Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Warszawskie Targi Książki 2021

Warszawskie Targi Książki 2021

Warszawskie Targi Książki w 2019 r.

Tegoroczna edycja Warszawskich Targów Książki – w wersji plenerowej – odbędzie się w dniach 9–12 września na Placu Defilad przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. Targom od lat towarzyszy rozbudowany program wydarzeń literackich, edukacyjnych i branżowych. Na kilku scenach równolegle odbywać się będą spotkania z autorami, w strefie dziecięcej spotkania dla najmłodszych, miłośnicy komiksów będą mogli skorzystać z oferty Festiwalu Komiksowa Warszawa, a na tych, którzy lubią kryminały czekają spotkania w ramach Festiwalu Kryminalna Warszawa.

Warszawskie Targi Książki wraz z Targami Academia powracają po ponad dwóch latach nieobecności. W roli współorganizatorów występują spółka Targi Książki i – po raz pierwszy – Fundacja Historia i Kultura.

W roli Gościa Honorowego tegorocznych Warszawskich Targów Książki wystąpią Czechy. Rada programowa, złożona z przedstawicieli czeskiego i polskiego środowiska literackiego, zaprosiła do udziału w targach 11 autorek i autorów: Michala Ajvaza, Biancę Bellovą, Davida Böhma, Radkę Denemarkovą, Petra Hruškę, Petrę Hůlovą, Galinę Miklínovą, Alenę Mornštajnovą, Ivę Procházkovą, Jaroslava Rudiša, Marka Šindelkę i Kateřinę Tučkovą, a także Pavla Čecha, który weźmie udział w Festiwalu Komiksowa Warszawa. Do Warszawy przyjadą także Milan Děžinský i Michael Žantovský. Uroczyste otwarcie 11. Warszawskich Targów Książki odbędzie się 9 września o godz. 12.00 na scenie głównej z zapowiedzianym udziałem wiceministra kultury Republiki Czeskiej, Milana Němečka.

W czeskim programie przewidziano łącznie blisko 50 wydarzeń na WTK i poza terenem Targów. Znalazły się tam spotkania z prozaikami i dramatopisarzami, poetami, ilustratorami, twórcami literatury dziecięcej i filmów animowanych oraz tłumaczami.

Ministerstwo Kultury Republiki Czeskiej powierzyło organizację wystąpienia Czech w roli Gościa Honorowego WTK 2021 Bibliotece Ziemi Morawskiej (Moravská zemská knihovna v Brně), której działem jest Czeskie Centrum Literatury (České literární centrum – ČLC). Partnerami wystąpienia są: Czeskie Centrum w Warszawie, Polski Instytut w Pradze, Ambasada Republiki Czeskiej w Warszawie oraz Instytut Reportażu.

Spotkania, spotkania – czas nadrobić pandemiczne zaległości

Targi, jak co roku, będą okazją do spotkań z najbardziej lubianymi, znanymi i nagradzanymi twórcami literatury polskiej i zagranicznej wszystkich gatunków, tłumaczami, ilustratorami i ludźmi świata kultury. Plenerowa odsłona Warszawskich Targów Książki, obok oferty wydawniczej, zainteresuje odbiorców programem spotkań literackich dla dorosłych i dla dzieci. Poza sceną główną (Kanapą Literacką) pojawią się mniejsze sceny i strefy, m.in. Festiwalu Kryminalna Warszawa, fantastyki i dziecięca. Z publicznością na scenach spotkają się m.in.: Jakub Żulczyk, Eustachy Rylski, Grzegorz Kalinowski, Rafał Kosik, Feliks W. Kres, Magdalena Salik, Michał Cetnarowski, Nina Majewska-Brown, Jack Fairweather, Nela Mała Podróżniczka, Jarosław Murawski, Urszula Młodnicka-Kornaś i Agnieszka Waligóra. Na stoiskach wydawców gościć będą m.in.: Natalia Thiel, Elżbieta Cherezińska, Jacek Galiński, Agnieszka Mielech, Tomasz Żak, Małgorzata Oliwia Sobczak, Anna Ciarkowska, Magdalena Majcher, Thomas Arnold, Małgorzata Starosta, Marek Niedźwiedzki, Antoni Wit, Jacek Fedorowicz, Naval, Iwona Kienzler, Rafał Skąpski, Justyna Sobolewska, Zofia Wojtkowska, Jarosław Górski, Dionisos Sturis, Natalia Fiedorczuk, Beata Chomątowska, Mery Spolsky, Bożena Kowalkowska, Hanka Grupińska, Joanna Mokosa-Rykalska, Paulina Płatkowska, Edyta Jungowska, Kasia Keller, Katarzyna Ryrych, Marcin Przewoźniak.

