Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Stora Enso rezygnuje z produkcji celulozy i papieru w dwóch zakładach

Stora Enso rezygnuje z produkcji celulozy i papieru w dwóch zakładach

Zakład w Kvarnsveden
Fot. Stora Enso

Stora Enso poinformowała o rozpoczęciu negocjacji z pracownikami zakładów produkcyjnych Kvarnsveden (Szwecja) i Veitsiluoto (Finlandia), związanych z planowanym przez firmę zakończeniem produkcji celulozy i papieru w obu ww. fabrykach. Kierownictwo koncernu przewiduje, że proces ten zostanie sfinalizowany w 3. kwartale br. i dotknie 670 pracowników zatrudnionych w Finlandii oraz 440 w Szwecji.

Stora Enso podkreśla, że zapotrzebowanie na papier ze strony klientów z Europy spada od ponad dziesięciu lat. Trend ten przyspieszyła pandemia, która spowodowała również zmiany w zachowaniach konsumentów. W konsekwencji na europejskim rynku papieru pojawiła się znacząca nadwyżka mocy produkcyjnych, skutkująca historycznie niskim poziomem cen oraz problemami z konkurencyjnością kosztową wielu papierni. Zakłady Kvarnsveden i Veitsiluoto przynoszą straty, a ich zyskowność w ocenie Stora Enso pozostałaby na niesatysfakcjonującym poziomie także w dalszej perspektywie.

„To trudna wiadomość dla całej firmy oraz naszych koleżanek i kolegów z zakładów Kvarnsveden i Veitsiluoto. Pracownicy obu fabryk posiadają bardzo wysokie kompetencje i robili wszystko co w ich mocy, by utrzymać produkcję w niezwykle trudnym otoczeniu rynkowym. Niestety, wobec szybko kurczącego się rynku papieru, jesteśmy zmuszeni skorygować nasze moce wytwórcze. Ma to poprawić konkurencyjność całego biznesu papierniczego Stora Enso, co oznacza pozbycie się nierentownych aktywów. Zgodnie z zapowiedziami z ubiegłego roku, ponownie przedefiniowaliśmy strategię działania i obecnie kształtujemy nasz biznes na nowo, by przyspieszyć wzrosty i zwiększyć jego wartość. Koncentrujemy się na opakowaniach, rozwiązaniach budowlanych oraz innowacjach w obszarze biomateriałów. W nich bowiem widzimy odpowiednio duży potencjał wzrostu” – mówi Annica Bresky, prezes i CEO firmy Stora Enso. Kati ter Horst, wiceprezes Stora Enso Paper, dodaje: „Przeanalizowaliśmy szereg opcji związanych z poprawą sytuacji finansowej zakładów Kvarnsveden i Veitsiluoto. Żadna z nich nie okazała się jednak na tyle realna, aby w dłuższej perspektywie zapewnić konkurencyjność kosztową obu fabryk”.

Planowane zamknięcia zmniejszą moce produkcyjne firmy o 35% do poziomu 2,6 mln ton papieru rocznie. Sprzedaż koncernu z tego tytułu spadnie o ok. 600 mln euro. Kierownictwo firmy oczekuje, że roczny zysk operacyjny EBITDA zwiększy się natomiast o ok. 35 mln euro. Udział dywizji Paper w przychodach ze sprzedaży realizowanych przez całą grupę będzie wynosił nieco ponad 10%.

W związku z planami odnośnie zakładów Kvarnsveden i Veitsiluoto, w wynikach za 1. kwartał br. Stora Enso uwzględniła kwotę 127 mln euro. Powyższa pozycja kosztowa uwzględnia odpis z tytułu przeprowadzonego testu na utratę wartości niefinansowych aktywów trwałych (jako czynnik wpływający na porównywalność rezultatów finansowych – IAC). W 2. kwartale 2021 r. zarezerwowano na ten cel 104 mln euro, z czego 96 mln euro w gotówce. Są to koszty związane z potencjalnym odprawami oraz wydatkami poniesionymi na restrukturyzację obu zakładów.

Stora Enso deklaruje jednocześnie dalsze pozyskiwanie drewna z Finlandii i środkowej Szwecji jako regionów, które są ważnym źródłem surowcowym dla działalności całego koncernu.

Firma będzie kontynuować produkcję: bezdrzewnych, niepowlekanych papierów biurowych (WFU) – w zakładach Nymölla (Szwecja), papierów SC – w Langerbrugge (Belgia) oraz w Maxau (Niemcy), maszynowo powlekanych papierów MFC, jak też powlekanych i niepowlekanych papierów książkowych – w Anjala (Finlandia), standardowych papierów gazetowych – w Langerbrugge (Belgia) i w Hylte (Szwecja) oraz ulepszonych papierów gazetowych i pozostałych, specjalistycznych podłoży gazetowych – w Anjala (Finlandia) i w Sachsen (Niemcy).

Stora Enso podkreśla, że przed zakończeniem negocjacji nie zostaną podjęte żadne wiążące decyzje odnośnie zamknięcia fabryk czy kwestii pracowniczych.

Zakłady Kvarnsveden

Zlokalizowana w Borlänge (Szwecja) fabryka jest wyposażona w dwie maszyny o łącznych mocach produkcyjnych rzędu 565 tys. ton papierów rocznie. Wytwarzane są tutaj papiery magazynowe SC i ulepszone papiery gazetowe, wykorzystywane w drukowaniu czasopism, gazet, dodatków i materiałów reklamowych. W skład fabryki wchodzi też celulozownia, specjalizująca się w produkcji masy termomechanicznej (TMP) z drewna miękkiego, o rocznej wydajności sięgającej 900 tys. ton. W wyniku planowanego zamknięcia pracę może stracić do 440 osób zatrudnionych w Kvarnsveden.

Zakłady Veitsiluoto

Znajdujące się w Kemi (Finlandia) zakłady, na trzech maszynach produkują 790 tys. ton papierów rocznie. Dwie z nich wytwarzają bezdrzewne papiery niepowlekane (WFU) do zastosowań biurowych, trzecia produkuje różnogatunkowe papiery powlekane, wykorzystywane przede wszystkim do drukowania magazynów, ale też przeznaczone do rozwiązań opakowaniowych. W skład zakładów wchodzą celulozownia o rocznym potencjale 360 tys. ton, tartak oraz zakład cięcia papieru na arkusze. Wskutek planowanego zamknięcia zatrudnienie może stracić do 670 osób – 530 z dywizji Paper oraz 140 – z firmy Efora, zajmującej się pracami konserwacyjnymi w papierniach Stora Enso.

Funkcjonujący w Veitsiluoto i zatrudniający ok. 50 osób tartak będzie kontynuował działalność w ramach dywizji Wood Products. Plany Stora Enso zakładają też odsprzedanie udziałów (50%) w spółce Kemi Shipping Oy, będącej operatorem portu w Kemi.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.