Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Laureaci nagród „Magazynu Literackiego Książki”

Laureaci nagród „Magazynu Literackiego Książki”

Już po raz czternasty redakcja „Magazynu Literackiego Książki” przyznała Nagrody za Książki Roku. Nagrodzone tytuły to: „Mała zagłada” Anny Janko (Wydawnictwo Literackie), „Turniej cieni” Elżbiety Cherezińskiej (Zysk i S-ka), „Pływak” Joakima Zandera (Sonia Draga), „Miłosz w Krakowie” Agnieszki Kosińskiej (Znak) oraz „966. Chrzest Polski” Krzysztofa Ożoga (Biały Kruk).

Ponadto dwiema Nagrodami Specjalnymi wyróżniono: „Lwów. Dzieje miasta” Ryszarda Jana Czarnowskiego i Eugeniusza Wojdeckiego (Jedność) oraz „Historię książki” Rodericka Cave’a i Sary Ayad (Arkady).
Po raz pierwszy przyznano nagrodę Audiobook Roku 2015 – otrzymała ją „Diuna” Franka Herberta (Rebis i Audioteka.pl).
Wydawnictwo Bellona zdobyło tytuł Wydawcy Roku 2015, ks. Roman Szpakowski został Człowiekiem Roku 2015.
KSIĄŻKI ROKU W 2015 ROKU
Nagrody główne przypadły wydawcom następujących książek:

  • Wydawnictwo Literackie za „Małą zagładę” (kategoria proza polska)
  • Wydawnictwo Zysk i S-ka za „Turniej cieni” Elżbiety Cherezińskiej (kategoria proza polska)
  • Wydawnictwo Sonia Draga za „Pływaka” Joakima Zandera w tłum. Wojciecha Łygasia (kategoria proza obca)
  • Społeczny Instytut Wydawniczy Znak za „Miłosz w Krakowie” Agnieszki Kosińskiej (kategoria literaturoznawstwo)
  • Wydawnictwo Biały Kruk za „966. Chrzest Polski” Krzysztofa Ożoga (kategoria historia)

W jaki sposób wybierane są KSIĄŻKI ROKU?
Co miesiąc zespół redakcyjny pod przewodnictwem Krzysztofa Masłonia wybiera cztery tytuły, które zasługują na szczególną uwagę czytelnika ze względu na swoje wartości poznawcze, literackie czy artystyczne. Wyróżnione pozycje otrzymują tytuł KSIĄŻKI MIESIĄCA. W ten sposób przez cały rok powstaje lista 48 tytułów. Spośród KSIĄŻEK MIESIĄCA zostaje wybranych pięć najważniejszych tytułów, które otrzymują tytuł KSIĄŻEK ROKU.
Wśród wyróżnionych autorów są m.in.: Elżbieta Cherezińska, Wacław Cholewiński, Janusz Drzewucki, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Anna Janko, Grzegorz Kalinowski, Agnieszka Kosińska, prof. Ryszard Markiewicz, Jacek Moskwa, Kazimierz Orłoś, Marta Orzeszyna, prof. Maria Poprzęcka, Maciej Sadowski, Agata Tuszyńska, Mariusz Urbanek i Piotr Zychowicz.
Nagrodziliśmy również tłumaczy książek – Dariusza Guzika, Jerzego Kozłowskiego, Rafała Lisowskiego, Wojciecha Łygasia, Jakuba Małeckiego, Krzysztofa Skoniecznego i Krzysztofa Żaboklickiego.
Wydawca Roku 2015
Od 2006 roku przyznawana jest nagroda specjalna dla Wydawcy Roku.
Tytuł Wydawca Roku 2016 otrzymało Wydawnictwo Bellona za wielki wkład w promocję książek historycznych. Otrzymując tytuł, Wydawcy Roku Bellona dołącza do wcześniejszych znakomitych laureatów. W poprzednich latach tytuł ten przyznano wydawnictwom: Prószyński Media (2014), Burda Książki (2013), Wydawnictwu Sonia Draga (2012), Wydawnictwu Arkady (2011), Wydawnictwu Zysk i S-ka (2010), Domowi Wydawniczemu Rebis (2009), Wydawnictwu Literackiemu (2008), Wydawnictwom Szkolnym i Pedagogicznym (2007), Wydawnictwu Naukowemu PWN i Grupie Wydawniczej PWN (2006) oraz Społecznemu Instytutowi Wydawniczemu Znak (2005).
„Podejmując decyzję o Nagrodzie dla Bellony, chcieliśmy wyróżnić cały zespół wydawnictwa również za ogromny sukces organizacyjny, dzięki któremu od ćwierć wieku rozwijają się Targi Książki Historycznej i za wkład Bellony w promowanie książki historycznej i wkład w jej wielki renesans” – uzasadnia Piotr Dobrołęcki, redaktor naczelny „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI.
W tym roku redakcja przyznała również Nagrodę Człowiek Roku 2015, którą otrzymał ks. Roman Szpakowski za niestrudzoną pracę na rzecz popularyzowania książek o tematyce religijnej.
„Ks. Roman jest rekordzistą pod względem kierowania wydawnictwem na naszym rynku, bo czyni to od 1987 roku, czyli już niemal od 30 lat. Jednak działania ks. Romana znacznie wykraczają poza ramy własnej oficyny. Jest przecież księdzem, zakonnikiem, spełniającym liczne obowiązki duszpasterskie, ale też bardzo aktywnie działającym społecznie w naszej branży. W latach 1996-1999 był skarbnikiem Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, a od 2008 roku jest jego prezesem. Wielką zasługą ks. Romana jest rozkwit Targów Wydawców Katolickich, które dzięki jego działaniom przeniosły się do Arkad Kubickiego na Zamku Królewskim i dobrze się tam zadomowiły. Tradycją stało się też, że związana z Targami uroczystość wręczania Nagród Feniksa odbywa się od blisko dziesięciu lat w monumentalnej bazylice oo. Salezjanów na warszawskiej Pradze, co również zawdzięczamy ks. Romanowi. I jeszcze jedna bardzo ważna działalność ks. Romana to członkostwo w Radzie Nadzorczej spółki Targi Książki, której jest sekretarzem, a której był jednym z założycieli” – mówi Piotr Dobrołęcki.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

W dn. 19 i 20 czerwca br. w warszawskim Expo XXI odbędzie się V edycja Międzynarodowych Targów Dostawców dla Przemysłu Farmaceutycznego i Kosmetycznego PCI Days 2024. Wydarzenie, w którym udział jest bezpłatny (wymagana jest rejestracja), jest przeznaczone dla producentów leków i kosmetyków, a także przedstawicieli instytucji, uczelni i firm z otoczenia branży farmaceutycznej i kosmetycznej.

Firma Dantex – producent cyfrowych drukarek do etykiet – nawiązała współpracę sprzedażową i marketingową dotyczącą drukarek Pico z Grupo Impryma, działającą na terenie Hiszpanii i Portugalii.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.