Strefa dziecięca

Wspólnie z wydawcami przygotowaliśmy program spotkań, warsztatów i zajęć dla dzieci i młodzieży oraz całych rodzin. Zapraszamy na spotkanie Tomaszem Samojlikiem i Anią Grzyb wokół książki „Tarmosia” (Wydawnictwo Agora dla dzieci), Urszula Młodnicka-Kornaś i Agnieszka Waligóra w rozmowie z Katarzyną Pruchnicką opowiedzą o bestsellerowej książce „Jesteś ważny Pinku” (Grupa Helion), będzie też spotkanie fanów wiewiórka Edzia, puchacza Jerzego, misia Antoniego, Cosia oraz myszek Polci i Helci w Klubie Edzio i Przyjaciele (Wytwórnia), będzie też trochę strasznie – temat mrocznych stron polskich legend przybliży Robert Ziębiński, który opowie czym straszono kiedyś dzieci (Wydawnictwo SŁOWNE). Agata Romaniuk zaprosi na spotkanie wokół serii detektywistycznej „Kocia szajka” (Wydawnictwo Agora dla dzieci), Jarosław Murawski i Maja Wolna przedstawią premierową książkę „Paczłorkowcy” (Wytwórnia), z publicznością spotka się też uwielbiana przez pubczliność Nela Mała Podróżniczka, która opowie o swoich najnowszych książkach „Nela na Wyspie Kangura” oraz „Nela i wyprawa w morskie głębiny”.

Czechy – Gość Honorowy zapraszają najmłodszych i tych starszych na spotkania z Davidem Böhmem, Ivą Procházkovą, a z miłośnikami Niedoparków spotka się ich autorka Galina Miklínová.

Na dzieci czekają też warsztaty oraz spotkania w ramach Festiwalu Komiksowa Warszawa i na stoisku „Zaczytana Warszawa”, a także na stoiskach wydawców – będą autografy rysowane i pisane, nowości wydawnicze oraz klasyka dziecięcej i młodzieżowej literatury.

Strefa fantastyki

Wszystkich, którzy lubią fantastykę, a nie mieli ostatnio okazji spotkać się z autorami tego gatunku na żywo, zapraszamy na spotkanie z Rafałem Kosikiem, Feliksem Kresem i Arkadym Saulskim, będą też premiery: książki „Gnoza” Michała Cetnarowskiego i „Płomień” Magdaleny Salik.

Zapraszamy na panele: z okazji 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema przyjrzymy się wpływowi, jaki wywarł na polską fantastykę oraz temu jaką rolę pełni współcześnie jego twórczość, tematem rozmów będzie też fantastyka militarna, czyli porozmawiamy o wojnie z perspektywy żołnierzy i dowódców, prowadzona magią, nadprzyrodzonymi mocami i zaawansowaną technologią.

Podczas WTK odbędzie się uroczystość wręczenia Nagród „Nowej Fantastyki” 2020 i 2021 dla najlepszych książkowych premier i wznowień oraz komiksów z kraju i zagranicy, a także przyznanie Nagrody im. Macieja Parowskiego (dawniej Reflektor).

Festiwal Kryminalna Warszawa

Odpowiadając na potrzeby miłośników literatury kryminalnej i wszystkich jej gatunków
na 11. Warszawskich Targach Książki kontynuować będziemy Festiwal Kryminalna Warszawa – cykl spotkań z autorami cieszącej się dużym zainteresowaniem literatury kryminalnej. Na Festiwalu zagoszczą m.in.: Remigiusz Mróz, Igor Brejdygant, Maciej Siembieda, Robert Małecki, Mariusz Czubaj, Jędrzej Pasierski, Katarzyna Berenika Miszczuk, Beata i Eugeniusz Dębscy, Joanna Opiat-Bojarska, Marek Stelar, Krzysztof Koziołek, Karolina Macios, Max Czornyj, Agnieszka Jeż i Grzegorz Kapla. W ramach Festiwalu odbędzie się Konkurs o Grand Prix FKW. Jury nagrodzi w nim najlepsze powieści kryminalne wydane w języku polskim, a tegorocznych zwycięzców poznamy na Gali Nagrody w sobotę 11 września o godz. 18.00, a w niedzielę Laureat spotka się z publicznością. Mecenasem Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa jest Stowarzyszenie Autorów ZAIKS.

