Home / Czytelnia / Z ostatniej chwili / Mix - News / Książki Roku 2012

Książki Roku 2012

30 stycznia w Warszawie, w Bibliotece Narodowej, już po raz jedenasty wręczono nagrody miesięcznika „Magazyn Literacki KSIĄŻKI” za Książki Miesiąca (dyplomy dla wydawców, autorów i tłumaczy) oraz Książki Roku 2012 (statuetki i dyplomy).

Jeśli chodzi o Książki Roku, nagrody główne w postaci statuetek otrzymali wydawcy: Wydawnictwo Literackie za „Dom pod Lutnią” Kazimierza Orłosia (kategoria „proza polska”), Dom Wydawniczy Rebis za „Pakt Ribbentrop – Beck” Piotra Zychowicza (kategoria „historia”), Wydawnictwo Prószyński Media za „John Lennon. Listy”, opr. Huntera Daviesa, tłum. Tomasza Wilusza (kategoria „literatura faktu”), Wydawnictwo Jedność za „Itinerarium” Jakuba Skiby (kategoria „esej”), Wydawnictwo Biały Kruk za „Wiarę” Adama Bujaka ( kategoria „religia”).
W jaki sposób wybierane są Książki Roku? Co miesiąc zespół redakcyjny pod przewodnictwem Krzysztofa Masłonia wybiera cztery tytuły, które zasługują na szczególną uwagę czytelnika ze względu na swoje wartości poznawcze, literackie czy artystyczne. Wyróżnione pozycje otrzymują tytuł Książki Miesiąca. W ten sposób przez cały rok powstaje lista 48 tytułów. Spośród Książek Miesiąca zostaje wybranych pięć najważniejszych tytułów, które otrzymują tytuł Książek Roku.
Wśród wyróżnionych autorów znaleźli się m.in. Kazimierz Orłoś, Marek Nowakowski, Wojciech Albiński, Wacław Holewiński, Piotr Zychowicz, Maria Poprzęcka, Paweł Smoleński, Adam Bujak, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Dorota Gellner, Małgorzata Strzałkowska. Nagrodzeni zostali również tłumacze książek: Stanisław Barańczak, Michał Kłobukowski, Ewa Rajewska, Jerzy Kozłowski, Ewa Penksyk-Kluczkowska.

Od 2006 roku przyznawana jest nagroda specjalna dla Wydawcy Roku. Tytuł Wydawcy Roku 2012 otrzymało Wydawnictwo Sonia Draga za niezawodny „nos wydawniczy”. „Niektórzy uważają, że ‘nos wydawniczy’ decyduje w 90 proc. o sukcesie wydawcy. Tylko 10 proc. to ciężka praca redaktorów, tłumaczy, korektorów, grafików, drukarzy i wydatki na marketing. Ile w tym prawdy? Trudno powiedzieć, nie ma jednak wątpliwości – bez nosa nie ma mowy o sukcesie. Tylko czym on jest? Jak go zdefiniować? Nie można się tego nauczyć, o nosie nie piszą poradniki, nie uczą tego szkoleniowcy. Bo to dar, coś nieuchwytnego, coś bezcennego, coś jak talent - albo się ma, albo pies pogrzebany. Sonia Draga ten dar bez wątpienia posiada. Udowadniała to już nie raz, wyciągając jak prestigitator największe światowe bestsellery, w które inni nie dość szybko uwierzyli. A hity, które wprowadza, to nie są zwykłe bestsellery, to książki, które kreują mody, i które sprzedają się przez długi czas” – Łukasz Gołębiewski, „Magazyn Literacki KSIĄŻKI” nr 1/2013.
Otrzymując tytuł Wydawcy Roku Sonia Draga dołącza do grona wcześniejszych znakomitych laureatów. W poprzednich latach tytuł ten przyznano: Wydawnictwu Arkady (2011), Wydawnictwu Zysk i S-ka (2010), Domowi Wydawniczemu Rebis (2009), Wydawnictwu Literackiemu (2008), Wydawnictwom Szkolnym i Pedagogicznym (2007), Wydawnictwu Naukowemu PWN i Grupie Wydawniczej PWN (2006) oraz Społecznemu Instytutowi Wydawniczemu Znak (2005).

