Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Wydarzenia / Laureaci nagród „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”

Laureaci nagród „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”

Już po raz piętnasty redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” przyznała Nagrody za Książki Roku. Nagrodzone tytuły to: „Skucha” Jacka Hugo-Badera (Agora, Czarne), „Tak zapamiętałem” Marka Nowakowskiego (Zysk i S-ka), „Churchill. Najlepszy sojusznik Polski?” Tadeusza A. Kisielewskiego (Rebis), „Skarby sztuki. Muzeum Narodowe w Gdańsku” (Arkady) oraz „Dziedzictwo Chrztu. 966-1966-2016” Adama Bujaka i ks. prof. Waldemara Chrostowskiego (Biały Kruk).

Nagrodę Audiobook Roku 2016 przyznawaną wspólnie z Audioteka.pl otrzymało „Lśnienie” Stephena Kinga w tłumaczeniu Zofii Zinserling (Prószyński Media).

Wydawnictwo Świat Książki zdobyło tytuł Wydawcy Roku 2016, Józef Wilkoń Człowiekiem Roku 2016.

Nagrodę Wydarzenie Roku 2016 otrzymały dwie sieci księgarskie BookBook i Bookszpan.

Uroczysta gala odbyła się 8 lutego w Bibliotece Narodowej.

Co miesiąc zespół redakcyjny wybiera cztery tytuły, które zasługują na szczególną uwagę czytelnika ze względu na swoje wartości poznawcze, literackie czy artystyczne. Wyróżnione pozycje otrzymują tytuł KSIĄŻKI MIESIĄCA. W ten sposób przez cały rok powstaje lista 48 tytułów. Spośród KSIĄŻEK MIESIĄCA zostaje wybranych pięć najważniejszych tytułów, które otrzymują tytuł KSIĄŻEK ROKU.

Wśród wyróżnionych autorów są m.in.: Elżbieta Cherezińska, Anna Dziewit-Meller, Jerzy Pilch, Józef Hen, Piotr Kitrasiewicz, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Hubert Klimko-Dobrzaniecki, Joanna Siedlecka, Beata Pawlikowska, Anna Kaszubska i Zargan Nasordinova, Faustyna Toeplitz-Cieślak i Izabela Żukowska, Barbara Gawryluk, Jerzy Rostkowski, Andrzej Nowak, Marcin Kydryński, Bohdan Urbanowski, Marcel Woźniak, Henryk Jerzy Chmielewski, Barbara Stanisławczyk, Janusz Szewczak, Grzegorz Leszczyński, Tomasz Lerski, Konrad Kruczkowski, Ryszard Jan Czarnowski i Eugeniusz Wojdecki, Piotra Marczak, Robert Biedroń, ks. prof. Jan Machniak, Jolanta Sosnowska, Adam Bujak, Zenon Żyburtowicz i Grzegorz Micuła, Marcin Szczygielski i Magda Wosik. Nagrodzono również tłumaczy książek – Wojciecha Charchalisa, Dariusza Guzika, Roberta Sodoła, Irenę Makarewicz i Marka Fedyszaka.

Od 2006 roku przyznawana jest nagroda specjalna dla Wydawcy Roku. Tytuł Wydawca Roku 2016 otrzymało Wydawnictwo Świat Książki za przywrócenie uznanej marce wydawniczej należnego jej miejsca na polskim rynku książki.

Otrzymując tytuł Wydawcy Roku, Świat Książki dołącza do wcześniejszych znakomitych laureatów. W poprzednich latach tytuł ten przyznano: Bellona (2015), Prószyński Media (2014), Burda Książki (2013), Wydawnictwu Sonia Draga (2012), Wydawnictwu Arkady (2011), Wydawnictwu Zysk i S-ka (2010), Domowi Wydawniczemu Rebis (2009), Wydawnictwu Literackiemu (2008), Wydawnictwom Szkolnym i Pedagogicznym (2007), Wydawnictwu Naukowemu PWN i Grupie Wydawniczej PWN (2006) oraz Społecznemu Instytutowi Wydawniczemu Znak (2005).

Nagrodę za Wydarzenie Roku redakcja przyznała ex aequo sieci księgarskiej BookBook za unikalne podejście do księgarskiego biznesu łączące znakomitą ofertę, wysokiej jakości serwis i atmosferę sprzyjającą kontaktom z książką oraz sieci księgarskiej Bookszpan za tworzenie marki księgarskiej w oparciu o budowanie trwałych relacji z czytelnikami.
W tym roku redakcja przyznała również Nagrodę Człowiek Roku 2016 i otrzymał ją Józef Wilkoń. Józef Wilkoń jest najwybitniejszym współczesnym polskim twórcą grafiki książkowej. Jego legenda dotarła do wielu krajów, w których jest znany i doceniany, ponoć najbardziej w Japonii i Korei. Nie może więc dziwić fakt, że w tym roku nagrodziliśmy dwie prace Mistrza, obie bardzo znaczące, które już przeszły do historii polskiej książki. W styczniu Książką Miesiąca został „Pan Tadeusz”, a w październiku „Don Kichot” – mówi Piotr Dobrołęcki.

Fot. www.pixabay.com

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Powiązana zawartość

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 21 i 22 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się IV edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.