Komiksowa Warszawa: META

Równolegle z WTK odbędzie się także druga w tym roku odsłona festiwalu Komiksowa Warszawa: Meta. Fani komiksu będą mieli okazję kupić najnowsze publikacje, spotkać ulubionych twórców i otrzymać rysowaną dedykację. Jak zawsze Komiksowej Warszawie towarzyszyć będą warsztaty komiksowe, które podczas METY poprowadzą Daniel Chmielewski, Piotr Nowacki i Berenika Kołomycka. Odbędą się również spotkania z autorkami i autorami, wśród których znajdą się Bartosz Sztybor, Pavel Čech (jego album „A” będzie miał swoją premierę na festiwalu w ramach Dnia Darmowego Komiksu), Joel Alessandra, Ze Burnay, Ola Szmida, Ingo Romling, Piotr Nowacki, Marcin Podolec, Filipe Abranches, Tony Sandoval, Robert Sienicki i Igor Wolski.

Komiksową Warszawę 2021 – METĘ odwiedzą również autorzy dokumentalnego filmu „W centrum komiksu” opowiadającego o warszawskim rodzinnym sklepie komiksowym oraz twórcy teatralnego musicalu „Kajko i Kokosz”.

Program warszawski – „Zaczytana Warszawa”

Miasto stołeczne Warszawa zachęca do czytania na różne sposoby - organizując nagrody literackie, fundując stypendia artystyczne, czy wspierając rozwój bibliotek. Ważnym elementem WTK jest od lat program warszawski „Zaczytana Warszawa”. W tym roku gośćmi Targów będą m.in. autorki nominowane w 12. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki: Jessica Bruder, Eliane Brum, Jelena Kostiuczenko, Karolina Sulej i Matilda Voss Gustavsson oraz Zyta Rudzka laureatka 14. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategorii proza. Na WTK odbędzie się także spotkanie z laureatką tegorocznej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. To na Scenie Głównej – Kanapie Literackiej, a na stoisku zagoszczą m.in.: Grzegorz Piątek, Radosław Jurczak i Daniel Mizieliński, odbędą się także warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz quizy literackie z nagrodami książkowymi.

Piątek Dniem Książki Akademickiej i Naukowej – 14. Targi ACADEMIA

Warszawskim Targom Książki 2021 towarzyszyć będą Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA. Przedsięwzięcie zainicjowane zostało przez Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
i Oficynę Wydawniczą Politechniki Warszawskiej. Sektor wydawców akademickich i naukowych już od lat stanowi istotny element Targów. Ważnym wydarzeniem każdej edycji jest Konkurs na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA. Do konkursu w tym roku zgłoszono 130 publikacji nadesłanych przez 45 wydawców. Ogłoszenie werdyktu Jury Nagrody odbędzie się drugiego dnia Targów, czyli w piątek 10 września o godz. 14. na Scenie Głównej. Mecenasem Konkursu ACADEMIA jest Stowarzyszenie Autorów ZAIKS.

Wstęp na Warszawskie Targi Książki jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających.

Dni i godziny otwarcia:

09.09.2021r. od godz. 10:00 do godz. 18:00

10.09.2021r. od godz. 10:00 do godz. 19:00

11.09.2021r. od godz. 10:00 do godz. 19:00

12.09.2021r. od godz. 10:00 do godz. 17:00

Więcej informacji na stronie targiksiazki.com.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Podczas Kongresu European Carton Makers Association w Krakowie (15–16 września 2022 r.) tradycyjnie miało miejsce uroczyste rozstrzygnięcie konkursu European Carton Excellence Awards, organizowanego przez ECMA i Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Tektury i Pudełek Składanych Pro Carton. Jakie projekty zyskały największe uznanie jurorów?

Szwajcarski producent wielkoformatowych ploterów z płaskim stołem – swissQprint – obchodzi piętnastą rocznicę istnienia. Firmę utworzyli we wrześniu 2007 r. Reto Eicher, Hansjörg Untersander i Roland Fetting. Obecnie przedsiębiorstwo zatrudnia ok. 200 osób i działa w skali globalnej, współpracując z ponad 30 niezależnymi firmami partnerskimi, wspólnie z którymi zainstalowało ponad 1,6 tys. maszyn.

Firma Fujifilm poinformowała, że jej maszyna Revoria Press PC1120 otrzymała przyznawaną przez Keypoint Intelligence nagrodę Buyers Lab 2022 Pro Award w kategorii Wyjątkowe wysokonakładowe urządzenie produkcyjne CMYK+. Model ten jest dostępny w Austrii, Czechach, Hiszpanii, Niemczech, Polsce, Portugalii i Włoszech.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.