbywają się aż trzy festiwale literackie. Miłośników literatury kryminalnej zapraszamy na Festiwal Kryminalna Warszawa i spotkania ze znakomitymi autorami tego gatunku. Na Targach zagoszczą m.in.: Wojciech Chmielarz, Katarzyna Bonda, Remigiusz Mróz, Vincent V. Severski, Maciej Siembieda, Anna Kańtoch, Anna Rozenberg, Robert Małecki, Ryszard Ćwirlej, Tomasz Duszyński, Krzysztof Domaradzki, Magdalena Majcher, Gaja Grzegorzewska, Anna Górna, Izabela Janiszewska, Bartosz Szczygielski, Przemysław Żarski, Agnieszka Jeż, Julia Łapińska i Małgorzata Starosta. Festiwalowi towarzyszy Konkurs, którego laureatów poznamy w piątek 27 maja. Mecenasem Grand Prix Festiwalu jest Stowarzyszenie Autorów ZAIKS.

Festiwal Komiksowa Warszawa, towarzyszący Targom Książki w Warszawie, to odrębny sektor stoisk z publikacjami i ponad 50 spotkań i warsztatów z autorami gatunku, a także interesujących wystaw. Gwiazdami tegorocznego Festiwalu będą m.in.: Lene Ask, Typex, Paco Roca, Javier de Isusi, Tony Sandoval. Warto też zwrócić uwagę na polskich autorów, a wśród nich na Berenikę Kołomycką, której seria dla dzieci „Malutki lisek i wielki dzik” zaczęła się ukazywać w tym roku na rynku amerykańskim i norweskim, Jakuba Topora, którego komiks „Dziadostwo” (drugi tom ma właśnie premierę) jest nominowany do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, Wojciecha Stefańca, który z Danielem Odiją tworzy serię komiksową „Bardo”, sprzedaną właśnie do Niderlandów. Fani komiksu będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach, kupić najnowsze publikacje, spotkać ulubionych twórców i otrzymać rysowane dedykacje. Organizatorem Festiwalu jest Polskie Stowarzyszenie Komiksowe.

Fanom fantastyki zaoferujemy weekendową strefę spotkań z najpopularniejszymi autorami tego gatunku. W tym roku w strefie fantastyki zagoszczą m.in.: Marta Kisiel, Katarzyna Miszczuk, Aneta Jadowska, Magdalena Kubasiewicz, Aneta Jadowska, Jakub Ćwiek, Gaja Grzegorzewska, Magdalena Salik, Jagna Rolska, Marcin Mortka, Arkady Saulski i Jacek Galiński. Miłośnicy tego gatunku będą mieli szansę dowiedzieć się czegoś więcej na temat kobiecej perspektywy w fantastyce, ukraińskiej fantastyki, fantastyki przygodowej, militarnej i tej dla dzieci. Podczas Targów poznamy także laureatów Nagrody „Nowej Fantastyki” 2022.

Wiele literackich atrakcji przygotowano dla najmłodszych gości. Będą nowości wydawnicze i klasyka dziecięcej i młodzieżowej literatury, także spotkania z twórcami książek dziecięcych i młodzieżowych – pisarzami, tłumaczami i ilustratorami.

W czwartek i piątek na grupy zorganizowane z przedszkoli i szkół czekają przygotowane przez wydawców, Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury i IBBY warsztaty i spotkania m.in.: z Katarzyną Ryrych, Kasią Boni, Edytą Jungowską, Martą Guśniowską, Marcinem Przewoźniakiem i Anielą Cholewińską-Szkolik oraz gośćmi z Norwegii: Bjørnem F. Rørvikiem, Perem Dybvigiem, Malin Falch, Andersem Kvammenem i Lene Ask.

W ramach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej „Ojce i dziatki” w weekend można się będzie wziąć udział w wielu ciekawych warsztatach i spotkaniach, m.in.: z Grzegorzem Kasdepke, Kristin Roskifte, Malin Falch, Sylwią Chutnik, Iloną Wiśniewską, Yvette Żółtowską-Darską, Mirosławem Wlekłym, Martą Guśniowską, Magdaleną Górską, Leszkiem Talko, Bereniką Kołomycką, Piotrem Sochą, Maćkiem Kurem i Magdaleną „Meago” Kanią, Joanną Jagiełło, Justyną Bednarek i ilustratorką Niką Jaworowską-Duchlińską, Krzysztofem Łapińskim i ilustratorką Martą Kurczewską.

