Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Polski start-up zbuduje gigafabrykę tagów RFID

Polski start-up zbuduje gigafabrykę tagów RFID

Od lewej: Jacek Leonkiewicz, Tomasz Domogała (obaj TDJ Equity), Piotr Dębicki (Formika), Marcin Pilarz (Talkin’ Things), Tomasz Poniński, Wojciech Szwankowski, Łukasz Dziekoński (wszyscy trzej Montis Capital)

Polski start-up Talkin’ Things, specjalizujący się w produkcji tagów RFID, sfinalizował rundę inwestycyjną. Łączna wartość środków, które spółka przeznaczy na skalowanie produkcji i dalszy rozwój, opiewa na 20 mln dol. Inwestorami są: TDJ Venture, hiszpańska firma Prosegur dostarczająca nowe technologie dla branży security, oraz Piotr Dębicki – właściciel i prezes spółki Formika, działającej na europejskim rynku opakowań dla przemysłu spożywczego, farmaceutycznego i kosmetycznego.

Talkin’ Things zajmuje się tworzeniem i dostarczaniem kompleksowych rozwiązań z obszaru IoT (Internet of Things) głównie dla branży odzieżowej, farmaceutycznej, zastosowań w przemyśle 4.0 i logistyce. Spółka oferuje rozwiązania dla inteligentnych opakowań i produktów, które wykorzystując systemy znaczników, czujników, odbiorników i oprogramowania, pozwalają na komunikację fizycznych przedmiotów z internetem za pomocą technologii NFC/RFID. Dzięki temu klienci zyskują cenne dane o swoich produktach i procesach w czasie rzeczywistym.

„Środki pozyskane przez spółkę w ramach tej rundy inwestycyjnej zostaną przeznaczone na kontynuację projektu budowy rzeszowskiej RFID Gigafactory, czyli fabryki tagów RFID, która pozwoli na wejście Talkin’ Things do pierwszej ligi światowych producentów tagów RFID. Planujemy także znacząco zwiększyć zatrudnienie. Jesteśmy świadomi, że sam kapitał nie wystarczy do rozwoju i skalowania biznesu. Rozpoczęcie współpracy z TDJ tworzy unikalną wartość dodaną. Poza środkami finansowymi możemy liczyć na dostęp do zasobów i kompetencji TDJ i uzyskać wsparcie w oprocesowaniu i skalowaniu produkcji” – komentuje Marcin Pilarz, założyciel i prezes zarządu Talkin’ Things.

Tagi RFID, nazywane również inteligentnymi etykietami, pozwalają na bezprzewodowe komunikowanie z pojedynczą sztuką towaru lub przesyłką. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne śledzenie jego drogi na linii produkcyjnej, a następnie od fabryki po półkę sklepową. Technologia pomaga także w zabezpieczeniu towaru przed podrabianiem oraz – w przypadku NFC – umożliwia także cyfrową interakcję konsumenta z produktem. Tagi i rozwiązania Talkin’ Things obecne są już na rynkach w St. Zjednoczonych, Australii, Wlk. Brytanii oraz Francji, a nawet w Japonii i krajach Ameryki Południowej. Z ich rozwiązań korzystają globalne koncerny takie jak Sanofi, Mars, Nestle czy L’Oreal.

„Technologia RFID nie jest nowa, ale zespół Talkin’ Things potrafi podejść do niej niezwykle innowacyjnie. Ta unikalna specjalizacja w połączeniu z rynkiem, który dojrzał do masowych aplikacji tagów sprawia, że bardzo wierzymy w powodzenie tego projektu. Przed nami sporo wspólnej pracy nad dostosowaniem procesów i działalności operacyjnej spółki do skokowego zwiększenia skali. Mamy apetyt na duże kontrakty, realizowane z globalnymi kontrahentami. Cieszę się, że naszymi współinwestorami są Piotr Dębicki i hiszpański Prosegur. Ich doświadczenie powinno pozwolić nam na budowę silnej pozycji na rynkach zagranicznych, a globalna sieć kontaktów pomoże w szybszej realizacji strategii ekspansji na te rynki” – mówi Tomasz Domogała, właściciel TDJ.

„Niezwykle prężnie funkcjonujący dział R&D spółki Talkin’ Things, wsparcie hiszpańskiego Prosegura w pozyskaniu kolejnych globalnych klientów, kompetencje biznesowe TDJ oraz przeniesienie doświadczeń Formiki w szybkim wzroście oraz skalowaniu produkcji wielkoseryjnej umożliwi nie tylko bardzo dynamiczny rozwój w obecnej lokalizacji, ale również sprawną realizację budowy »gigafabryki« tagów zlokalizowanej w Rzeszowie” – komentuje Piotr Dębicki, właściciel i prezes zarządu Formiki.

