Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Etykiety z odpadów zanieczyszczających ocean

Etykiety z odpadów zanieczyszczających ocean

UPM Raflatac jest pierwszą firmą na świecie, która wykorzystuje odpady z tworzyw sztucznych zanieczyszczających ocean (OBP) do produkcji etykiet. Seria etykiet Ocean Action powstaje przy wykorzystaniu metody bilansu masy i stanowi efekt ścisłej współpracy UPM z wieloma partnerami w łańcuchu wartości produktu.

Firma OBPCert oszacowała, że aż 80% plastikowych pokonsumpcyjnych odpadów morskich stanowią tworzywa sztuczne trafiające do oceanu z obszarów znajdujących się w odległości do 50 km od linii brzegowej. Obecnie zaledwie 10% odpadów z tworzyw sztucznych na całym świecie jest poddawanych recyklingowi, podczas gdy reszta trafia na składowiska odpadów, do spalarni lub na dzikie wysypiska na łonie natury.

Odpady używane do produkcji materiału Ocean Action pochodzą właśnie z tych terenów, zdefiniowanych przez OBPCert jako „mające potencjał trafienia do oceanu”. Jak podkreśla Eliisa Laurikainen, kierownik ds. rozwoju biznesu firmy UPM Raflatac, nowy produkt nie tylko zapobiega przedostawaniu się odpadów do oceanów, ale także umożliwia właścicielom marek osiągnięcie celów w zakresie recyklingu opakowań.

Materiał etykietowy Ocean Action to łatwe w użyciu, elastyczne rozwiązanie etykietowe, które ma dokładnie taką samą wydajność jak tradycyjne materiały powstałe na bazie paliw kopalnych. Materiał ten jest dostępny w postaci białych i przezroczystych folii PP z klejami RP37, RF37, RP74 oraz podkładami PET 23 PCR oraz Glassine. Jest przeznaczony dla produktów szybkozbywalnych (FMCG), takich jak artykuły gospodarstwa domowego, kosmetyki i artykuły higieniczne, opakowania na żywność i napoje.

W powstawaniu etykiet Ocean Action bierze udział wielu partnerów biznesowych UPM. W pierwszym etapie malezyjska firma HHI, zajmująca się recyklingiem tworzyw sztucznych, zbiera i sortuje odpady z tworzyw sztucznych znajdujące się w odległości do 50 km od linii brzegowej oceanu. HHI posiada certyfikat Ocean Bound Plastics w ramach programu Zero Plastic Oceans, który zapewnia odpowiedzialne pozyskiwanie, właściwie zbieranie i zarządzanie odpadami z tworzyw sztucznych zanieczyszczających ocean.

Po zebraniu i posortowaniu odpadów firma HHI stosuje recykling chemiczny, aby przekształcić odpad w olej pirolizowy, który następnie firma SABIC przekształca w wysokiej jakości granulat z tworzywa PP. Granulaty te są używane przez firmę Taghleef Industries do produkcji materiałów foliowych, a te stanowią podstawę dla produkcji finalnego foliowego materiału etykietowego w firmie UPM Raflatac.

Oprócz certyfikacji odpadów w ramach programu Zero Plastics Oceans, ostateczna forma produktu – etykieta Ocean Action – posiada certyfikat ISCC Plus, potwierdzający zrównoważony sposób jego pozyskania i zweryfikowane źródło pochodzenia, a także zastąpienie równoważnej ilości pierwotnych surowców kopalnych wykorzystywanych przy produkcji w oparciu o zasadę bilansu masy.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Na koniec września br. zapowiedziano publikację ósmej edycji raportu drupa Global Trends. Pierwsze wyniki z badania przeprowadzonego wiosną tego roku są już dostępne. Można z nich wysnuć optymistyczny wniosek: zaufanie rośnie, a wszystkie regiony i rynki przewidują większe inwestycje w 2023 roku. Wyniki badania (uśrednione) pokazują, że branża na całym świecie jest nieco bardziej pewna przyszłości niż podczas ostatniego badania w 2019 r., przed pandemią. Najsilniejszy jest oczywiście rynek opakowań, ale rynki druku komercyjnego, wydawniczego i przemysłowego również mają się w 2023 r. ożywić. Jednak w poszczególnych regionach jest już mniej optymistycznie. O ile np. Azja i Ameryka Południowa spodziewają się lepszych wyników handlowych w 2023 r., w Europie nastroje są znacznie gorsze ze względu na wojnę w Ukrainie i jej konsekwencje.

Zakład Technologii Poligraficznych Politechniki Warszawskiej zaprasza na studia podyplomowe „Inżynieria produkcji w poligrafii”. Celem studiów podyplomowych jest uzupełnienie wiedzy oraz podniesienie kwalifikacji pracowników wydawnictw i zakładów poligraficznych. Słuchacze poznają zagadnienia związane z większością etapów technologicznych towarzyszących produkcji poligraficznej – poczynając od komputerowego przygotowania materiału wydawniczego, a kończąc na etapach introligatorskich i procesach logistycznych.

Gallus wprowadza na rynek swoją pierwszą w pełni cyfrową maszynę do druku etykiet – Gallus One. Jak przekonuje producent, usuwa ona barierę całkowitego kosztu posiadania (TCO) w cyfrowej produkcji etykiet z roli na rolę, oferując najwyższy poziom automatyzacji i wykorzystując technologie oparte o rozwiązania chmurowe. Dzięki temu umożliwia drukarniom i właścicielom marek dostęp do opłacalnej i zrównoważej produkcji cyfrowej wysokiej jakości etykiet. Gallus One może dzięki temu zrewolucjonizować branżę.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.