Warszawska strefa literacka

Cenionym elementem targów jest program Miasta Stołecznego „Zaczytana Warszawa” z warsztatami dla dzieci oraz spotkaniami wokół warszawskich nagród literackich. O stolicy w literaturze porozmawiają Justyna Sobolewska, Paweł Sołtys i Grzegorz Piątek. Książki dla dzieci będą tematem spotkania z Justyną Bednarek i Piotrem Sochą, a o polskim komiksie porozmawiają Karolina Szymaniak, Szymon Holcman i Dominika Węcławek. Tegoroczne Targi Książki w Warszawie będą nie lada gratką dla miłośników literatury non-fiction. W ramach Dnia Reportażu odbędą się spotkania z finalistami i laureatem/tką ustanowionej przez Radę Miasta Stołecznego Warszawy Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Z miłośnikami reportażu literackiego na Targach Książki w Warszawie spotkają się autorzy książek-finalistek 13. edycji nagrody: Peter Hessler (autor książki „Pogrzebana. Życie, śmierć i rewolucja w Egipcie”), Rafał Hetman (autor książki „Izbica, Izbica”), Ander Izagirre, autor książki „Potosí. Góra, która zjada ludzi”), Małgorzata Gołota (autorka książki „Spinalonga. Wyspa trędowatych”) i Barbara Demick (autorka książki „Zjadanie Buddy. Życie tybetańskiego miasteczka w cieniu Chin”).

Rynek książki, czyli wydarzenia dla profesjonalistów

Goście branżowi, wydawcy, tłumacze, ilustratorzy, księgarze i bibliotekarze znajdą na majowych targach wiele spotkań, debat i warsztatów. Spotkania: o polskim czytaniu i nieczytaniu, zawodzie tłumacza, bibliotekach na przestrzeni wieków, sytuacji branży wydawniczej Ukrainy i perspektywach współpracy z rynkami Unii Europejskiej, czy o tym jak napisać książkę dla dzieci i trafić z nią pod strzechy, to tylko niektóre z bardzo wielu propozycji dla osób zawodowo związanych z rynkiem książki.

Sektor książek akademickich i naukowych

Zapraszamy także do stoisk wydawców akademickich i naukowych, w ramach jubileuszowych 15. Targów Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA. W piątek, drugiego dnia targów, wydawcy akademiccy odbiorą wyróżnienia i nagrody w konkursie na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA, Rektora Politechniki Warszawskiej za najlepszą książkę techniczną o charakterze dydaktycznym i Rektora Uniwersytetu Warszawskiego dla najlepszej publikacji akademickiej w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych. Mecenasem Nagrody ACADEMIA jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Nagrody

Podczas Targów poznamy laureatów nagród: IKARA – nagrody Targów Książki w Warszawie i PTWK dla autora (Mecenasem Nagrody IKAR jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS), 62. Konkursu PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2021, 13. Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrody Magellana w konkursie na „Najlepsze publikacje turystyczne”, Konkursu o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa, Nagród „Nowej Fantastyki” i Literackiej Nagrody Motyli.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Historia i Kultura. Targi Książki w Warszawie, na które wstęp jest wolny, są czynne dla zwiedzających:

26.05.2022 r. od godz. 10.00 do godz. 18.00
27.05.2022 r. od godz. 10.00 do godz. 19.00
28.05.2022 r. od godz. 10.00 do godz. 19.00
29.05.2022 r. od godz. 10.00 do godz. 17.00

Więcej informacji oraz szczegółowy program na stronie: https://targiksiazkiwarszawa.pl.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Podczas Kongresu European Carton Makers Association w Krakowie (15–16 września 2022 r.) tradycyjnie miało miejsce uroczyste rozstrzygnięcie konkursu European Carton Excellence Awards, organizowanego przez ECMA i Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Tektury i Pudełek Składanych Pro Carton. Jakie projekty zyskały największe uznanie jurorów?

Szwajcarski producent wielkoformatowych ploterów z płaskim stołem – swissQprint – obchodzi piętnastą rocznicę istnienia. Firmę utworzyli we wrześniu 2007 r. Reto Eicher, Hansjörg Untersander i Roland Fetting. Obecnie przedsiębiorstwo zatrudnia ok. 200 osób i działa w skali globalnej, współpracując z ponad 30 niezależnymi firmami partnerskimi, wspólnie z którymi zainstalowało ponad 1,6 tys. maszyn.

Firma Fujifilm poinformowała, że jej maszyna Revoria Press PC1120 otrzymała przyznawaną przez Keypoint Intelligence nagrodę Buyers Lab 2022 Pro Award w kategorii Wyjątkowe wysokonakładowe urządzenie produkcyjne CMYK+. Model ten jest dostępny w Austrii, Czechach, Hiszpanii, Niemczech, Polsce, Portugalii i Włoszech.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.