Inwestycja w Talkin' Things to pierwszy krok w kierunku realizacji nowej strategii TDJ Venture, w ramach której rodzinna firma planuje zainwestować do 200 mln zł w dojrzałe startupy w fazie growth, we wzrostowych branżach takich jak automatyzacja, opakowania, OZE, magazynowanie energii czy proptech. TDJ interesują firmy z dużym potencjałem do skalowania biznesu, w których najpełniej wykorzystany zostanie efekty synergii pomiędzy innymi aktywami TDJ i kompetencjami jego zespołu.

Inwestorem w spółce pozostaje fundusz VC Montis Capital, który od 2019 r. aktywnie wspiera spółkę w rozwoju. Dotychczasowe finansowanie umożliwiło przejście Talkin’ Things z fazy seed w 2019 r. aż do dzisiaj, do fazy growth.

Działając wspólnie z nowymi inwestorami Spółka zyskuje szansę na dalszy dynamiczny rozwój na rynkach globalnych, kreując nowe trendy zastosowania technologii NFC/RFID. „Cieszymy się, że nasza inwestycja i włożony wysiłek oraz wiara w spółkę przekładają się na rezultaty, które znajdują odzwierciedlenie w wynikach i zaangażowaniu się strategicznych partnerów biznesowych zarówno z Polski, jak i z zagranicy” – podkreśla Tomasz Poniński, partner zarządzający Montis Capital i członek RN Spółki Talkin’ Things.

 

Talkin’ Things – polska spółka rozwijająca technologię projektowania i produkcji tagów RFID i kompletnych rozwiązań opartych na tej technologii. Opiera swoją strategię na dostarczeniu produktu wysokiej jakości, ale jednocześnie opłacalnego do zastosowania na prawdziwie masową skalę. Siłą spółki jest doskonały zespół specjalistów RFID w rzeszowskim oddziale, blisko współpracujących z Politechniką Rzeszowską, oraz ultranowoczesny zakład produkcyjny w Warszawie, już dzisiaj oferujący moce produkcyjne na poziomie 500 mln tagów rocznie. Spółka planując dalszy rozwój, w tym nowy zakład w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Rzeszowie, stawia na ekologiczne rozwiązania, w tym m.in unikalną technologię produkcji przyjaznych dla środowiska anten RFID.

TDJ to firma rodzinna aktywnie inwestująca w pięciu obszarach: Equity, Estate, Finance, Venture i Foundation. Celem TDJ Equity jest budowanie długoterminowej wartości poprzez inwestowanie w dojrzałe spółki; portfel TDJ Equity składa się ze spółek notowanych na GPW – FAMUR i Zamet oraz spółek niepublicznych Teamtechnik, Projekt Solartechnik, Kanani Europe właściciela marki Miya Cosmetics, PGO, FPM oraz NIUW Glinik. TDJ Estate realizuje inwestycje w sektorze nieruchomości biurowych, mieszkaniowych i logistycznych. TDJ Venture inwestuje w innowacyjne, technologiczne startupy o globalnym potencjale. TDJ Finance skupia się na inwestycjach w płynne aktywa finansowe. TDJ Foundation koncentruje się na wspieraniu edukacji i rozwoju osobistego dzieci i młodzieży.

Formika zarządzana przez Joannę i Piotra Dębickich jest producentem opakowań dla przemysłu spożywczego, kosmetycznego i farmaceutycznego. Produkuje ponad 5 mld opakowań rocznie i sprzedaje je w ponad 40 krajach i na 4 kontynentach. Na przestrzeni lat firma stała się znaczącym dostawcą na rynku europejskim oraz znaczącym graczem na rynkach Afryki Płn. oraz Australii. Dwa zakłady w podwarszawskim Brwinowie to jedne z najnowocześniejszych zakładów w Europie, skoncentrowane na produkcji opakowań dla przemysłu FMCG.

Montis Capital jest funduszem Venture Capital inwestującym w spółki na etapie late-seed/round A, którego główną misją jest pomoc founderom w tworzeniu zrównoważonej przyszłości poprzez rozwój produktów i technologii w obszarze Life Science i Industry 4.0. W ramach tej strategii Montis Capital inwestuje w doświadczone zespoły, skalowalne modele biznesowe oraz innowacyjne i zwalidowane rynkowo produkty na etapie wzrostu. Montis Capital jest zarządzany przez Łukasza Dziekońskiego, Wojciecha Szwankowskiego i Tomasza Ponińskiego, którzy założyli fundusz w 2018 r. w Warszawie po latach międzynarodowego doświadczenia w sektorze bankowym, infrastrukturalnym i life science.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.