Nagrodę za Wydarzenie Roku redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” przyznała Wydawnictwu Sine Qua Non za błyskotliwy biznesowy debiut na rynku wydawniczym „Nagroda ta ma wskazywać najciekawsze inicjatywy realizowane na polskim rynku książki. Premiować ludzi i firmy, którzy swoją aktywnością wyróżniają się na tle innych. Właśnie takim przykładem jest wydawnictwo Sine Qua Non, którego twórcy pokazali, że na rodzimym rynku nadal znajduje się miejsce na błyskotliwy biznesowy debiut, że można odnieść sukces startując od przysłowiowego zera. Warunkiem osiągnięcia sukcesu jest jednak innowacyjny pomysł na stworzenie lub wypełnienie w odpowiednim momencie niezagospodarowanej wcześniej niszy. Dość rzadka to jednak umiejętność kreacji oryginalnych produktów, które odpowiadałaby na realne, choć nie zwerbalizowane jeszcze powszechnie czytelnicze potrzeby. W 2012 roku oficyna umocniała pozycję lidera w biografiach sportowych, jednocześnie coraz mocniej zaznaczając swoją aktywność w innych dziedzinach, jak muzyka, sztuka i literatura fantasy” – Paweł Waszczyk, „Magazyn Literacki KSIĄŻKI” nr 1/2013.

  • Obecnie 0 z 5.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ocena: 0/5 (0 ocen/y)

Dziękujemy za ocenę!

Twoja ocena już została uwzględniona. możesz oceniać tylko raz!

Twoja ocena została zmieniona, dziękujemy za ocenę!

Nie masz uprawnień do pisania komentarzy. Zaloguj się.

Z ostatniej chwili

Podczas Kongresu European Carton Makers Association w Krakowie (15–16 września 2022 r.) tradycyjnie miało miejsce uroczyste rozstrzygnięcie konkursu European Carton Excellence Awards, organizowanego przez ECMA i Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Tektury i Pudełek Składanych Pro Carton. Jakie projekty zyskały największe uznanie jurorów?

Szwajcarski producent wielkoformatowych ploterów z płaskim stołem – swissQprint – obchodzi piętnastą rocznicę istnienia. Firmę utworzyli we wrześniu 2007 r. Reto Eicher, Hansjörg Untersander i Roland Fetting. Obecnie przedsiębiorstwo zatrudnia ok. 200 osób i działa w skali globalnej, współpracując z ponad 30 niezależnymi firmami partnerskimi, wspólnie z którymi zainstalowało ponad 1,6 tys. maszyn.

Firma Fujifilm poinformowała, że jej maszyna Revoria Press PC1120 otrzymała przyznawaną przez Keypoint Intelligence nagrodę Buyers Lab 2022 Pro Award w kategorii Wyjątkowe wysokonakładowe urządzenie produkcyjne CMYK+. Model ten jest dostępny w Austrii, Czechach, Hiszpanii, Niemczech, Polsce, Portugalii i Włoszech.

Polecamy

Prenumerata

Zachęcamy do zaprenumerowania naszego pisma.
Wypełnij formularz i dołącz do grona ludzi dobrze poinformowanych.

●Zamawiam prenumeratę●

Reklama

W tym miejscu zamieszczamy cenniki produktów reklamowych w drukowanych wydaniach "Świata DRUKU" oraz informacje techniczne dotyczące ich przygotowania.
Wszelkie ewentualne pytania prosimy kierować do działu reklamy:
tel. 42 687 12 92
reklama@swiatdruku.eu

*Informacje o modułach reklamowych do zestawień tematycznych:

Moduły reklamowe do zestawień przygotowywane przez nasze zewnętrzne studio graficzne (w wym. 180 x 40 mm), w oparciu o przesłane do nas w tym celu następujące materiały Klienta:
- logotyp w rozdzielczości 300 dpi (formaty: AI, CDR, EPS, JPEG, PDF lub TIFF)
- nazwa firmy wraz z formą prawną
- adres: ulica, numer, kod pocztowy, miejscowość
- jeden numer telefonu i jeden numer faksu
- jeden adres e-mail i jeden adres strony www
- opis działalności do 600 znaków ze spacjami.

Moduły są przesyłane do Klienta przed drukiem w celu akceptacji.

W cenie modułu zawarta jest jedna poprawka Klienta i wszelkie korekty ewentualnych błędów zawinionych przez naszą redakcję lub studio graficzne.

Dodatkowe zmiany treści są dodatkowo płatne, uzależnione od czasu pracy studia.