Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Technologie / Druk 3D komórek macierzystych

Druk 3D komórek macierzystych

Głowice drukujące i dopasowane do nich, specjalnie opracowane „bioatramenty” pozwalają tworzyć złożone, żyjące konstrukcje tkankowe wraz z cienkimi naczyniami krwionośnymi

Druk 3D komórek macierzystych jest ogólnym określeniem szeregu nowoczesnych technologii, w których skład wchodzi również sam proces druku żywych komórek – tworzone są jednorodne kopie, w których komórki utrzymywane są w pożądanej pozycji, tak aby mogły się rozwijać w sposób kontrolowany. Proces ten został dokładnie opisany w niedawno opublikowanym raporcie „IDTechEx report 3D Bioprinting 2014–2024: Applications, Markets and Players”.

Wynika z niego, że rynek druku 3D komórek macierzystych kryje w sobie taki potencjał, że do 2024 roku jego wartość może wzrosnąć do 6 miliardów dolarów. Każda z technologii druku 3D komórek macierzystych, z uwzględnieniem tych, które już mają charakter komercyjny, oraz tych, które są jeszcze w trakcie opracowywania, została szczegółowo opisana i przeanalizowana. Przedstawiono również kluczowych graczy reprezentujących poszczególne rynki, dedykowane im rozwiązania i ich praktyczne zastosowania – również te, które miałyby się rozwinąć w bliżej nieokreślonej przyszłości; miejsce poświęcono także wyzwaniom niebezpieczeństwom, których należy unikać.
Głównym celem druku 3D komórek macierzystych jest utworzenie trójwymiarowej kopii tkanek, która może być później wykorzystywana do różnych celów. Dzięki nim badano m.in., jak żywe komórki znajdujące się w środowisku bardzo zbliżonym do wnętrza ludzkiego ciała reagują na stymulację z zewnątrz. Można w ten sposób obserwować działanie leków, nad którymi pracują koncerny farmaceutyczne bądź innych produktów zawierających nowe składniki – dzięki temu nie będzie konieczne testowanie ich działania na zwierzętach.
Naukowcy liczą na to, że w dalekiej perspektywie zarysowuje się możliwość drukowania całych ludzkich narządów, co wyeliminuje czas oczekiwania na dawcę, który dla osób chorych niejednokrotnie okazuje się zbyt długi.
Raport zawiera siedem szczegółowych wywiadów z ekspertami z branży, którzy dogłębnie przedstawiają wyzwania, nie tylko techniczne, którym muszą stawić czoła naukowcy pracujący nad udoskonaleniem technologii druku 3D komórek macierzystych.
Druk embrionalnych komórek macierzystych odbywa się m.in. na uniwersytecie Heriot-Watt w Edynburgu. Drukarka komórek umożliwia tworzenie jednorodnych kropli, w których komórki się rozwijają. Komórki są pobierane z ludzkich embrionów i mogą rozwinąć się w dowolny rodzaj komórki – od tkanki mózgowej do mięśniowej. Tego typu komórki idealnie sprawdzają się przy badaniach i testach regeneracji narządów. Drukarka 3D do druku komórek jest zmodyfikowaną maszyną CNC wyposażoną w dwa dozowniki: z jednego wypływa mieszanka zawierająca komórki macierzyste i specjalne wysokopożywne medium, a z drugiego samo medium. Druk następuje warstwowo, kropla po kropli, najmniejsze krople mają dwa nanolitry i zawierają do 5 komórek. Komórki są drukowane w naczyniu złożonym z wielu małych studzienek. Następnie naczynie odwraca się o 180°, aby krople mogły oddzielić się od komórek, które łączą się w grupy wewnątrz studzienki i są gotowe do dalszego użycia.
Z kolei naukowcy z Harvard Wyss Institute for Biologically Inspired Engineering niedawno ogłosili, że używają głowic drukujących i dopasowanych do nich, specjalnie opracowywanych „bioatramentów”, by tworzyć złożone, żyjące konstrukcje tkankowe wraz z cienkimi naczyniami krwionośnymi.
(Na podst. http://www.idtechex.com; http://centrumdruku3d.pl, http://www.3ders.org)

  • Obecnie 5 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 5/5 (1 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.