Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Kent-Pak instaluje wielkoformatową Rapidę
Marek Bujny
28.03.2018 14:38
Grzegorz Szymczykowski (KBA CEE), Krzysztof Plackowski (Kent-Pak), Jan Korenc i Andrzej Wasielak (obaj KBA CEE)
W firmie Kent-Pak z Barda k. Kłodzka od kilku miesięcy pracuje pierwsza w jej historii offsetowa maszyna drukująca – wielkoformatowa Rapida 164-7+L ALV3 firmy Koenig & Bauer. Na tej siedmiozespołowej maszynie z wieżą lakierującą firma Kent-Pak zadrukowuje m.in. wytwarzane samodzielnie opakowania kartonowe.
Kent-Pak to firma z polskim rodowodem, która od 2004 roku specjalizuje się w projektowaniu i produkcji opakowań kartonowych z tektury falistej i litej. Jej asortyment obejmuje m.in. opakowania standardowe (na bazie katalogu FEFCO) i wystawowe (standy) oraz opakowania typu SRP (gotowe na półkę). Od 2011 roku Kent-Pak działa w nowoczesnym zakładzie produkcyjnym o powierzchni 5 tys. m2, który wyposażony jest m.in. w sprzęt do kaszerowania tektury, a od niedawna pracuje tam również wielkoformatowa, bogato wyposażona maszyna drukująca Rapida 164-7+L ALV3 dostarczona przez KBA CEE. W tej maszynie zadrukowywane są tam przede wszystkim papiery pokryciowe typu GD oraz GC w różnych kombinacjach pod względem stosowanych kolorów i lakierów. Gros produktów Kent-Paku powstaje w technologii konwencjonalnej, z dodatkowymi uszlachetnieniami – m.in. z zastosowaniem lakierów matowych czy UV w trybie in-line.
Mimo, że jest to pierwsza taka maszyna w historii firmy Kent-Pak jej konfiguracja jest bardzo rozbudowana. Maszynę wyposażono w siedem agregatów drukujących i wieżę lakierującą. Posiada ona pakiet CX umożliwiający zadrukowywanie podłoży o grubości do 1,2 mm. Z myślą o tego typu asortymencie została ona podniesiona o 420 mm i przygotowana do pracy hybrydowej, uwzględniającej drukowanie farbami konwencjonalnymi oraz UV, jak również uszlachetnianie lakierami UV czy dyspersyjnymi. W skład jej wyposażenia wchodzą m.in.: sensoryczny system nakładania bez marki bocznej – SIS, system w pełni automatycznej zmiany form drukowych – FAPC, specjalnie powleczone kałamarze farbowe – EasyClean, wielofunkcyjne urządzenie do mycia obciągów gumowych i cylindrów dociskowych – CleanTronic Multi, systemy symultanicznego mycia wałków farbowych – DriveTronic SRW oraz systemy suszenia – VariDry Blue IR/TL/UV. Co więcej, maszyna zamówiona przez Kent-Pak została doposażona w kilka rozwiązań kontrolno-pomiarowych: ErgoTronic ColorControl z funkcją pomiaru spektralnego, QualiTronic ColorControl z możliwością przedstawienia w czasie rzeczywistym każdego z drukowanych arkuszy (LiveView) oraz system protokołowania QualiTronic QualityPass. W takiej konfiguracji, Rapida 164-7+L ALV3 zainstalowana w firmie Kent-Pak może zadrukowywać arkusze o maksymalnych wymiarach 1190 × 1640 mm z prędkością do 15 tys. ark./godz.
Dziękujemy za ocenę!
Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!
Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!
Na koniec września br. zapowiedziano publikację ósmej edycji raportu drupa Global Trends. Pierwsze wyniki z badania przeprowadzonego wiosną tego roku są już dostępne. Można z nich wysnuć optymistyczny wniosek: zaufanie rośnie, a wszystkie regiony i rynki przewidują większe inwestycje w 2023 roku. Wyniki badania (uśrednione) pokazują, że branża na całym świecie jest nieco bardziej pewna przyszłości niż podczas ostatniego badania w 2019 r., przed pandemią. Najsilniejszy jest oczywiście rynek opakowań, ale rynki druku komercyjnego, wydawniczego i przemysłowego również mają się w 2023 r. ożywić. Jednak w poszczególnych regionach jest już mniej optymistycznie. O ile np. Azja i Ameryka Południowa spodziewają się lepszych wyników handlowych w 2023 r., w Europie nastroje są znacznie gorsze ze względu na wojnę w Ukrainie i jej konsekwencje.
Zakład Technologii Poligraficznych Politechniki Warszawskiej zaprasza na studia podyplomowe „Inżynieria produkcji w poligrafii”. Celem studiów podyplomowych jest uzupełnienie wiedzy oraz podniesienie kwalifikacji pracowników wydawnictw i zakładów poligraficznych. Słuchacze poznają zagadnienia związane z większością etapów technologicznych towarzyszących produkcji poligraficznej – poczynając od komputerowego przygotowania materiału wydawniczego, a kończąc na etapach introligatorskich i procesach logistycznych.
Gallus wprowadza na rynek swoją pierwszą w pełni cyfrową maszynę do druku etykiet – Gallus One. Jak przekonuje producent, usuwa ona barierę całkowitego kosztu posiadania (TCO) w cyfrowej produkcji etykiet z roli na rolę, oferując najwyższy poziom automatyzacji i wykorzystując technologie oparte o rozwiązania chmurowe. Dzięki temu umożliwia drukarniom i właścicielom marek dostęp do opłacalnej i zrównoważej produkcji cyfrowej wysokiej jakości etykiet. Gallus One może dzięki temu zrewolucjonizować branżę.
Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.
W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu
*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:
Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.
Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.
W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.
Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.